Ako hĺbkovo čistiť pleť pomocou byliniek?

čistenie pleti
Ako hĺbkovo čistiť pleť pomocou byliniek? www.thinkstockphotos.com

Liečivá moc rastlín bola známa už v dávnej minulosti. A nielen v medicíne, ale i v kozmetike sú liečivé bylinky výbornými pomocníkmi. Chcete si aj vy doma pripraviť rôzne zábaly, masky, pleťové vody a pomôcť si ku krásnemu vzhľadu? V tom prípade čítajte ďalej.

To, že v prírode je ukrytá krása, vedeli už naši predkovia dávno v minulosti. Hľadali v nej prostriedky, ktorými sa snažili liečiť svoje neduhy, no i pestovať krásu svojho tela. V starom Egypte vznikla aj prvá kozmetická príručka, ktorej autorkou bola krásna kráľovná Kleopatra.

Taktiež starovekí Gréci či Rimania poznali túto moc. Vraj i Nerova manželka, Poppea Sabina, chovala na svojom statku 500 somaríc, aby sa mohla každé ráno vykúpať v ich mlieku. Slovo kozmetika vlastne pochádza z gréckeho slova kosmeo, ktoré pôvodne znamenalo ozdobujem, krášlim.

Chcete aj vy využiť túto skrášľovaciu moc prírody? Na začiatok je potrebné poznať svoj typ pleti. Aj liečivé rastliny totiž môžu vyvolať alergické reakcie.

V dnešnej časti si povieme, ako naparovať tvár a pripravovať obklady.

Pleťovú kozmetiku si môžete pozrieť v týchto e-shopoch:

Naparovanie tváre

Každá pokožka potrebuje raz za mesiac hĺbkové čistenie pleti. Povrchové odstránenie nečistôt robíme každý deň, a to pleťovými vodami a mliekom. Na to hĺbkové je potrebné pleť najskôr napariť alebo zmäkčiť teplými obkladmi.

Para totiž rozširuje póry a vývody mazových žliaz. Keď si do vody na naparovanie pridáme aj vhodné výluhy z rastlín, má naparovanie aj liečivé účinky, lebo prečisťuje pokožku a zlepšuje jej prekrvenie.

Voda na naparovanie tváre – základný recept

Na domáce čistenie pleti budeme potrebovať širšiu nádobu, v ktorej zalejeme 1 hrsť sušených bylín (podľa typu pleti) 1 litrom vriacej vody (pokiaľ nie je uvedené iné dávkovanie). Nakloníme sa nad paru v nádobe a hlavu si prikryjeme veľkým uterákom (na spôsob stanu), aby para z nádoby neunikala.

Takto zotrvávame, ak máme mastnú pleť 8 až 10 minút, pri normálnej alebo zmiešanej pleti 5 minút, pri suchej a starnúcej pokožke len 2 až 3 minúty. V poslednom prípade sa namiesto naparovania niekedy používajú len vlažné obklady.

Keď máme rozšírené cievky, tvár si vôbec nenaparujeme, ale prikladáme len vlažné obklady. Potom pokožku očistíme. Uhry si vytláčame miernym tlakom (nikdy nie násilne) vankúšikmi ukazovákov, ktoré sme si predtým zakryli mäkkou čistou handričkou, tampónmi či gázou. Nikdy si nevytláčajme uhry holými prstami, alebo nechtami!

Po naparovaní si tvár opláchneme studenou vodou a na miesta, z ktorých sme si vytláčali uhry, prikladáme sťahujúci obklad. Ako si ho pripraviť? To sa dozviete zajtra. V ďalšom článku vám tiež prezradíme, aké bylinky použiť pri naparovaní konkrétneho typu pokožky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom