Americká herečka Shirley Temple zomrela vo veku 85 rokov

Zomrela známa oscarová herečka Shirley Temple
Shirley Temple ako Little Miss Marker. SITA/AP
reklama:

Naposledy vydýchla obklopená rodinou vo svojom kalifornskom dome.

Vo veku 85 rokov zomrela v pondelok v noci americká herečka, diplomatka a politička Shirley Temple. Podľa slov jej agenta naposledy vydýchla v dome v Kalifornii v kruhu jej najbližších.

Shirley Temple sa narodila 23. apríla 1928. Hrať začala už ako štvorročná, keď účinkovala napríklad v snímke Kid’s Last Stand (1932). Vo filmoch účinkovala do roku 1949. Na televíznych obrazovkách sa naposledy objavila v seriáli Shirley Temple’s Storybook (1958 – 1961). Bola najmladšou herečkou, ktorej kedy udelili čestného Oscara.

Malú sošku za výnimočný prínos filmovému priemyslu v roku 1934 dostala 27. februára 1935, keď mala šesť rokov a 310 dní. Objavila sa vtedy v dvoch krátkych komédiách a siedmich celovečerných filmoch. V detstve ju preslávili najmä blonďavé kučery a nevinný pohľad. Pomenovali po nej aj nealkoholický kokteil.

V 60. rokoch vstúpila do republikánskej strany a začala sa venovať politike. Bola veľvyslankyňou USA v Ghane a v rokoch 1989 – 1993 v Československu. Počas života sa dvakrát vydala, prvý raz v roku 1945 za seržanta Johna Agara, z ktorého sa neskôr stal herec. Druhý raz si vzala dôstojníka Charlesa Aldena Blacka, ktorý zomrel po 54 rokoch manželstva.

Na svet priviedla dve dcéry a jedného syna. V roku 1988 vydala autobiografiu Child Star.

Fotoalbum k článku:

Informácie pochádzajú z webstránok www.people.com, www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA.

11. februára 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA