Ako sa cíti človek s Alzheimerovou chorobou?

Img_6646.jpg

BRATISLAVA 29. septembra 2016 (DJ/PR)

Téma septembrovej Alzheimer Kaviarne Avalon

September je celosvetový mesiac Alzheimerovej  choroby. Pri tejto príležitosti sa stretli v septembrovej Alzheimer Kaviarni Avalon ľudia, ktorých príbuzní, známi, priatelia trpia Alzheimerovou chorobou. Alzheimer  Kaviareň Avalon je totižto bezpečným priestorom na podanie pomocnej ruky, diskusiu a vzdelávanie v tejto oblasti pre širokú verejnosť, odborníkov, ľudí zaoberajúcich sa danou problematikou.

Na stretnutia sa pozývajú odborníci  ako terapeuti, opatrovatelia, zdravotné sestry,  sociálni pracovníci, lekári, psychológovia, psychiatri, teológovia a ďalší, prostredníctvom ktorých sa robí osveta v starostlivosti, prístupe a komunikácii s ľuďmi s Alzheimerovou chorobou.

Počas spoločných stretnutí sa spájajú ľudia s rovnakým problémom, kde si môžu byť navzájom podporou pod vedením prizvaných špecialistov.

„Lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť“,  bolo mottom pozvaných terapeutov Mgr. Lukáša Behula a Mgr. Vierky Valaštekovej  a septembrovej Alzheimer Kaviarne Avalon, prostredníctvom ktorej si hostia  mohli pozrieť zaujímavú 3D projekciu o živote klientky s Alzheimerovou chorobou. Vďaka tejto 3D projekcii sa každý preniesol do života postihnutej ženy a zistil ako sa cíti, ako vníma svoje okolie, s čím sa musí vyrovnať a akú pomoc potrebuje od svojho okolia. „Áno, je to tak…“, „…presne týmto si prešla moja manželka“, „…to som nevedel…“, boli vyjadrenia účastníkov Kaviarne Avalon.

Ďalšou časťou vzdelávania bol zážitkový  workshop, ktorý zrealizovali pozvaní terapeuti pod záštitou Alzheimer Home Avalon na medzinárodnej v poradí už ôsmej konferencii s názvom „Aktivizácia seniorov a nefarmakologické prístupy v liečbe Alzheimerovej choroby“.

Hostia Kaviarne Avalon tak mohli zažiť somaticko-percepčné deficity seniorského veku a vyskúšať si zvládanie rôznych terapeutických aktivít ako pamäťové cvičenie, nácviky jemnej motoriky, orientácia v priestore a čase v simulovaných podmienkach zrakového, zvukového a hmatového deficitu pomocou špeciálne upravených okuliarov, ušných násadcov a rukavíc.

„Chvíľami to bol vcelku zábavný pocit a chvíľami som bol dojatý, keď som si naplno uvedomil, akí sú naši rodinní príbuzní  statoční…“, povedal jeden z hostí.
Cieľom tohto stretnutia Alzheimer Kaviarne Avalon bolo, aby rodiny pochopili a zažili, ako sa cíti človek s Alzheimerovou chorobou, ktorý okrem kognitívnych (pamäťových) deficitov, zažíva aj ďalšie telesné obmedzenia, a s týmito poznatkami mohli ľahšie viesť rozhovory a aktivity so svojimi najbližšími.  Záverečná myšlienka o blízkom človeku s Alzheimerovou chorobou: „Kráčajme spolu s nimi v ich realite a žime s nimi ich spomienky.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom