Tri otázky pre finančnú poradkyňu Naďu Belovičovú: Ľudia si najprv poistia majetok, až potom život. Robia to úplne naopak

Belovicova nada.jpg

Ako zistiť, keď vás niekto tlačí do podpisu nevýhodnej zmluvy a ďalšie tipy, ako sa orientovať vo finančnom mori nám prezradila skúsená finančná poradkyňa Naďa Belovičová.

Naďa Belovičová

Konateľka OMNI FINANCE, s. r. o. , finančná poradkyňa

Kto je na finančnom trhu viac odvážny? Ženy alebo muži?

Nevidím veľký rozdiel medzi mužmi a ženami. Snáď len v tom, že ženy sú rozvážnejšie a opatrnejšie v investíciách. Myslia viac na budúcnosť a na finančnú rezervu pre prípad nečakaných a nepredvídateľných udalostí. Na Slovensku stále platí, že ľudia si najprv poisťujú majetok ako domy a autá, až potom myslia na zdravie, život a dôchodok. Z môjho pohľadu by to malo byť určite naopak. Mali by myslieť v prvom rade na seba, svoje zdravie a rodinu. Mali by byť poistení pre prípad úrazov a vážnych ochorení. Dobré poistenie pomôže prekonať takúto situáciu v živote ľahšie.  V súčasnosti je na slovenskom finančnom trhu veľká ponuka kvalitných naozaj poistení.“

Finančných poradcov je mimoriadne veľa. Ako si vybrať správne, aby nás nepripravil o peniaze?

Áno,  na finančnom trhu je konkurencia veľká, tak ako vo všetkých oblastiach hospodárstva. Vnímam to však pozitívne, nakoľko nekvalitní sprostredkovatelia z dlhodobého hľadiska nemôžu byť úspešní. Je to ako keď vám kaderníčka urobí zlý účes a viac k nej nepôjdete. Preto je najlepšie ísť za sprostredkovateľom, ktorého niekto odporučil a má dobré referencie. Zároveň však netreba podceňovať vnútorné pocity. Ak vás sprostredkovateľ tlačí do niečoho, čomu nerozumiete, alebo v ponuke nevidíte žiadne výhody, máte pocit, že to nepotrebujete, treba sa s ním rozlúčiť a hľadať iného.“

Ako bežná rodina zistí, že ju niekto tlačí do podpisu zmluvy, ktorá pre ňu nemá zmysel?

Pri výbere sprostredkovateľa si treba dávať podľa mňa pozor na tých, ktorí sa na prvom stretnutí venujú viac ohováraniu konkurencie ako vašim potrebám. Veľké straty vám môžu spôsobiť aj tí, ktorí vám pred rokom, pred dvomi uzatvorili životné poistenie a dnes tvrdia, že to čo bolo najlepšie pred rokom, pred dvomi je najhoršie. Vyvíjajú tlak na uzatvorenie nového poistenia, spravidla v inej spoločnosti. V takýchto prípadoch je dobré byť obozretný a zvážiť, či sprostredkovateľovi nejde iba o osobný profit a nie váš. Ak nie ste spokojní so svojim finančným sprostredkovateľom, nebojte sa ho vymeniť. V tejto oblasti pracuje veľmi veľa skúsených a čestných ľudí, ktorí vám radi a dobre poradia. Určite by sa ľudia mali zamyslieť nad zabezpečením celej rodiny pre prípad nepredvídateľných udalostí , úrazov a nehôd. Hneď za ochranou života považujem z môjho pohľadu za dôležitú ochranu bývania, najmä pred požiarom a povodňami. A určite nezabúdať na investície. Dôchodkový systém do budúcnosti nie je zaručený. Ak si chce človek v dôchodkovom veku zachovať taký životný štandard, aký mal v produktívnom veku, je pre neho dôležité myslieť na sporenie, prípadne na investície čo najskôr.“

Lucia Tomečková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom