Chcete schudnúť? Dýchajte

Chudnutie, štíhla postava, línia, sexi žena, kráska, beauty, diéta
Thinkstock

Namiesto toho, aby ste sa pri zhadzovaní posviatočných kilogramov zamerali na stehná, brucho či zadok, sústreďte pozornosť na pľúca, radia austrálski vedci.

Pri znižovaní hmotnosti kilogramy miznú a telo nadobúda nové kontúry. Kam však odchádza tuk, keď chudneme? Na túto otázku hľadajú vedci odpoveď už desaťročia. Výsledky nového výskumu austrálskych vedcov naznačujú, že väčšina prebytočného tuku opúšťa telo predovšetkým v podobe vydychovaného oxidu uhličitého. Dýchanie teda pri chudnutí zohráva nezanedbateľnú úlohu.

Kam mizne tuk z tela?

chudnutie, štíhla línia, postava, chudnúť, športovať, diéta
Thinkstock

Odpoveď na otázku, kam mizne tuk z tela pri chudnutí, hľadal vedúci štúdie Ruben Meerman najprv medzi stovkou všeobecných lekárov a odborníkov na chudnutie. Prieskum dokázal, že veľká väčšina z nich predpokladá, že tuk z tela mizne v podobe tepla. To ale podľa Meermana z Univerzity Nového Južného Walesu odporuje zákonu o zachovaní hmoty.

„S ohľadom na rastúci počet ľudí trpiacich nadváhou a obezitou a na silný záujem o túto oblasť panuje prekvapivá nevedomosť a zmätok v oblasti metabolického procesu úbytku váhy nielen medzi verejnosťou, ale aj medzi odborníkmi,“ napísal vo svojej štúdii, ktorá vyšla magazíne British Medical Journal.

Ďalší z tých, ktorých sa pýtali, „kam mizne tuk“, predpokladali, že z neho vzniknú svaly. Meerman a spoluautor štúdie, profesor Andrew Brown, sa po nejednoznačných odpovediach rozhodli uskutočniť vlastné výpočty a zistiť trasu miznúcich molekúl tuku z tela.

Pľúca ako hlavný vylučovací orgán

Tuk je zložený z uhlíka, vodíka a kyslíka. „Z uhlíka sa pri odbúravaní tukov stáva oxid uhličitý a z vodíka voda. Čo však nie je jasné je, čo sa stane s atómami kyslíka, ktoré tvoria súčasť molekuly,“ uviedol Meerman. Po štvormesačnom výskume prišli vedci k záveru, že atómy kyslíka sa tiež menia na oxid uhličitý a vodu v pomere 2:1. Pri chudnutí sa teda štyri atómy kyslíka stratia z tela výdychom a dve sú vylúčené v tekutej podobe vo forme potu, sĺz a moču.

Na stratu desiatich kilogramov tuku musí chudnúci človek vdýchnuť 29 kilogramov kyslíka. Tak vznikne 28 kilogramov oxidu uhličitého a 11 kilogramov vody. „Tieto výsledky ukazujú, že pľúca sú primárnym vylučovacím orgánom pre stratu váhy. Nič z týchto biochemických procesov nie je novinka – len sa zdá, že nikoho z neznámych dôvodov nenapadlo vykonať tieto kalkulácie skôr,“ uviedli autori.

jóga, yoga, cvičiť, strečing, pohyb, cvičenie, zdravie
Thinkstock

Pohyb je základ

Hoci výsledky štúdie zodpovedali základnú otázku o biochémii straty tukových zásob, neznamená to, že pri zhadzovaní kilogramov jednoducho stačí dýchať rýchlejšie alebo hlbšie.

„Ak budete len sedieť na stoličke a začnete dýchať rýchlejšie, ako je potrebné, povedie to len k hyperventilácii. Pocítite mravčenie v prstoch, zrýchli sa tlkot srdca a ak takto budete pokračovať, tak omdliete,“ uviedol Meerman. „Dýchať rýchlejšie musíte preto, že sa vaše telo potrebuje zbaviť oxidu uhličitého a to sa deje len vtedy, keď cvičíte,“ dodal.

Pri sedavom spôsobe života človek spáli len minimum tuku – denne odhadom asi 200 gramov na 70 kg telesnej váhy. Toto množstvo sa dá zvýšiť len pohybom.

„Chudnúť znamená uvoľniť uhlík uložený v tukových bunkách,“ uviedol Meerman. To vedie k starej známej pravde – pri chudnutí platí menej jesť a viac sa hýbať.

www.abc.net.au

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom