Ako predchádzať bolesti chrbta?

bolesť chrbta
Ako predchádzať bolesti chrbta? GettyImages

Bolieva vás chrbát? Skúste tieto techniky a zabránite tomu, aby vám bolesti chrbta znepríjemňovali život.

Bolesti chrbta môžu mať rôzne príčiny, nezriedka si ich spôsobujeme sami zlou životosprávou a fyziologicky neprirodzeným správaním. Bolesti chrbtice sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku, aj keď prevažuje stredný a vyšší vek.

Jednoduché rady ako predchádzať bolesti chrbta:

1. Správne sedenie

Základom je stolička, ktorá vám poskytuje dobrú podporu, aby váš chrbát nebol zahnutý v tvare S alebo C. Pri sedavom zamestnaní by ste mali každú pol hodinu vstať a na niekoľko sekúnd sa poprechádzať. Váš chrbát si oddýchne a zároveň sa na chvíľu aj príjemne odreagujete.

2. Vzpriamená chôdza

Vaše ramená, boky a kolená by mali byť v jednej línii. Nemali by ste chodiť predklonení alebo zaklonení a zároveň aj vaša hlava musí byť v jednej línii s telom. Vzpriamená chôdza zároveň aj pôsobí estetickejšie a sebavedomo.

3. Používajte mäkké podrážky

Nie nadarmo sa hovorí, že do kvalitnej obuvi treba investovať. Ak má vaša topánka malé odpruženie, zakaždým, keď sa vaša noha dotkne betónu, trpí tým vaša dolná časť chrbtice. Kupujte si preto topánky s mäkkou podrážkou, prípadne si vkladajte do topánok vhodné vložky.

4. Nefajčite

Výskum uskutočnený v roku 2010 zistil, že fajčiari majú väčšie bolesti bedrovej chrbtice, ako nefajčiari. Príčinou môže byť fakt, že fajčenie znižuje prietok krvi do chrbtice. Máte teda o dôvod viac, prečo s týmto zlozvykom prestať.

5. Zredukujte svoje vankúše na spanie

Nepodceňuje význam vankúša, inak budete trpieť bolesťami krčnej chrbtice. Pokiaľ patríte k tým, ktorý radi spia na dvoch alebo viacerých vankúšoch, mali by ste vedieť, že takýto spánok zaťažuje vašu chrbticu a namáha svaly. Preto by ste mali spať na jednom a nie príliš vysokom vankúši. Budete sa cítiť viac oddýchnutí a zároveň aj urobíte službu svojej chrbtici.

6. Pravidelný pohyb

Nedostatok fyzickej aktivity má za následok ochabnutie a oslabenie svalového korzetu trupu a tak aj väčšiu náchylnosť k bolesti. Cvičenie má preventívne i liečebné účinky aj pri bolestiach chrbta. Ak však nebudete cvičiť správne, môžete si aj ublížiť a problém zhoršiť. Vhodné sú napríklad „mäkké techniky“, pomocou ktorých sa cielene uvoľnia bolestivé miesta. Pri aktívnom cvičení sú vhodné polohy bez záťaže chrbta a cviky orientované na jeho segmentálne uvoľnenie a jemné natiahnutie.

Najlepšie je bolestiam chrbta predchádzať. Súčasťou zdravej životosprávy je dostatok pohybu a primerané a správne zaťažovanie chrbtice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom