Mýty a fakty o prsníkových implantátoch: Toto by ste mali vedieť!

Prsia, žena, kráska

Pozor na tieto nepravdy, ktoré by ste mali určite poznať.

Žiadna z oblastí estetickej chirurgie nevyvoláva toľko vášní, dohadov a mylných predstáv ako zväčšenie prsníkov pomocou prsníkových implantátov. Chirurgický postup augmentácia, vďaka ktorému ženy môžu dosiahnuť takmer ľubovoľného tvaru a veľkosti poprsia, im pomáha zvýšiť si sebavedomie. Čím viac je metóda dostupná, tým viac žien túži po krásnom poprsí – pri svojich rozhodovaniach však môžu naraziť na množstvo nejasností či obáv tykajúcich sa bezpečnostných i praktických otázok, ktoré so sebou postup augmentácie prináša. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré mýty o prsníkových implantátoch sú najčastejšie a čo o nich tvrdí odborník z oblasti plastickej chirurgie primár Vlastibor Minarovjech, Estetic Clinic.

Mýty a fakty o prsníkových implantátoch

Mýtus 1: Silikónové implantáty vyzerajú neprirodzene

Výsledný efekt plastickej operácie prsníkov je vždy závislý nielen na voľbe kvalitného implantátu, ale i na skúsenostiach a odbornosti plastického chirurga. Úlohu môže zohrať i výber správnej veľkosti implantátov vzhľadom k telesnej konštrukcii a pôvodnej veľkosti poprsia. Celkový dojem z nových prsníkov je možné ovplyvniť i voľbou anatomického implantátu, ktorý kopíruje prirodzený kvapkový tvar ženského prsníka.

Mýtus 2:  Silikónové implantáty sú v tele nebezpečné

Kvalitné prsníkové implantáty sú vďaka moderným technológiám a vedeckým poznatkom tímov, ktoré sa podieľajú na ich výskume a výrobe veľmi bezpečné. Obal i výplň implantátu sú vytvorené zo špeciálneho medicínskeho silikónu, ktorý je pre telo neškodný. Vďaka prísnemu testovaniu bezpečnosti a spoľahlivosti kvality implantátov je ich využitie v plastickej chirurgii bezrizikové.

Vďaka tomu, že výrobcovia implantátov svoje výrobky priebežne vylepšujú, existujú dnes
implantáty, ktoré do tela pacientky nepresakujú ani po narušení povrchu implantátu. Napríklad americký výrobca MENTOR® plní svoje výrobky patentovaným silikónovým gélom tzv. MemoryGelom®, ktorý z obalu neunikne ani pri rozrezaní implantátu ostrým predmetom po celej jeho dĺžke. Jeho vnútro je tvorené kohezívným gélom, nie tekutou či polotekutou látkou. Pri narušení silikónového obalu implantátu vytvorí gél v tele klientky uniformnú pevnú hmotu, ktorá nevytečie.

Mýtus 3: Implantáty ohrozujú dojčenie

Tento mýtus je jedným z najrozšírenejších. Pramení z obavy, že pri vložení implantátu do prsníkov môže dôjsť k poškodeniu dojčiacej  funkcie. Implantát je však vždy uložený pod mliečnou žľazou, preto jej funkčnosť nie je žiadnym spôsobom ohrozená ani obmedzená. Samozrejme nie je pravda ani to, že je nutné implantát pred plánovaným tehotenstvom z bezpečnostných dôvodov odstrániť. Jediným potenciálnym problémom ktorý sa niekedy môže vyskytnúť, je dočasné zníženie citlivosti bradaviek v prípade, že bol implantát vkladaný rezom cez bradavku.

Mýtus 4: Implantáty sú doživotné, augmentácia je jednorazová záležitosť

I napriek tomu, že implantáty sú i po niekoľko desiatkach rokov užívania v úplnom poriadku, mnoho žien podstupuje ich opätovnú výmenu – obvykle po 10 – 15 rokoch. Spravidla dôvod nie je bezpečnosť, ale estetické hľadisko. Počas tejto doby totiž mnohé zmeny zaznamenávajú nielen telesné proporcie ženy, ale napr. i pružnosť pokožky.

Mýtus 5: Všetky implantáty sú v podstate rovnaké

Veľký omyl! Medzi jednotlivými značkami prsníkových implantátov existujú rozdiely dané rozsiahlym výskumom a testovaním. Skutočne kvalitné a drahšie implantáty sú preverené certifikáciou na základe dlhodobých štúdii a sú vyrobené podľa prísnych noriem. To zaručuje ich vyššiu bezpečnosť i lepší estetický dojem.

Výrobný proces implantátov MENTOR® prechádza vysoko precíznymi výrobnými postupmi a pravidelnou mnohostupňovou kontrolou, čo tiež zabezpečuje maximálnu bezpečnosť použitia. Každá výplň je individuálne kontrolovaná, aby bola zaručená jej 100% kvalita. Implantáty majú atestáciu FDA (Food and Drug Administration) – osvedčenia amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, a preto sú najbezpečnejšou voľbou.

Zaujímavosti o prsníkových implantátoch

Pri záťažových testoch pevnosti je obal implantátov MENTOR® natiahnutý na 700 % pôvodnej veľkosti. Obal musí prejsť testom bez akéhokoľvek poškodenia.

Záťažový test pevnosti samotného implantátu MENTOR® je uskutočňovaný pomocou simulácie autonehody. Implantát, na ktorý je z výšky voľným pádom pustené 4,5 kg ťažké závažie, musí po teste zostať nepoškodený.

Pri ďalších záťažových testoch je implantát MENTOR® vystavený pôsobeniu statického tlaku  600-kilového závažia.

Implantáty s pravidelne textúrovaným povrchom sú organizmom lepšie prijaté a znižujú riziko prípadných komplikácií, napríklad kapsulárnej kontraktúry alebo rotácie. Výsledky dlhodobých klinických štúdií ukazujú, že štatisticky najnižší výskyt týchto komplikácií vykazujú prsníkové implantáty MENTOR® s povrchom Siltex®.

Mýtus 6: Cena augmentácie neodráža bezpečnosť a kvalitu prevedenia

Mnoho žien si myslí, že vyššia cena zákroku nesúvisí s jeho kvalitou a dlhodobou bezpečnosťou, a že nezáleží, kde operáciu absolvujú. Opak je pravdou. V momente, keď sa klientka rozhodne pre zväčšenie poprsia, je nutné si uvedomiť, že správnym výberom pracoviska investuje do svojho zdravia. Špičkové vybavenie kliniky, certifikované kvalitné implantáty, skúsení atestovaní odborníci – to všetko je potrebné zohľadniť pri určovaní ceny operácie. Preto vyššiu cenu zákroku mávajú obvykle tie najrenomovanejšie kliniky. Kľúčovými výhodami sú predovšetkým profesionálny prístup a vyššia bezpečnosť nielen pri vykonávaní samotného zákroku, ale i starostlivosť v nasledujúcich rokoch po operácii

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom