Viete, čo je Canicross a aké sú jeho výhody?

Viete, čo je Canicross a aké sú jeho výhody?
Viete, čo je Canicross a aké sú jeho výhody? Thinkstock

Vyskúšajte hit Canicross, ktorý vám pomôže zhodiť kilá. A nielen to.

Chcete spojiť športovanie s venčením psíka? Máme pre vás tip – svetový hit Canicross. Tento moderný šport spája beh, prírodu a aktivitu so psom.  Canicros je vytrvalostný terénny beh v lese, v parku, či na lúke, pri ktorom je pes pripevnený špeciálnym vodítkom na bedrovom páse. Po niekoľkých tréningoch budete vy a váš štvornohý priateľ dokonale zladení. Môžete behať len tak rekreačne, alebo aj závodne.

Čo potrebujete ku Canincrossu?

Canicross nie je finančne náročný šport, stačí zobrať vášho domáceho miláčika, ktorý rád behá.

K tomuto športu budete potrebovať:

  • postroj pre psa,
  • bežecké vodítko,
  • bežecký opasok,
  • oblečenie a obuv vhodnú na beh.

Príprava na Canicross

Skôr ako sa prvýkrát vrhnete na Canicross, vyskúšajte niekoľkotýždňový chodecký program zostavený z pravidelnej rýchlej chôdze v rámci naplánovaných trás. Trasy by sa mali postupne predlžovať. Následne začnite trénovať Canicross.

Na Caniscross sú vhodné tzv. atletické plemená, ktoré majú beh a vytrvalostnú záťaž v krvi od narodenia ako napríklad husky, weimarský stavač, alebo maďarská vyžla. Samozrejme, to nemusia byť len čistokrvné plemená, aj medzi zmiešanými plemenami sa nájdu mnohí bežeckí nadšenci. Na druhej strane sú plemená psov, pre ktoré tento druh športu nie je vhodný. Sú to psy so skrátením nosom (mops, bulldog) a skrátenými končatinami (baset). Taktiež je veľmi dôležitý vek a to najmä z hľadiska dokončenia fyziologického vývinu psa. Určite netreba začínať pred dovŕšením jedného roka, u veľkých plemien pred rokom a pol života psa. Je potrebné začínať s postupnou záťažou a pravidelným tréningom,“ uviedla MVDr. Dominika Kališová, veterinárka z Royal Canin.

Beh a zdravie

Pravidelne športujúci ľudia sú vystavení oveľa menšiemu riziku náhleho srdcového zlyhania ako zvyšok populácie, pretože pri vytrvalostnom tréningu dochádza k posilneniu srdcových stien a rozšíreniu srdcových dutín. Behanie je taktiež najlepšie antidepresívum bez vedľajších účinkov. Po niekoľkých minútach behu sa vo vašom tele uvoľnia endorfíny, teda hormóny šťastia. V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu sú to naozaj veľké pozitíva.

Beh je pre psa spríjemnením dňa, čas strávený v prírode na čerstvom vzduchu, ale hlavne čas strávený s majiteľom. Beh má veľmi dobrý vplyv v prevencii proti obezite. Je však dôležitý povrch, na akom pes behá. Dajte prednosť prírodným povrchom ako lúka či les, pred tvrdým povrchom ako je chodník, kde dochádza k nadmernej záťaži pohybového aparátu,“ vysvetlila MVDr. Kališová.

Správna strava – základ zdravého života psa

Okrem športu je pre naše zdravie dôležité sa správne stravovať. To platí aj pre psov, u ktorých je najlepšou prevenciou pred zdravotnými problémami, vhodné krmivo šité na mieru.

Strava psa je počas tréningu veľmi dôležitá. Nielen s ohľadom na množstvo a čas kŕmenia, ale najmä kvôli obsahu živín. Pre zdravé trávenie je dôležitý obsah vysoko stráviteľných bielkovín a obsah kyselín s protizápalovým účinkom ako EPA, DHA. Sacharidy musia byť zastúpené v množstve, aby pokryli potreby psa počas záťaže, ale neboli v nadbytočnom množstve. Kĺby psov počas tréningu podliehajú veľkej záťaži, preto je veľmi dôležité zastúpenie glukozamínu a chondroitínu, ktorý navyše hydratuje chrupavku, a tým môže predchádzať zraneniu,“ uzavrela veterinárka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom