Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, hnačka, žena
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
12. apríla 2019 ZdravieDomáci lekár od Milota MezeiováSITA Diskusia()

7 trápnych problémov, ktoré netreba prehliadať!

O niektorých zdravotným problémoch sa hanbíme hovoriť. No napriek tomu ich netreba podceňovať. Ktoré to sú a pred čím nás varujú?

Niektoré neduhy, ktoré nás zužujú, pre ich chúlostivý charakter zamlčujeme pred lekárom. A predsa. Môžu nás upozorniť na omnoho závažnejšie ochorenie. MUDr. Deyo Famuboni nás upozorňuje na 7 trápnych symptómov, ktoré by sme nemali nikdy ignorovať.

Nadmerné potenie

Väčšina z nás denne vylúči množstvo potu, ktoré sa rovná jednému litru za deň. Ale niektorí ľudia (traja zo sto) produkujú desaťkrát viac potu. Neustále potenie bez ohľadu, či vyvíjame telesnú aktivitu alebo sme v strese, zvyčajne upozorňuje, že naše potné žľazy sú stále aktívne.Tento stav sa nazýva hyperhidróza. Jej príčiny môžu byť rôzne. Od prítomnosti infekcií v organizme, cez hormonálne poruchy. Niekedy sa skutočná príčina nemusí odhaliť.

Bolestivá stolica

Najčastejšou príčinou je prítomnosť hemoroidov alebo trhlín okolo konečníka. Namáhanie pri zápche tento stav zhoršuje, vaša stolica sa stáva suchšou a problém s vyprázdňovaním môže viesť k vzniku infekcií a krvácaniu. Preto netreba túto komplikáciu podceňovať a navštíviť lekára. Pre odstránenie problému bude okrem liečiv s laxatívnym účinkom potrebné upraviť stravu a prijímať viac potravín bohatých na vlákninu, či piť viac tekutín. Zápcha, krvavá a bolestivá stolica, či bolesť brucha však môžu upozorňovať aj na omnoho závažnejšie ochorenie, ako je rakovina hrubého čreva.

Vpadnuté bradavky

Vpadnuté bradavky, alebo zmeny kože okolo bradaviek majú niekoľko príčin. Môžu vás upozorňovať na nadbytok hormónu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za tvorbu materského mlieka. Ak práve nedojčíte, tento jav poukazuje na poruchy hypofýzy, ktorá tento hormón produkuje. Iné príčiny zahŕňajú užívanie niektorých liekov, stres, poruchy štítnej žľazy a problémy s obličkami. Všetky komplikácie sa dajú liečiť, ak ich však podceníte, môžu spôsobiť neplodnosť a prispievať k vzniku osteoporózy. Takisto uvedený jav netreba podceniť z dôvodu vylúčenia prítomnosti rakoviny prsníka.

Neobvyklý zápach v pošve

Takzvaný rybí zápach vašich intímnych miest býva typickým znakom nadmerného rastu baktérií a narušenia prirodzeného prostredia v pošve. Často sa k tomu pridáva aj pocit svrbenia. V závislosti od vašich príznakov a predchádzajúcich sexuálnych skúseností, vám môže lekár na základe vyšetrenia predpísať vaginálny gél alebo antibiotiká. Zvyčajne, bakteriálna vaginóza nespôsobuje ďalšie problémy, avšak, ak sa vyskytuje v určitom období života ženy, ako je napríklad počas tehotenstva, môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu či zápalov v panvovej oblasti.

Nadúvanie

Hoci tento problém býva často neškodný a spôsobený konzumáciou potravín či nápojov, ktoré ho môžu vyvolať, netreba nadúvanie v žiadnom prípade podceňovať. Najmä, ak sa tento jav často opakuje. Môže byť totiž príznakom celiakie alebo myómov. Ak je nadúvanie bezdôvodné alebo spojené s inými príznakmi, ako je napríklad krv v moči, či bolesť brucha, potom je na mieste návšteva lekára. Celiakia je neznášanlivosť bielkovín gluténu (lepok) vyskytujúcich sa najmä v obilí a postihuje až jedno percento populácie v Európe. Okrem celiakie vám odborník môže spraviť testy na prítomnosť myómov. Jedná sa o nezhubné nádory, ktoré sa vyskytujú v maternici alebo v okolitých tkanivách. Táto komplikácia býva častá a postihuje až 40 percent žien. Na základe krvných testov je však potrebné vylúčiť prítomnosť rakoviny vaječníkov.

Inkontinencia

Mnoho žien trápi samovoľný únik moču, čiže inkontinencia, počas vykonávania určitých činností, ako je cvičenie, pohyb, smiech, kašeľ či dvíhanie niečoho ťažkého. Príčiny sú rôzne. Napríklad zvýšenie tlaku v bruchu spôsobené námahou, stres, užívanie niektorých liečiv, ochabnuté panvové svaly, hyperaktívny močový mechúr, močové infekcie a iné. Liečba závisí od diagnózy, ktorú vám určí lekár.

Samovoľný únik moču: Tieto cviky pomáhajú

Nízke libido

Už dlhší čas nemáte chuť na sex? Ani tento jav netreba ignorovať. Príčiny bývajú zložité a môžu byť buď fyzického, psychického, či sociálneho pôvodu. Za nízkym libidom sa môžu skrývať hormonálne zmeny, stres alebo duševné poruchy, ako je depresia. Toto ochorenie totiž ovplyvňuje chemické látky v mozgu (serotonín), ktoré sú nutné pre normálne libido.

www.dailymail.co.uk

K téme

Nebezpečný sex: Kedy hrozí tomu vášmu rakovina prostaty? 14 úžasných vlastností cesnaku (nielen) proti rakovine

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.