6 tipov, ako zmierniť svalovicu po cvičení

Žena v bežeckom oblečení držiaca sa za lýtko

Bolia vás po tréningu svaly? Ešte niekoľko dní po cvičení ich cítite? Stáva sa to aj tým najlepším z nás. Povieme vám preto niekoľko spôsobov, ako môžete zmierniť bolesti svalov, ktorú cítite po ťažkom tréningu.

Ak skúšate niečo nové, cvičíte o trochu náročnejšie cviky alebo sa zabudnete rozcvičiť pred alebo po tréningu je veľká šanca, že to nasledujúci deň pocítite. Dokonca, aj profesionálni atléti majú raz za čas svalovicu, takže nie je to nič zvláštne, ak sa to stane aj vám.

AK cítite, že vaše svaly sú ťažké a bolia, nie je to nevyhnutne preto, že nie ste vo forme. Je to iba prirodzená súčasť procesu „dostávania sa do formy“. Ako teda na svalovicu a čo na ňu pomáha? Pomôžem vám s tým. A najmä, usmievajte sa, ak na svojom tele cítite tú námahu, znamená to, že odvádzate dobrú robotu.

Bolesť svalov je súčasťou tréningového procesu. Ľudia, ktorí s cvičením len začínajú, môžu mať so svalovou horúčkou problém. Konečne získate motiváciu začať pravidelne cvičiť a potom sa na druhý deň zobudíte a bolia vás svaly a vy chcete skončiť. Nedopustite, aby vám svalovica stála v ceste.

Držte sa týchto tipov, ktoré vám pomôžu dostať sa do rutiny a zmierniť bolesť svalov tak, ako to bude možné.

Spomaľte

Nadšenie a motivácia sú skvelé, ale mali by ste k svojmu telu pristupovať ohľaduplne a cvičiť postupne. Dajte svojmu telu šancu zvyknúť si na nové cviky. Keď sa začínate hýbať, je dobré držať sa pravidla, aby intenzita vášho cvičenia bola na takej úrovni, aby ste pri ňom dokázali hovoriť. Vtedy sa namáhate tak na 40 až 60 %. Ak vás po prvom cvičení budú svaly bolieť, musíte svoje cvičenie ešte zmierniť.

Zahrejte sa

Zahriatie sa pred cvičením je rovnako dôležité, ako postupné dostávanie sa do tréningového programu. Musíte svoje telo pripraviť na pohyby, ktoré chcete robiť a ubezpečiť sa, že ste vaše kĺby precvičili celou škálou rôznych pohybov pred tým, ako začnete cvičiť.

Ak začnete cvičenie dynamickým strečingom, chôdzou alebo pomalším behom, vaše svaly nebudú napäté. Ak sa dobre zahrejete, zlepšíte aj svoj výkon počas behania.

4 typy pohybu, ktoré nesmú chýbať v našom živote

Hydratácia

Keď je telo dehydratované, je náchylnejšie na svalové kŕče. Uistite sa, že dodržiavate počas dňa pitný režim, najmä, či prijímate dostatok tekutín pred a po tréningu. Elektrolytický nápoj vaše telo adekvátne hydratuje pred tréningom a zmierni svalové kŕče.

Strečing

Pomalý strečing po tréningu pomáha znižovať bolesť svalov. Mali by ste si na neho nechať nejaký čas aj po cvičení alebo sa aspoň trochu prejsť, pokiaľ sa váš tep nevráti do normálu a vaše svaly nebudú zrelaxované pred tým, ako sa vrátite k iným činnostiam.

Aké je najlepšie cvičenie na celulitídu

Dajte si preventívne ľadový obklad

Prečo s ľadovým obkladom čakať, až kým vás začnú bolieť svaly? Ak ste mali ťažký tréning alebo ste pred ním už nejaký čas necvičili, priložte si ľadový obklad na miesta, na ktorých vás svaly zvyknú bolieť.

Príprava

Ak sa plánujete zúčastniť nejakých pretekov alebo iného športového podujatia, mali by ste stráviť adekvátny čas tým, že svoje telo adekvátne pripravíte na konkrétne špecifické cvičenie. Ak sa chystáte bežať 5 kilometrový maratón a chcete sa na druhý deň vyhnúť svalovici, mali by ste trénovať 4 až 5 týždňov, aby boli vaše svaly pripravené na ten veľký deň.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom