Čo s deťmi cez prázdniny? Odborníci radia nasledovné

Deti, radosť, Vianoce, vianočné prázdniny

Prezradíme vám, čo radia psychológovia rodičom počas voľných dní a ako tento čas využiť.

Školopovinným deťom sa o pár dní začnú prázdniny, prvé dlhšie trvajúce od začiatku školského roka. Okrem očakávaných Vianoc sa deti tešia na to, že nebudú musieť ráno vstávať a budú mať viac času na svoje hry. Rodičia v tomto období riešia aj otázku, koľko a ako sa deťom cez prázdniny venovať. Dať im úplnú voľnosť a oddych od školy, alebo sa s nimi aj učiť a snažiť sa dohnať zameškané? Nevyfučia im po takom dlhom čase získané vedomosti z hlavy?

Voľno je veľmi dôležité 

Voľný čas je dôležitý pre každého z nás, samozrejme, aj pre deti. Je to čas, keď môžeme zabudnúť na povinnosti, pravidlá a môžeme sa realizovať podľa vlastných záujmov. Zároveň oddychujeme a regenerujeme svoje telo i myseľ. Dôležité je však dbať na  správne využitie voľného času. „Je dobré, ak rodičia vedia efektívne, zmysluplne a zábavne zorganizovať prázdninový čas svojho dieťaťa. Akékoľvek činnosti, ktoré má dieťa rado, tvorivé aktivity, šport a podobne sú vždy obohatením a prispievajú aj k rozvoju jeho zručností,“ radí psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Odporúčajú psychológovia učiť sa s deťmi aj cez prázdniny?

Tu platí základné pravidlo, že učenie má prebiehať hravou a zábavnou formou. ,,Ak majú rodičia potrebu motivovať deti k učeniu cez prázdniny, malo by to byť napríklad formou čítania kníh, alebo písania listov z prázdnin,“ radí odborníčka. Je dobré, ak deti vo voľnom čase získavajú nové zážitky, sociálne zručnosti, či rozvíjajú svoje záujmy a koníčky. Netreba zabúdať, že deti sa učia najmä pozorovaním a napodobňovaním správania sa dospelých. Ak v rodine prevláda „papučová“ kultúra, sedenie pred televízorom, ťažko môžeme od detí očakávať, že budú svoj voľný čas tráviť aktívne. Nemusíme hneď podávať vrcholné športové výkony, stačia aj nenáročné prechádzky do neďalekej prírody, do obchodu a podobne. A čo v prípade zlého počasia, keď ozaj musíme byť doma a nechceme len sedieť pred televízorom? Inšpiráciu na hravé a tvorivé aktivity môžu rodičia hľadať aj v literatúre.

Niekoľko tipov na vianočné čítanie

Tajomstvá sveta (nakladateľstvo RAABE Slovensko) –Ak sa nechcete s deťmi hneď „vrhnúť“ na najnovšie knižky, ktoré ich čakali pod stromčekom, skúste siahnuť po pracovných zošitoch Tajomstvá sveta, ktoré sú určené pre žiakov 2. – 4. ročníka základných škôl. Obsahujú krátke, vtipné a moderné príbehy. Na konci zošita nájdete úlohy a otázky, ktoré pomáhajú rozvíjať u detí prácu s textom, logické myslenie, ale hlavne učia ich čítať s porozumením. Máte teda okamžitú možnosť overiť si, či dieťa vie a rozumie tomu, čo čítalo. Navyše, úlohy sú koncipované spôsobom, ako v testovaní 5 a 9, a teda slúžia ako predpríprava na testovanie na 2. stupni ZŠ.

Zvedavček Pre 5- až 6-ročné deti je k dispozícii tvorivý pracovný zošit, v ktorom si môžu strihaním a lepením rozvíjať jemnú motoriku, estetické cítenie a vnímanie. Precvičujú si orientáciu v rôznych oblastiach života, plne využívajú logické myslenie pri riešení krížoviek, úloh a iných zábavných a poučných aktivít.

Kuliferdo – Ak máte doma predškoláka, môžete s ním vyskúšať aj súbor pracovných zošitov Kuliferdo, ktorý je zameraný na rozvoj školskej zrelosti. Zápis do 1.ročníka základných škôl sa na budúci rok uskutoční neskôr ako doteraz,  preto máte aj viac času na prípravu. Ak dieťa nesprávne drží pero, má problémy s jemnou motorikou, prípadne ho chcete pripraviť, aby vedelo v triede počúvať a sústrediť sa, tieto pracovné zošity vám to zábavnou formou pomôžu zvládnuť.  Aj vďaka tomu môže byť nástup dieťaťa do prvej triedy jednoduchší. Pracovné zošity sa dajú použiť  v škôlke, ale aj doma.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom