7 dôležitých významov domácich úloh

Učiť sa, knihy, dieťa, škola, učenie, zošity, príprava, dievča, žiačka
shutterstock.com

Škola už čochvíľa otvorí brány a rodičov školopovinných detí čakajú mnohokrát stresujúce chvíle nad domácimi úlohami. Prečo nezanedbať prípravu našich školákov?

Voľné dni čochvíľa skončia a školopovinné deti čakajú znova povinnosti. Opäť nastanú každodenné domáce úlohy, činnosť tak málo obľúbená u väčšiny deti. A priznajme si to, i my rodičia ich niekedy nemáme veľmi v láske. Domáce úlohy najmä u mladších žiakov však vyžadujú prítomnosť rodičov a netreba ich podceňovať. Pre budúcnosť našich deti sú totiž dôležité, a to najmä z nasledujúcich príčin:

1. Domáce úlohy sú doplnkom k školskej práci, ktorej najdôležitejšia časť sa odohráva na vyučovaní.

2. Žiak si má prostredníctvom nich utvrdiť a prehĺbiť poznatky, ktoré získal v škole.

3. Učiteľ pomocou domácich úloh získava spätnú väzbu o vedomostnej úrovni dieťaťa.

4. Domáce úlohy by malo dieťa vypracovávať samo, a nie iná osoba.

5. Táto domáca príprava na vyučovanie by mala byť rozvrhnutá tak, aby ju dieťa v štvrtom ročníku zvládlo za maximálne jednu hodinu, mladšie za menej času.

Ako pripraviť prváčika do školy?

6. Domáce úlohy prispievajú k tomu, aby si doma boli žiaci schopní sami zorganizovať čas, učebné postupy, aby vedeli využiť pracovné techniky a prostriedky.

7. Domáce úlohy tiež slúžia ako náhrada za vyučovanie v prípade neprítomnosti dieťaťa na vyučovaní v škole.

Kedy je správny čas na domáce úlohy?

Každé dieťa a každá rodina má svoj individuálny život. Preto sa nedá jednoznačne určiť tá správna hodina na učenie doma. No pri plánovaní rozvrhu v domácom prostredí zohľadnite fakt, že rovnako ako pre vás bývajú hodiny strávené v práci náročné, tak aj pre vaše dieťa vyučovacie hodiny v škole. Premyslite si preto spoločne, kedy je najlepší čas začať.

Veľa detí potrebuje po vyučovaní dlhšiu pauzu na to, aby sa mohli venovať úplne odlišnej činnosti. Niektoré zase po takomto rozptýlení ťažko nahnať do učenia. To už je na každom z vás nájsť zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať najmä vášmu dieťaťu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom