Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mrz_1731.jpg
26. februára 2018 ŠoubizDomáci šoubiznis od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Česko-Slovenský ples potvrdil status vrcholu plesovej sezóny

Významné slovenské i české osobnosti a stovky vzácnych hostí sa počas uplynulého víkendu stretli v historickej budove pražského Obecného domu. Dôvodom bol piaty ročník tradičného Česko-Slovenského plesu, ktorý sa koná vždy vo februári a uzatvára tak domácu plesovú sezónu. Najvýznamnejší spoločný ples oboch krajín sa tento rok odohral v ešte slávnostnejšej atmosfére než po minulé roky. Aktuálny ročník  bol totiž venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky, ktoré obe krajiny oslávia 28. októbra 2018.  

Vzácni hostia na červenom koberci: vojnoví veteráni, najväčšie kapacity našej medicíny i uznávaní umelci

“Ples, na ktorý sa oplatí cestovať do Prahy” – takú prezývku dostal pred rokom najmä medzi slovenskými hosťami obľúbený Česko-Slovenský ples, ktorý sa každoročne koná v majestátnych priestoroch Obecného domu v srdci českej metropoly. Vlani, počas svojho štvrtého ročníka sa organizátori prvýkrát v histórii mladého prestížneho  podujatia  tešili z vypredaného Obecného domu. História sa zopakovala i tento rok, Česko-Slovenský ples hlásil vypredané už zhruba mesiac pred konaním podujatia.

“Pevne veríme, že naši vzácni hostia si na tohtoročnom Česko-Slovenskom plese užili neopakovateľný večer plný nezabudnuteľných zážitkov, rovnako ako aj my. Chcem im v našom mene poďakovať za prejavenú dôveru a už teraz sa tešíme na nadchádzajúci ročník Česko-Slovenského plesu, ktorý bude oslavou stého výročia pripomienky M. R. Štefánika, zároveň si spoločne pripomenieme 50 rokov od prvého Slovenského plesu v Prahe i 30 rokov od Nežnej revolúcie,” zhodnotil piaty ročník podujatia riaditeľ Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

“Pripraviť dôstojnú oslavu a pripomenutie stého výročia vzniku Československa bola pre nás veľká výzva a záväzok a ja dúfam, že sa nám to vďaka skvelej atmosfére, ktorú spoločne s vystupujúcimi umelcami a celým organizačným tímom vytvorili samotní návštevnici plesu, podarilo”, dodal riaditeľ produkcie Česko-Slovenského plesu Lumír Mati.

Medzi plesajúcimi hosťami sa objavili známe tváre, ktoré sú skalnými priaznivcami podujatia a Česko-Slovenský ples je už pre nich tradíciou plesovej sezóny, ktorú nikdy nevynechajú:  čerstvá držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo, speváčka Celeste Buckingham, filantropka Lucia Hablovičová, moderátorka Televízie Prima Gabriela Lašková Kratochvílová, herečka Andrea Kerestešová Růžičková, speváčka Monika Bagárová, moderátorka Televízie JOJ Erika Barkolová, módna návrhárka Taťána Kovaříková či herec Martin Dejdar.   

Nechýbali ani uznávané osobnosti zo športového života, 17 násobná víťazka svetového poháru a držiteľka titulu Športovec roka 2017, biatlonistka Gabriela Koukalová s manželom, badmintonistom a 9 násobným majstrom Českej republiky, Petrom Koukalom.

Mrz_2114.jpg

Špeciálne pozvanie organizátorov pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československa prijali vzácne osobnosti z rôznych oblastí verejného života  – medzi nimi napríklad významný český kardiochirurg, prednosta Kardiocentra IKEMu prof. MUDr. Jan Pirk, baletný majster a nový umelecký šéf Baletu českého Národního divadla Filip Barankiewicz a nechýbali ani predstavitelia Československej obce legionárskej a priami účastníci bojov 2. svetovej vojny, vojnoví veteráni.

Rovnako ako každý rok, opäť nechýbali zástupcovia politickej špičky, ministerka práce a sociálnych vecí ČR  Jaroslava Němcová, minister priemyslu a obchodu ČR Tomáš Hüner, hejtmanka Stredočeského kraja Jaroslava Jermanová Pokorná,  primátorka hlavného mesta Prahy Adriana Krnáčová, primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal, starosta mestskej časti Praha 1 Oldřich Lomecký, ďalej tiež europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, generálny riaditeľ slovenskej Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny a množstvo ďalších vzácnych hostí z diplomatického, podnikateľského a kultúrno-spoločenského života oboch krajín.

Dsc2199.jpg

Neprehliadnuteľnými ozdobami červeného koberca a najvyhľadávanejšími objektami fotografov sa stali kráľovné krásy, česká Miss 2015 Nikol Švantnerová, úspešná blogerka a česká Miss World 2016 Natálie Kotková i moderátorka, herečka a módna blogerka Nikol Moravcová.  

