Tri otázky pre Luciu Muthovú, hovorkyňu Allianz - Slovenská poisťovňa. Bude na Slovensku poistenie voči milencom či milenkám?

Muthova allianz sp.jpg

Ak bude na to verejná objednávka, poisťovňa Allianz je pripravená uvažovať aj o poistení voči milencom, či milenkám. Prečo nie, veď každý rok sa na Slovensku rozpadne až 40% manželstiev. Dámska jazda sa pýta aj za vás, takže našu otázku na túto tému označila poisťovňa za mimoriadne zaujímavú.

Lucia Muthová

Hovorkyňa Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.

Sú ženy pri podpisovaní poistiek niečím iné ako muži?

Vo všeobecnosti by sme mohli skonštatovať, že aj v rámci poistenia stále platí, že „muž je hlavou rodiny“ a teda na jeho pleciach je viac zodpovednosti, čo sa týka poistenia a zabezpečenia rodiny. Vyplýva to aj z našich štatistík, keď až 60 percent všetkých poistných zmlúv je vedených na mužov a len v 40-tich percentách je poistníkom žena. Súvisí to najmä so životnou situáciou Slovákov, keď mnohí muži sú živiteľmi rodín alebo sú zaťažení hypotékami a úvermi a chcú, aby v prípade ich úrazu či úmrtia bolo o ich rodinu finančne postarané. Ak sa na tieto zmluvy pozrieme podrobnejšie, muži – poistníci majú najväčšie zastúpenie pri povinnom zmluvnom poistení (PZP) vozidla (79 %), ďalej pri úrazovom poistení a rizikovom poistení. Čo je logické, keďže častejšie vykonávajú rizikové zamestnanie, prípadne majú rizikovejšie koníčky, preto si oveľa častejšie poisťujú riziká ako trvalý úraz, invalidita či smrť.  Ženy majú v rámci poistenia najväčšie zastúpenie v životnom poistení (45 %), v rámci ktorého si najčastejšie uzatvárajú tradičné kapitálové, resp. investičné poistenie.

Na čo sa ženy najviac zameriavajú pri podpisovaní zmlúv ?

Každá poistka, či už sa jedná o životnú alebo neživotnú , by mala v prvom rade zohľadňovať potreby klienta, pre prípad nečakanej nepriaznivej poistnej udalosti tak, aby práve v čase výpadku príjmu alebo poškodenia majetku mal klient zachovaný životný štandard, na aký bol zvyknutý. Bez rozdielu, či ide o muža alebo ženu. Z prieskumov vyplýva, že muži sú ochotní riskovať viac ako ženy, ktoré sú opatrnejšie a chcú byť „pripravené na všetko“. Ženy majú vo všeobecnosti menej úrazov a aj menej dopravných nehôd, keďže jazdia pomalšie a ohľaduplnejšie. Tak ako stúpa povedomie o prevencii v rámci starostlivosti o svoje zdravie, tak u žien, v porovnaní s mužmi, stúpa aj záujem o poistenie rizík spojených so závažnými ochoreniami a kritickými chorobami a potrebou zabezpečenia starostlivosti o rodinu v prípade úrazu, choroby či invalidity.

Žiadna poisťovňa ešte na našom trhu neponúka poistenie voči milenkám, či milencom. V zahraničí však nájdete už aj takéto poistné zmluvy. Prečo nie sú pre slovenské poisťovne zaujímavé, keďže sa 40% manželstiev každoročne na Slovensku rozpadne? 

Poistenie voči takýmto „netradičným“ rizikám je v našich končinách skôr raritou a počujeme o ňom skôr z prostredia Hollywoodu. Pravdou je, že v súčasnosti neevidujeme požiadavky a záujem o takýto druh poistenia zo strany klientov. V prípade, že by záujem o takéto poistenie bol, určite by sme to prehodnotili a uvažovali by sme o tom. Zrejme by išlo o finančne náročný produkt, keďže poistenie je založené na princípe solidarity. To znamená, že veľká skupina ľudí „sa skladá“ na krytie vzniknutej škody malej skupiny ľudí. Je preto potrebné naceniť konkrétne riziko a čím väčšia skupina ľudí sa na toto riziko poskladá, teda kúpi si konkrétny poistný produkt, tým je jeho cena nižšia. Z našich skúsenosti vieme, že Slováci si poisťujú skôr svoj majetok – dom, byt, auto, prípadne si uzatvárajú životnú alebo úrazovú poistku. Vzhľadom na aktuálnu rozvodovú štatistiku na Slovensku, by možno za úvahu stálo aj zavedenie výluky v životnom poistení  v prípade nájdenia si milenca či milenky. To znamená, že ak by si manželský partner našiel milenca/milenku, nemal by nárok na vyplatenie životnej poistky svojho zákonitého manželského partnera v prípade vzniku tejto poistnej udalosti 😉

Lucia Tomečková

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom