Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, zdravie, bolesť brucha, inkontinencia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
23. septembra 2016 Zdravie od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Čo treba vedieť o inkontinencii? Pozor, môže sa týkať i vás!

Myslíte si, že inkontinencia je problémom len ročníkov vašej mamy a starej mamy? Bacha, aby ste neboli prekvapené! Inkontinencia sa totiž týka oboch pohlaví a všetkých vekových kategórií! Čo s ňou?

25 – 40 rokov

Inkontinencia u žien okolo tridsiateho roku života už nie je žiadnou raritou. Pri vypuknutí tohto ochorenia môžu rolu zohrať rôzne faktory. Najčastejšie je spúšťačom pôrod, ktorý spôsobuje oslabenie podporného väziva močového mechúra, močovej trubice a svalov panvového dna. K popôrodnej inkontinencii môže dopomôcť aj ťažký pôrod, pôrodná váha dieťaťa nad 4 000 g alebo skutočnosť, že je žena prvorodičkou. Problémy s únikom moču na seba nenechávajú dlho čakať a môžu sa objavovať pri bežných denných činnostiach, ktoré vyvolávajú tlak na ochabnuté svaly, ako je napríklad chôdza hore schodmi, smiech, kýchnutie alebo sex. Už v období tehotenstva zápasí so samovoľným únikom moču až 70 % žien.

Po pôrode toto číslo klesá na 21 %, čo stále nie je zanedbateľné množstvo. Vhodnou prevenciou je cvičenie svalov panvového dna pred pôrodom, ale i po ňom. Ohrozené inkontinenciou sú i ženy, ktoré sa pravidelne venujú športu. Pri fyzických aktivitách býva totiž často namáhané brušné svalstvo a svaly s ním susediace, čo môže mať za následok i nekontrolovateľné unikanie moču.

40 – 60 rokov

Vek, v ktorom sa žena dostane do obdobia prechodu, je individuálny. Obecne však nastane vo veku od 40 do 60 rokov. Jedná sa o prirodzený fyziologický proces starnutia, ktorým si prejde každá žena a ktorému sa nedá vyhnúť. Pre obdobie menopauzy sú charakteristické výrazné hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú nedostatok ženských pohlavných hormónov, estrogénov a progesterónov, pretože vaječníky už prestávajú byť aktívne. Konkrétne pokles ženského hormónu estrogén môže spôsobovať samovoľný únik moču. V období prechodu dochádza k úniku moču najmä pri náhlom tlaku na brušné svaly pri bežných pohyboch, ako je kašeľ, dvíhanie ťažkých predmetov alebo chôdza po schodoch.

 

Nad 60 rokov

U žien, ktoré prekročili šesťdesiatku, je možných dôvodov pre vznik inkontinencie hneď niekoľko. Patrí sem napríklad infekcia, mozgová mŕtvica, demencia alebo ochorenia postihujúce nervový systém. V tomto veku tiež môže dochádzať k inkontinencii, ktorá môže prerásť v urgentnú. Náhly únik moču je väčšinou zapríčinený abnormálne aktívnym močovým mechúrom. Prejavuje sa náhlym nutkaním odbehnúť si na toaletu spoločne s pocitom, že to už nestihnete.

Ak trpíte samovoľným únikom moču, je dôležité dbať na osobnú hygienu. Zvýši to pocit pohodlia a inkontinencia vám nebude obmedzovať život. Ak používate klasické vložky, robíte chybu, pretože pri tomto ochorení   účel nesplnia. Nemajú totiž schopnosť absorbovať potrebné množstvo tekutiny, ktoré bez problémov vsajú inkontinenčné vložky Depend. Vložky určené pre inkontinenčných pacientov by mali byť maximálne tenké, schopné zaisťovať pocit sucha, dlhodobo chrániť a pohlcovať pach. Vďaka nim budete problémy s inkontinenciou zvládať diskrétne a komfortne.

Odporúčané články

Prišla do nemocnice s nádorom a lekári onemeli od úžasu. Bola 46 rokov tehotná! Chromé batoľa sa pohybuje rýchlejšie ako zdravé deti, je to vôbec možné?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravie

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies