Čo robiť, keď vás prepadne chuť na sladké?

žena, dieta, prejedanie sa, chudnutie
shutterstock.com

Aj vám sa stáva, že vás prepadne neuveriteľná chuť na sladké? Čo v takom prípade robiť? Dá sa jej vôbec odolať?

Sladká chuť prináša pôžitok a túžia po nej takmer všetci ľudia bez výnimky. Sladkosti však často obsahujú veľa energie v malom objeme. Je to spôsobené tým, že tieto maškrty majú spravidla veľa tuku a súčasne málo vody, ktorá by v nich znížila hustotu energie.

Prečo zo sladkých dobrôt priberáme?

Za priberanie je zodpovedný predovšetkým prebytočný tuk v potravinách, neúmerné veľké porcie jedla, nepravidelnosť stravovania a chýbajúci pohyb. Túžba na sladké sa nás väčšinou zmocní vtedy, keď nemáme dostatok energie. Čiže nám výrazne poklesla hladina cukru v krvi. Môžeme si zato sami. Spôsobuje to totiž veľká časová vzdialenosť medzi jednotlivými jedlami počas dňa. Vynechali ste raňajky? Obed zase nestíhate? Tak potom sa nečudujte, že ste schopná niekoho zavraždiť, len aby sa ste dostali do rúk, presnejšie do úst, aspoň jednu malú čokoládovú tyčinku.

Doprajte si kráľovské raňajky

Ak sa ráno poriadne naraňajkujete, dáte svojmu organizmu dostatok živín a energie. Nemusíte potom dopĺňať „hnací plyn“ nezdravými sladkosťami. Nedôjde totiž k prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi a skôr odoláte sladkej dobrote.

Ako maškrtiť a nepribrať?

Niekedy býva chuť na sladké silnejšia a nepomáha ani to, že sa pravidelne stravujete. Zdravším riešením pre vás je potom sladká alternatíva s nízkym obsahom tuku, prípadne aj s nižším obsahom cukru a vyšším podielom vody. Môžu to byť napríklad nízkotučné ovocné jogurty, nízkotučný alebo odtučnený tvaroh, tvarohové peny s ovocím. Taktiež čerstvé ovocie, sušené ovocie, ale i napríklad ovocno-tvarohové torty, kde namiesto šľahačky opäť použite nízkotučný tvaroh, želatínu, ovocie. Môžete pridať aj trocha orieškov, rastlinných semiačok, ovsených vločiek, sušeného ovocia a podobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom