Detské choroby nás vyčerpávajú: Ako posilniť imunitu dieťaťa a vyhnúť sa chorobám?

Imunita zdravie dieta rodina
Foto: ilustračné, GettyImages

Ak vás už vyčerpávajú neustále návštevy u lekára s chorľavým dieťaťom, môžete skúsiť popracovať na jeho imunite.

Patríte medzi rodičov, ktorých potomkov neustále trápia rôzne choroby a u lekára sa pomaly cítite ako doma? Iste, môžete si vždy zaobstarať lieky, ale už aj tie menej vážne choroby ako nádcha či kašeľ sú predsa len vyčerpávajúce pre celú rodinu. Žiaden rodič sa tiež nechce pozerať na to, ako sa jeho dieťa trápi.

Preto môžete skúsiť urobiť všetko pre to, aby bol organizmus vášho syna či dcérky silnejšie a odolnejšie a aby ste váš potomok i vy mohli vďaka zlepšenej imunite žiť plnohodnotnejší život.

Raňajky nielen pre imunitu

V prvom rade by ste mali vášmu dieťaťu naservírovať zdravé raňajky. Samozrejme – čím zdravšie, tým lepšie, veď ako sa hovorí, sú najdôležitejším jedlom dňa. Už samotná konzumácia raňajok povzbudzuje tvorbu látky interferón gama, čím sa podľa štúdie holandského Maastricht University Medical Centre znižuje riziko nakazenia sa vírusovou infekciou až o polovicu.

Zdravá a vyvážená strava zvyšuje odolnosť organizmu a dodáva mu potrebné živiny. Strava by mala byť bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, bielkoviny a zdravé tuky. Vitamíny C a D, zinok a probiotiká sú zvlášť užitočné pre posilnenie imunitného systému.

Je potrebné teda zahrnúť do jedálnička napríklad broskyne, mrkvu, špenát či tekvice, papriky, jahody, citrusové ovocie, brokolicu, ružičkový kel, cesnak, špenát, mango alebo aj papáju.

Hygiena aj cvičenie

Rodičia zvyknú úzkostlivo dbať na hygienu svojich detí, čím ich síce chcú ochrániť, no v skutočnosti môžu narobiť množstvo škody. Napríklad stačí umývať si ruky obyčajným mydlom, rozhodne nie každý deň minúť fľaštičku antibakteriálneho gélu či obrúskov. Pre správne fungovanie imunitného systému je jednoducho aspoň nejaký boj s baktériami dôležitý.

Cvičenie a hrávanie sa sú rovnako dôležité pre posilnenie imunity. Fyzická aktivita podporuje prekrvenie tela, zvyšuje hladinu kyslíka v krvi a pomáha odstraňovať odpadové látky z organizmu. Skúste dieťa motivovať ku každodennému nenáročnému 30-minútovému cvičeniu. To zníži napríklad riziko prechladnutia až o polovicu.

Stres a spánok

Minimalizujte u detí stres. Stres môže mať negatívny vplyv na imunitný systém. Deti by mali mať dostatok času na relaxáciu a hranie sa. Taktiež je nutné zabezpečiť dieťaťu očkovanie proti rôznym chorobám. Očkovanie pomáha ochrániť deti pred mnohými chorobami a zvyšuje imunitu.

Keďže deti sa spravidla inšpirujú príkladom svojich rodičov, zdravý životný štýl celej rodiny môže pomôcť posilniť imunitu detí. Preto by si aj fajčiari mali uvedomiť, že ak dymu vystavujú svoje deti, častejšie návštevy u lekára nie sú žiadnym prekvapením. Sú totiž náchylnejšie na infekcie uší, kašeľ, prechladnutie či zápal priedušiek. Dôvod? Okolo štyritisíc rôznych chemikálií, ktoré obsahuje cigaretový dym a usádzajú sa vo vašom byte. Tie môžu oslabiť imunitný systém celej rodiny.

Ak je vaše dieťa neustále unavené, zdvojnásobuje sa riziko infekcie a tiež sa zvyšuje čas potrebný na to, aby sa choroby zbavilo. Novorodenci by mali spávať okolo 18 hodín denne, batoľatá 12 až 13 hodín a deti v predškolskom veku okolo 10 hodín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom