Čokoláda: V čom spočíva jej tajomstvo?

čokoláda, žena, sladkosť, jedlo
shutterstock.com

Len máloktorá potravina má svoj deň. Sladkému pokušeniu menom čokoláda sa to podarilo. Včerajší deň totiž patril práve jej.Dátum 7.7. roku 1550 je pre čokoládu významný preto, lebo v tento deň sa na pultoch obchodov v Európe objavilo toto sladké pokušenie a začala sa čokoládová posadnutosť. Aj vy ste jej milovníkom? Ak áno, tak tento júlový deň patril práve vám!

Komu vďačíme za čokoholizmus?

Španielsky dobyvateľ Hernando Cortéz v 15 storočí iste netušil, akú vlnu čokoholizmu spustí, keď do Európy privezie z Mexika znalosti o výrobe horúceho povzbudzujúceho čierneho nápoja z kakaových bôbov. Pôvodná receptúra zahŕňala rozomletie plodov zeleného kakaovníka, ktoré sa zahustili kukuričnou múkou a ochutili vanilkou a čili korením.

Na nápad pridať do čokolády mlieko i cukor a vytvoriť tak mliečnu čokoládu prišiel Švajčiar Daniel Peter v 19. storočí a jeho nápad rozvinul R. Lindt, ktorý ako prvý oddelil kakaové maslo od kakaa, čím dal základ dnešnej tabuľkovej čokoláde.

Dnes sme práve v najlepšom období čokománie, pretože si sami môžeme vybrať, v akej podobe ju budeme konzumovať. Keď sa začali zdôrazňovať priaznivé účinky kvalitnej tmavej čokolády na naše zdravie, začali sme opäť hľadať cestu k tmavým druhom s vysokým obsahom kakaa.

Horká čokoláda pomáha fajčiarom

Toto sladké pokušenie s vyšším obsahom kakaa obsahuje antioxidačné látky menom flavonoidy, ktoré napomáhajú kvalitnému fungovaniu ciev, čím znižujú riziko srdcovo-cievných ochorení. Horká čokoláda pomáha aj fajčiarom zlepšiť elastickosť ciev, aspoň to tvrdia výsledky švajčiarskych vedcov.

V Bostonskej univerzite zasa zistili, že horká čokoláda znižuje krvný tlak u ľudí z hypertenziou.

Na druhej strane treba mať na pamäti, že čokoláda obsahuje aj veľa cukrov a tukov, a preto sa skutočne treba zamerať na tmavé horké druhy s obsahom kakaa nad 70 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom