Bývanie: Šetrite energie

Rodina, domov, bývanie, pár, dvaja, láska, manželstvo,
Thinkstock

Byť šetrní neznamená len šetriť naše životné prostredie, ale najmä šetriť našu peňaženku. Ako teda fungovať?

Pokiaľ sa už nemôžete pozerať na svoje účty, alebo ak máte pocit, že je načase urobiť viac, než len čakať na to, koľko budete tentokrát platiť, začnite poporiadku…

Každý elektrospotrebič míňa iné množstvo energie a je potrebné k tomu pristupovať zodpovedne. Stále môžete míňať menej elektriny a menej plynu.

Pokiaľ je váš byt, či dom zateplený, určite máte už prvú výhodu v hrsti. Ak však nie, nezúfajte, stále dokážete len vy ovplyvniť výdavky vašej domácnosti.

Regulovanie teploty

Najčastejším problémom, vďaka čomu účty presahujú hranice je problém kúrenia. Niektorí ľudia majú tendenciu zapnúť kúrenie na stabilnú teplotu a dokážu ju celé dni nemeniť. Mali by ste vedieť, v ktorej miestnosti je aká vhodná teplota a počas vašej neprítomnosti kúrenie kľudne vypínajte. V spoločenských miestnostiach, v spálni a detskej izbe by sa mala teplota držať okolo 20 stupňov, v kúpeľni môže byť o čosi vyššia. Každý stupeň značne ovplyvňuje to, koľko budete na konci mesiaca platiť. Preto by ste mali zvážiť, na aký čas kúrenie budete vypínať. Výhodným variantom je termostat, kde dokážete nastaviť izbovú teplotu so zmenami teplôt počas dňa.

Spotrebiče

Väčšinou platí fakt, čím starší spotrebič, tým viac energií „žerie“. V súčasnosti sa každý spotrebič vyrába čo najšetrnejšie.

Pranie na nižšom stupni je menej nákladné. Ak naplníte celý bubon, bude vaše čistenie bielizne úspornejšie, ako pri poloprázdnom. Sušička bielizne je veľkým žrútom energií, preto zvážte klasický spôsob sušenia prádla.

Televízia, počítač alebo akýkoľvek spotrebič na diaľkové ovládanie, resp. v pohotovostnom režime je nevďačným riešením. Pokiaľ vám svieti signalizačné svetielko na dvd prehrávači alebo rádiu, mali by ste ho aspoň pri neprítomnosti vypínať. Aj tento režim spotrebúva energiu. Najlepšou voľbou je notebook. Je vhodnejším riešením ako počítač, z pohľadu šetrnosti.

Interiérové inšpirácie: Tehla ako dekorácia

Chladnička by nemala byť umiestnená vedľa spotrebičov, ktoré ju môžu vyhrievať. Radiátor a sporák by mal byť od nej vzdialenejší. Tiež plná chladnička spotrebuje menej elektriny ako prázdna. Mali by ste si dávať pozor na čas, ktorý je chladnička otvorená. Jedlo by ste si mali vybrať čo najrýchlejšie. Teplota vo vnútri by mala byť približne päť stupňov.

Sporák je najúspornejší, pokiaľ varíte viac jedál naraz. Čím častejšie ho predhrievate, tým viac musí pracovať na vysoký výkon zbytočne.

Žehlička by mala mať čo najväčšiu intenzitu naparovania a mala by mať funkciu automatického vypínania. Tak vám pomôže odložiť peniaze radšej na iné radovánky.

Najväčšími žrútmi energie sú umývačky riadu, či klimatizácie. Naopak malé spotrebiče ako je mikrovlnka a rychlovarná kanvica šetria podstatne viac energií ako sporák.

Svetlo

Najhorším variantom sú klasické žiarovky. Siahnite skôr po halogénových alebo LED žiarivkách. Čím je silnejšie svetlo, tým vyšší je výkon, a teda aj spotreba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom