Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kniha, dieťa, čítanie, rodič, matka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
12. septembra 2018 Deti a rodina od Milota MezeiováSITA Diskusia()

Akým spôsobom čítať deťom rozprávky?

Možno niektorí z vás patria k tým šťastlivcom, ktorých rodičia si našli čas a čítavali im v detstve rozprávky na dobrú noc. Na pozitívny vplyv takejto činnosti upozorňujú viacerí psychológovia. Čítanie a teda počúvanie rozprávok výrazne napomáha k rozvoju slovnej zásoby a k intelektu ako takému.Dnešné časy fandiace telke, ktorá má na svedomí potláčanie rodinnej komunikácie a rozvoja dialógu medzi deťmi a rodičmi celkovo, bohužiaľ čítaniu nepomáhajú. Sme často unavení z práce. Sadnúť si pred televízor alebo pustiť deťom rozprávku býva najčastejším riešením. Je to veľká škoda, lebo dieťa ukracujeme o mnoho pozitív, ktoré táto činnosť má. Sú to napríklad tieto:

Rozprávky pomáhajú formovať hodnotový rebríček detí

Dobro víťazí nad zlom. Statočný Janko či Anička sú odmenení za konanie dobra a preferovanie skutočných životných hodnôt. Môžeme oponovať, že víťazstvo dobra predsa badať aj v televíznych rozprávkach. No priznajme si, správnym dramatickým podfarbením hlasu či zvýraznením intonácie si naše ratolesti skôr zafixujú obsah i pointu príbehu do pamäti a osvoja si ho, ako v rozprávke bežiacej v televízii. V tomto prípade dieťa viac vníma farebnosť obrazu zapájajúc najmä zrakové vnemy. Veď sami vieme, žiaden film, nech je akokoľvek dobre spracovaný, nedokáže poňať všetko z daného knižného námetu.

Čítanie rozvíja fantáziu

Keďže naše ratolesti konkrétne výjavy z deja nemajú podané na tanieri, ako je to pri sledovaní televízie, musia si ho vytvoriť sami. To napomáha rozvoju tvorivosti a kreativity v neskoršom veku, ktorých základom je práve fantázia.

Cez knižku utužujeme vzťahy

Spoločne strávený čas pri čítaní, konverzácia, keď vysvetľujeme deťom momenty z deja, nás zbližujú i upevňujú vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Už len z toho dôvodu, že dieťa cíti náš záujem oň a vracia nám to svojou láskou. Tieto chvíle sa môžu stať príjemným zdrojom spomienok na neskoršie časy.

Ako čítať rozprávky?

Tu musíme zapojiť aj kus svojho hereckého talentu, aby sme upútali pozornosť dieťaťa. Výrazná intonácia, zmena tónu a intenzity hlasu, hranie postáv. Nakoniec každý rodič najlepšie ovláda, čo najviac platí na jeho dietky. Čo zaujme ich pozornosť a ľahšie pomôže vžiť sa do príbehu.

Ak sme rozhodli ukradnúť si trocha času pre večerné čítanie našim deťom a nemáme po ruke ani jednu rozprávkovú knižku, žiadny problém. Stále je tu možnosť stiahnuť si ich z internetu.

K téme

Existuje ideál? Toto treba o takmer dokonalých mužoch vedieť 3 dôvody, prečo muži po milovaní zaspia

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.