Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

BMI kalkulačka

BMI (angl. Body Mass Index) – Index telesnej hmotnosti je obľúbeným spôsobom merania rizík spojených s obezitou. Výsledok je len orientačný, pretože neberie do úvahy individualitu jedinca, stavbu tela, množstvo svalstva alebo tuku, a platí pre osoby staršie ako 18 rokov. Ak sa hodnota vášho BMI pohybuje v hodnotách obezity, odporúčame navštíviť vášho lekára a konzultovať s ním ďalší postup. Normálne hodnoty sa pohybujú v rozmedzí hodnôt od 20 do 25.

Vzorec pre výpočet:

Výpočet vášho BMI:

Zadajte vašu hmotnosť v kilogramoch a výšku v centimetroch:

Výsledky pre Európsku populáciu:

BMI pod 18,5 (podvýživa)

Ak je hodnota vášho BMI pod 18,5 znamená to podvýživu. Hrozí vám riziko poruchy srdca prípadne cukrovky, ale môže spôsobovať aj iné zdravotné problémy. Oslabenie organizmu môže spôsobiť stratu imunity a s tým spojené riziko rôznych infekčných ochorení. Nedostatok kalórií môže spôsobiť únavu, stratu koncentrácie, môže tiež spôsobovať neplodnosť.

BMI 18,6-24,9 (ideálna váha)

Hodnota BMI v rozmedzí 18,6-24,9 znamená ideálnu váhu. Pri tejto ideálnej váhe máte predpoklady, že vaša imunita bude silnejšia ako pri ľuďoch s podvýživou, takisto je u vás menšie riziko srdcového infarktu, či cukrovky. Nie je nutné púšťať sa do redukčnej diéty, stačí, ak si budete udržiavať hodnotu vášho BMI v tomto rozmedzí. Pre udržanie váhy konzumujte veľa čerstvej zeleniny a dajte si pozor na zvýšený príjem tukov. Takisto sa udržujte v kondícii pre vás vhodným športom.

BMI 25-29,9 (mierna nadváha)

Hodnota BMI v rozmedzí 25-29,9 znamená miernu nadváhu. Riziko zdravotných komplikácií spojených so srdcom, cukrovkou, a niektorých tipov rakoviny je vyššie. Bolo by vhodné začať sa pravidelne venovať pre vás vhodnému športu, jesť pravidelne, do jedálnička zaradiť veľa zeleniny a menej tukov.

BMI 30-39,9 (obezita)

Hodnota BMI v rozmedzí 30-39,9 znamená obezitu. Riziko zdravotných problémov je vo vašom prípade vysoké. O prípadnej redukčnej diéte a vhodnom športe sa poraďte s odborníkmi na zdravú výživu. Váš jedálniček treba obohatiť o veľa čerstvej zeleniny a ovocia, a obmedziť príjem tukov.

BMI 40 a viac (ťažká obezita)

Hodnota BMI v rozmedzí 40 a viac znamená ťažkú obezitu. Je dôležité čo najskôr zmeniť vaše stravovacie návyky a životný štýl. O postupe sa poraďte s odborníkom.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.