Návrat v čase na jedinú noc

Dramaturgia slávnostného večera sa niesla v duchu témy prvá Československá republika. Hostia sa vďaka tomu naozaj mohli cítiť, akoby na jednu noc doslova cestovali v čase o jedno storočie späť. Inšpirácia 20. – 30. rokmi minulého storočia dýchala na návštevníkov na každom kroku v plesových sálach a sieňach Obecného domu a to vo výzdobe či v plesovom menu a hudobnom programe.

Počas príchodu vítala hostí na červenom koberci čestná stráž legionárov zo spolku “Legie 100”, ktorá strážila vitrínu s vzácnym  originálom zástavy Československej národnej rady, ktorú v roku 1918 navrhol v Paríži M. R. Štefánik.  

Dvo1325.jpg

Približne tisíc hostí z oboch krajín si vychutnalo úvodné prekvapenie v podobe krátkeho spomienkového filmu venovanému prvému prezidentovi Československa Tomášovi Garrigue Masarykovi z dielne Národního muzea. Milovníci klasickej hudby si prišli na svoje počas následného vystúpenia sopranistky Evy Urbanovej. Celosvetovo známa česká operná diva otvorila piaty ročník Česko-Slovenského plesu slávnou áriou z Opery Libuše z pera Bedřicha Smetanu.  

Tanečnú časť večera zahájilo predtancovanie v podaní SĽUKu a  Baletu Národního divadla. Po zvyšok večera sa hostia zabávali v sprievode vystúpení Báry Basikovej, Dary Rolins, Vaša Patejdla, Felixa Slováčka, Marcely Laiferovej, Celeste Buckingham, Moniky Bagárovej, Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča, KaFe Bandu, či obľúbenej bratislavskej skupiny Funkiez. Celým večerom sprevádzala hostí šarmantná slovensko-česká moderátorská dvojica Roman Pomajbo a Zorka Hejdová.

Mrz_2016.jpg

Pozdravy – “od maestra” a “pre maestra”

Z dôvodu nečakaných zdravotných problémov musel svoj koncert na plese zrušiť maestro Karel Gott, ktorý mal vystúpiť ako hlavná hviezda večera. Hosťom však poslal milý audiopozdrav, v ktorom im zaželal príjemnú zábavu: Vážené dámy a páni, milí priatelia. Využívam aspoň túto možnosť, aby som vás mohol aspoň takto na diaľku pozdraviť. Hoci som od vás iba niekoľko sto metrov, bohužiaľ však v iných priestoroch, kde nie je tak veselo ako u vás. Na dnešný výnimočný večer som sa naozaj tešil, zvlášť preto, že Česko-Slovenský ples sa nesie v slávnostnej nálade oslavy 100. výročia založenia Česko-Slovenskej republiky. Verte, že som sa snažil urobiť v uplynulých dňoch maximum preto, aby som mohol byť dnes večer s vami. Môj zdravotný stav mi to, však bohužiaľ neumožňuje. Napriek tomu verím, že nabudúce sa nám to podarí a spoločne prežijeme neopakovateľný večer. Taký vám prajem i dnes. Tancujte, bavte sa a utužujte vzájomné priateľstvá. A ak na mňa aspoň trochu myslíte, verte, že ja myslím tiež na vás a sledujem vás online. Pekný večer, priatelia!”

Preto sa organizátori plesu rozhodli pripraviť maestrovi spoločne s hosťami malé prekvapenie. Moderátori večera Roman Pomajbo a Zorka Hejdová spoločne s plesovými hosťami Karlovi nakrútili a poslali videopozdrav: 

Súčasťou slávnostného večera bol už tradične i osobný pozdrav od ambasádorky charity plesu Lucie Hablovičovej, ktorá pre tento rok vybrala ako projekt, ktorý ples podporil občianske združenie APPA, ktoré sa venuje pomoci telesne postihnutým.

Kulinársky zážitok à la prvá Československá republika

O prvotriedny kulinársky zážitok plesajúcich hostí sa už tradične postarala  „Francouzská restaurace Art Nouveau“, ktorá v sieňach a sálach Obecného domu servírovala trojchodovú galavečeru šiestich lahodných pokrmov v špeciálnej duo set úprave. Jednotlivé chody  inšpirované gastronómiou prvej Československej republiky v podobe starých tradičných receptov v novodobom šate vykreoval tím pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa a šéfcukrárky Adély Hostáškovej. Inšpiráciu českou a slovenskou kuchyňou starých čias tvorivý tím pretavil i do originálnych názvov jednotlivých chodov…

K téme

Prešporský bál plný prekvapení a tradícií Móda Ples v opere 2019: Pozrite si foto, ktorá známa osobnosť najviac zažiarila

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.