Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Príznaky meningitídy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
15. júna 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Aké sú príznaky zápalu mozgových blán?

Pri nákaze meningokokom je najdôležitejšie včas vyhľadať odbornú pomoc. Hoci výskyt tohto ochorenia je relatívne nízky, následky bývajú tragické. Pacienti môžu prísť o končatiny, mať problémy so sluchom alebo trpieť epilepsiou. V najhorších prípadoch nastáva smrť. Meningitíde sa dá predchádzať správnou životosprávou a zdravým životným štýlom. Chrániť sa dá aj očkovaním.

Za všetko môže meningokok

Baktéria Neisseria meningitidis sa prenáša len medzi ľuďmi kvapôčkovou infekciou, teda kašľom, nádchou, bozkávaním a iným úzkym kontaktom. Je citlivá na slnečné svetlo, dezinfekčné prostriedky aj vysychanie, na vzduchu rýchlo hynie, avšak dobre znáša nízke teploty. Meningokok vyvoláva najmä hnisavé zápaly mozgových blán a meningokokovú sepsu – otravu krvi. Zápal mozgových blán má v prvých hodinách príznaky, ktoré môžu signalizovať mnohé ochorenia, preto je ťažko rozpoznateľný. Vysokú horúčku s rýchlym nástupom sprevádza zimnica, nevoľnosť, vracanie a bolesti hlavy. Meningokoková infekcia sa v počiatočnom štádiu môže prejavovať aj podráždenosťou, únavou, bolesťami hrdla, nádchou, studenými končatinami, sťaženým dýchaním alebo abnormálnou farbou kože. K týmto prejavom sa neskôr môžu pridružiť svetloplachosť, stuhnutosť šije a škvrny na koži, takzvané petéchie.

Ako urobiť Tumblerov test pohárom

V prípade, ak sa chorému na tele objavili petéchie, je  nevyhnuté okamžite volať záchrannú službu a upozorniť ich na riziko meningitídy. Na rýchlu amatérsku diagnostiku, či ide alebo nejde o petéchie sa dá použiť aj Tumblerov test pohárom. Stačí pritlačiť priehľadný sklenený pohár o kožu a v prípade ak petéchie nezmiznú, ide o meningitídu. Okrem toho môže pomôcť aj test v ľahu. Človek by mal ležať na chrbte a druhá osoba by sa mu mala pokúsiť pritlačiť hlavu na hrudník. Ak to nie je možné, pokrčí pritom nohy alebo nevie v ľahu zdvihnúť vystretú nohu či ju zohne v kolene, ide o príznaky meningitídy.

Komu najviac hrozí meningitída?

Najohrozenejšou skupinou sú deti do štyroch až piatich rokov života, keďže ich imunitný systém nie je dostatočne silný, aby chránil organizmus pred závažnými infekciami. Ďalšou výrazne ohrozenou skupinou je dospievajúca mládež. Práve tí sú podľa odborníkov náchylnejší na správanie, ktoré môže vyčerpávať imunitný systém, ako je nadmerné zaťažovanie organizmu ponocovaním, nadmernou fyzickou záťažou, nedostatkom spánku prípadne ďalšími faktormi ohrozujúcimi zdravie. V ohrození sú aj ľudia žijúci v komunitách. Ide napríklad o mladých ľudí na internátoch. Pozor by si podľa odborníkov mali dať aj cestovatelia. V niektorých oblastiach sveta ako napríklad v Afrike, na Blízkom východe alebo v juhovýchodnej Ázii je možnosť prísť do kontaktu s meningokokom omnoho vyššia než v Európe. Existuje totiž viacero skupín týchto baktérií, ktoré sa označujú písmenami a majú nerovnaké rozšírenie po svete.

K téme

Aké sú príznaky koronavírusu? Na toto si treba dať pozor Neprehliadnite! 7 skrytých príznakov rakoviny krčka maternice

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.