Viete, čo s vami spraví zdriemnutie počas dňa? Budete prekvapení

Dobrý spánok
Vyspite sa do krásy! Tu je 6 tipov, ako sa vám to podarí Thinkstock

Francúzski vedci zistili, že krátke zdriemnutie počas dňa  môže mať takýto vplyv na vaše zdravie.

Kvalitný nočný spánok patrí k základným pilierom zdravia. Jeho blahodarné účinky majú vplyv najmä na funkciu mozgu, v ktorom počas noci prebieha „upratovanie“ a triedenie myšlienok a celková regenerácia. Mozog počas spánku ukladá staršie spomienky a prepája ich s tými novými, zbavuje sa toxínov, ktoré môžu spôsobovať napríklad Parkinsonovu alebo Alzheimerovu chorobu a ukladá informácie týkajúce sa najmä fyzických aktivít do dlhodobej pamäte.

Pri dlhodobom nedostatku spánku dochádza v tele k určitým metabolickým a hormonálnym zmenám. Znižuje sa odolnosť človeka voči infekciám, kolíše nálada a klesá sústredenosť. Nedostatok spánku zhoršuje schopnosť učiť sa, oslabuje imunitu, vedie k priberaniu, tráviacim problémom, zápalovým procesom a k vzniku cukrovky aj depresie.

Krátka regenerácia

Každému sa však stane, že telu z rôznych dôvodov nedopraje dostatok času na regeneráciu v podobe spánku. Či už sú dôvodom spánkové poruchy alebo uprednostnenie iných aktivít, nedostatok spánku si pýta svoju daň. Francúzski vedci z univerzity Université Paris Descartes-Sorbonne Paris Cité však v nedávnej štúdii zistili, že prebdená noc sa dá zachrániť jednoduchou aktivitou – 30-minútovým zdriemnutím si počas dňa. Krátky spánok dostane hormóny a proteíny v tele do rovnováhy, uvoľní prebytočný stres a opätovne naštartuje imunitný systém. Vedci dúfajú, že nové poznatky pomôžu najmä ľuďom trpiacim nespavosťou ako aj zamestnancom pracujúcim na zmeny.

„Výsledky štúdie ukazujú, že 30-minútový spánok môže zvrátiť hormonálne následky nedostatočného nočného spánku. Toto je prvá štúdia, ktorá dokazuje, že krátke zdriemnutie dokáže obnoviť neuroendokrinné a imunitné biomarkery do normálnych hladín. Šlofík tak môže byť novým spôsobom, ako zabrzdiť škodlivé dôsledky nedostatku spánku,“ uviedol lekár Brice Faraut.

Vzpruha pre imunitu

Štúdia skúmala vzťah medzi spánkom a hladinou hormónov v skupine mužov vo veku 25-32 rokov. V trojdňových intervaloch muži najprv prvú noc spali 8 hodín, následné dve noci len dve hodiny. Po krátkej prestávke pokus zopakovali s tým rozdielom, že po prebdených nociach si dobrovoľníci mohli cez deň na 30 minút zdriemnuť.

Vedci počas výskumu analyzovali zloženie slín a moču, aby zistili, aký vplyv má nedostatok spánku a krátke zdriemnutie na hormonálne hladiny. Po prebdenej noci u dobrovoľníkov zaznamenali zvýšené hladiny noradrenalínu – stresovému hormónu a neurotransmiteru, ktorý vylučuje dreň nadobličiek. Tento hormón je zodpovedný za zrýchlenie tlkotu srdca, zvýšenie krvného tlaku aj hladiny cukru v krvi. U mužov, ktorí si po prebdenej noci dopriali 30 minút spánku, sa však hladiny tohto hormónu nezmenili.

Nedostatok spánku okrem toho ovplyvnil aj hladinu interleukínu 6 – proteínu s antivírusovými schopnosťami, ktorý sa nachádza v slinách. Po prebdenej noci jeho hodnoty výrazne klesli, pri poobednom šlofíku však zostali nezmenené.

Hoci nočný spánok netreba podceňovať, podľa štúdie francúzskych vedcov, ktorú zverejnil vedecký magazín Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, má denné polhodinové zdriemnutie blahodarné účinky na imunitný systém.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom