Americká spoločnosť premieňa placentu matiek na tabletky

Americká spoločnosť premieňa placentu matiek na tabletky
SITA/AP

Aj napriek nedostatočnému vedeckému výskumu je čoraz viac matiek presvedčených o tom, že konzumácia vlastnej placenty po pôrode má mnoho pozitívnych účinkov. Podnikavci sa chopili šance a premieňajú ľudskú placentu na tabletky.

Placentu po pôrode mláďat mnohé živočíchy zjedia. Mali by z nej načerpať látky, o ktoré bolo telo ochudobnené pôrodom. Tento trend sa však čoraz častejšie objavuje aj medzi novopečenými matkami. A farmaceutické spoločnosti sa vrhajú na to, aby zaplnili novú dieru na trhu.

Placenta je pre plod najdôležitejším orgánom. Dodáva dieťaťu kyslík a živiny, chráni ho pred niektorými infekciami a odvádza z tela plodu odpadové látky. Počas tehotenstva placenta rastie spolu s maternicou a po pôrode sa z tela vylúči. Jej funkcia je pre plod nenahraditeľná, čo sa však týka jej konzumácie u matiek, odborníci sa v názoroch rozchádzajú.

Zástancovia zvláštnej praktiky tvrdia, že konzumácia placenty pomáha matke rýchlejšie sa zotaviť. Údajne obsahuje množstvo minerálov a vitamínov, pomáha pri hormonálnych výkyvoch, zvyšuje produkciu materského mlieka a redukuje popôrodnú depresiu.

„Nie je to čudné, strašidelné ani nechutné, je to veda,“ tvrdí slogan americkej spoločnosti PlacentaWise z Utahu, ktorá sa pustila do čoraz výnosnejšieho biznisu – premeny ľudskej placenty na tabletky.

Osobné „vitamínové doplnky“ z vlastnej placenty matky dokážu spracovať do formy tabliet do 48 hodín po pôrode. Takéto lieky sú podľa nich plné výživných látok a dôležitých hormónov vrátane estrogénu, progesterónu či testosterónu, ktoré pomáhajú pri rozvoji prsných žliaz. Oxytocín zasa znižuje bolesť a hladinu stresových hormónov vrátane kortizolu. V placente sa okrem toho nájde aj železo či hemoglobín. Školení pracovníci firmy placentu berú do laboratória hneď po pôrode. Do dvoch dní čerstvej matke dodajú hotové kapsuly. Ich množstvo sa pohybuje od 100 do 175 tabliet v závislosti od veľkosti placenty.

Vedecké výskumy ohľadom vplyvu placenty na organizmus matky sú však ešte v plienkach. „Je to stále veľmi zriedkavé, aby ľudia jedli vlastnú placentu, je to isté tabu. Hovorilo sa, že dokáže potlačiť popôrodnú depresiu, ale neexistujú dôkazy, ktoré by túto teóriu potvrdili. Mnohí si myslia, že keďže placenta dodáva plodu vitamíny a minerálne látky, musí ich dodať komukoľvek, kto ju zje. Ani pre toto však neexistujú žiadne dôkazy,“ uviedla pôrodníčka a gynekologička Claire Friars, ktorá zároveň upozorňuje na konzumáciu surovej placenty. „Konzumácia surovej placenty môže spôsobiť rovnaké infekcie a otravy jedlom ako konzumácia surového mäsa. Môže prísť aj ku krvnej infekcii, keďže placenta obsahuje matkinu krv,“ dodala lekárka.

AP, www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom