Čo je to chronická myelocytová leukémia?

Leukémia, rakovina

Celosvetovo týmto ochorením trpí 1,5 milióna ľudí, z toho na Slovensku ich je približne 600. Ročne u nás pribudne približne 60 nových prípadov.

Sobota 22. septembra bude patriť Svetovému dňu chronickej myelocytovej leukémie (CML), ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o tomto zhubnom ochorení. Tento deň si pacienti po celom svete pripomínajú už po jedenásty raz. Jeho dátum symbolicky predstavuje chromozómy 9 a 22, ktoré si vzájomne vymieňajú svoje časti, a tak vytvárajú genetickú zmenu a takzvaný Philadelphia (Ph) chromozóm, ktorý sa vyskytuje u viac ako 95 percent pacientov s CML a preto sa považuje za príčinu ochorenia.

Čo je to chronická myelocytová leukémia?

Chronická myelocytová leukémia spôsobuje abnormálne rozmnoženie bielych krviniek, ktoré však nedokážu adekvátne plniť svoju funkciu. V kostnej dreni pri tomto ochorení nastane zmena genetického materiálu kmeňovej bunky, čo spôsobí vznik spomínaného Ph chromozómu. Štatisticky sa CML vyskytuje častejšie u mužov ako u žien a tvorí približne 15 percent všetkých prípadov leukémie u dospelých osôb, pričom na Slovensku predstavuje jednu pätinu zo všetkých prípadov. Pacientom ochorenie zvyčajne diagnostikujú vo veku okolo 55 až 60 rokov. Celosvetovo ním trpí 1,5 milióna ľudí, z toho na Slovensku ich je približne 600. Ročne u nás pribudne približne 60 nových prípadov.

Daj košom leukémii má zvýšiť povedomie o ochorení

Na Slovensku sa už od roku 2011 pri príležitosti Svetového dňa chronickej myelocytovej leukémie konajú rôzne podujatia, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o ochorení a upozorniť na najväčšie výzvy, s ktorými sa pacienti denne stretávajú. Tento rok sa pacienti, lekári i verejnosť môžu zúčastniť na športovo-zábavnom podujatí Daj košom leukémii, ktoré sa 23. septembra od 11:00 do 16:00 uskutoční v bratislavskom Avion Shopping Parku. Cieľom podujatia je poukázať, že pri kvalitnej dobre nastavenej liečbe a disciplinovanom prístupe môžu naďalej praktizovať fyzické aktivity. „V rámci našej tohoročnej kampane sme sa rozhodli verejnosti ukázať aj pozitívnu stranu nášho života s CML. A to, že vďaka modernej liečbe, ktorú dnes máme k dispozícii sa aj s takým závažným ochorením ako je CML, dá žiť plnohodnotný a kvalitný život, stretávať sa s priateľmi a venovať sa svojim koníčkom,“ vyjadril sa pacient a predseda pacientskej organizácie CML life Maroš Havran.

Návštevníci a návštevníčky si počas podujatia môžu zmerať svoje sily s basketbalistami, vychutnať basketbalové exhibície slovenských freestylistov z tímu Martina Leca Hands Up Crew či užiť si iné hry pre deti aj dospelých. Basketbal je podľa Havrana dynamická hra, v ktorej víťazstvo spočíva v kolektívnej spolupráci, a podobne je to aj v ochorení CML. Spolupráca pacienta s lekárom, komunikácia medzi odbornou verejnosťou a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, legislatívne nastavenie a kooperácia v rámci zdravotného systému sú vždy dôležité. „Len ak sa na hre, respektíve manažmente pacienta aktívne zúčastňujú všetky zložky, dokážeme túto formu rakoviny poraziť, obrazne povedané, dať jej košom. A verím, že to platí aj pri iných onkologických ochoreniach,“ dodal predseda CML life.

Okrem pacientov zo združenia CML life sa na Daj košom leukémii zúčastnia aj odborníčky Zuzana Sninská a Katarína Slezáková z Kliniky hematológie a transfuziológie Lekárkej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom