Pleti pod rúškom chýba svetlo, doprajte jej ho

MUDr. Holešovská
MUDr. Holešovská Zdroj foto: Archív JH

DJ/PR V dôsledku protiepidemiologických opatrení sa rúško stalo neodmysliteľnou súčasťou nášho súčasného života. Niektorí z nás ho dokonca vnímajú ako módny doplnok a jeho tvar či materiál prispôsobujú svojim predstavám. No stále netreba zabúdať na to, že má najmä ochrannú funkciu. Aj keď pokožka na tvári pod ním môže trpieť.

Kým v zahraničí sa pravidlá týkajúce sa nosenia rúšok opäť sprísňujú, u nás sú povinné len v uzavretých priestoroch s vyšším počtom ľudí. V exteriéri je ich nosenie dobrovoľné, no len v tom prípade, ak sme od ostatných vzdialení minimálne dva metre. Predpovede odborníkov naznačujú, že rúška tu s nami ostanú ešte dlhú dobu. To nemusí vyhovovať pokožke tváre. „Keď nosíme rúško, pleť pod ním sa správa ako počas noci. Najmä v tom prípade, ak ide o málo priedušné a tmavé materiály. Navyše, pleť je vysušovaná, začervenaná, môže sa vyskytnúť rozšírenie drobných žiliek. Dochádza k zhoršeniu kožných ochorení a k drobným zápalovým procesom,“ prezradila o dôsledkoch nepriedušných ochranných pomôcok MUDr. Janka Holešovská, MBA., vedúca lekárka kliniky Medicor.

Zaujímavosťou je, že rúška nás aj vyčerpávajú. „Možno ste si na sebe všimli, že ak máte rúško nasadené dlhšiu dobu, začnete po niekoľkých hodinách zívať a pociťujete zvýšenú únavu. Spôsobené je to nižším okysličením mozgu. Odporúčam preto vyjsť na čerstvý vzduch každú hodinu a v bezpečnej vzdialenosti od iných sa nadýchať,“ pokračuje renomovaná odborníčka.

Vedúca lekárka kliniky Medicor odporúča tiež venovať pozornosť pleti, a to nielen pred nasadením si rúška, ale aj po jeho zložení. Vhodné sú podľa nej krémy ľahšej konzistencie. „Make-up odporúčam pod rúško len vo výnimočných prípadoch. Opatrná by som bola aj s krémami s vysokým ochranným faktorom,“ hovorí MUDr. Holešovská. Po zložení si rúška by sme si mali pleť ošetriť nie príliš agresívnou pleťovou vodou a znovu naniesť krém. V priebehu dňa je tiež vhodné navlhčiť pleť opakovane osviežujúcou vodou v rozprašovači.

Regenerácia plazmou aj svetlom

Ak nemáte prístup k jednorazovým rúškam, siahať by sme mali po tých z bavlny, vo svetlých farbách. Pod nimi totiž pokožka lepšie dýcha. A samozrejme, dôležité je dopriať pokožke aj pravidelnú regeneráciu. V tomto období je veľmi vhodná kombinácia drakuloterapie a LED svetla. Pri tomto type terapie sa využíva vlastná krv každého pacienta. „Ide o zanedbateľný odber, do 16 mililitrov. Následne sa odobratá krv umiestni do špeciálnej centrifúgy, kde sa od krvi oddelia jednotlivé časti. Pre nás sú dôležité krvné doštičky, ktoré obsahuje práve jedna zo zložiek – plazma. Jej súčasťou sú totiž rôzne rastové faktory a proteíny, ktoré regenerujú pokožku,“ približuje drakuloterapiu MUDr. Janka Holešovská, MBA. Zákrok je doplnený o nebolestivé ošetrenie LED svetlom. To má široké využitie na všetky typy pokožky, môže sa aplikovať aj na opálenú. „Zároveň jeho používaním aspoň raz týždenne zabránime degradácii kolagénu a stimulujeme tvorbu nových kolagénových vlákien. Zabezpečuje tiež lepšie prekrvenie tkaniva a tým spevňuje pokožku. Tá je po ošetrení aj viditeľne zdravšia,“ dodáva vedúca lekárka kliniky Medicor.

Našu pozornosť si nezaslúži len pokožka, ale aj samotné rúška. Prať by sme ich mali pravidelne, ideálne pri teplote 90 stupňov, a to bez aviváže, ktorá môže pleť na tvári dráždiť. Vhodné sú tiež pracie prostriedky určené deťom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom