Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnice, operácia, pacienti
Thinkstock
10. apríla 2017 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

DFNsP Bratislava opäť skončila v prieskume ako najhoršia štátna nemocnica

Zverejniť spokojnosti pacientov s nemocnicami je povinnosťou každej zdravotnej poisťovne. Po UNION ZP zverejnila prieskum aj Dôvera, ktorej dotazníky vyplnilo 7 000 pacientov. Nemocnice hodnotili podľa typu, na fakultné, všeobecné, špecializované a iné. Sledovali spokojnosť aj s lekármi a sestrami, ubytovanie, stravu a upratovanie, spokojnosť s informáciami od zdravotníckeho personálu a zlepšenie zdravotného stavu po prepustení domov.

Najnovší prieskum Dôvery ukázal lepšiu spokojnosť s  jedlom, ubytovaním a upratovaním. Mierne však klesla spokojnosť so zdravotnými sestrami u dospelých. Naopak, u detských pacientov, za ktorých sa vyjadrovali rodičia, spokojnosť so sestrami stúpla. Z tohto hľadiska  je zaujímavé aj poradie na prvých miestach v kategórii fakultných nemocníc. Rodičia, ktorí sú pri známkovaní pobytu detí prísnejší, poslali detské fakultné nemocnice v Banskej Bystrici a v Košiciach na prvé miesta rebríčka.

 

Hodnotenie fakultných nemocníc TOP

 • Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica
 • Detská fakultná nemocnica Košice
 • Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok

Najhoršie ohodnotili už tradične Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou Bratislava. Druhá najhoršia je Fakultná nemocnica Trnava  pred Univerzitnou nemocnicou Bratislava.

Subjektívna spokojnosť pacientov je jedných z dôležitých ukazovateľov, na ktorý sa pozeráme pri uzatváraní kontraktov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Teší nás, že celková známka hodnotení je opäť o niečo lepšia. Svedčí to o snahe nemocníc zlepšovať sa popri prioritnej úlohe, zvyšovaní kvality zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

 

Hodnotenie všeobecných nemocníc TOP

 • Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica
 • Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku
 • Nemocnica svätého Michala

Najhoršie skončili Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš, Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca  a Všeobecná nemocnica v Žiari nad Hronom.

 

Hodnotenie špecializovaných zariadení TOP

 • Národný endokrinologický a diabetologický ústav
 • NÚSCH a.s. – Detské kardiocentrum
 • Onkologický ústav sv. Alžbety, s.r.o.

Najhoršie v tejto kategórii skončili špecializované psychiatrické nemocnice prof. Matulaya v Kremnici, nemocnica Philippa Pinela a Psychiatrická nemocnica Hronovce

 

Do hodnotenie ostatných nemocníc sa dostala aj nová nemocnica, ktorú už vlastní finančná skupina Penta – Medissimo.

TOP

 • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb.
 • ProCare Medissimo
 • Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica

 

Najhoršie pacienti ohodnotili:

 • NOVAPHARM Železničná nemocnica a poliklinika
 • Regionálna nemocnica Sobrance
 • Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava

  doktor, pohotovosť, nemocnica
  Thinkstock

 

Zdravotná starostlivosť, spokojnosť so sestrami a s lekármi TOP

 • Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica
 • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb
 • ProCare Medissimo

 

Najhoršie známky dostali Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš, Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca a opäť Psychiatrickú nemocnicu prof. Matulaya Kremnica.

 

Spokojnosť s informáciami od personálu a zlepšenie zdravotného stavu po prepustení TOP

 • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb
 • Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica
 • NÚSCH a.s. – Detské kardiocentrum

Najhoršie

 • Všeobecná nemocnica s poliklinikou, Veľký Krtíš
 • NOVAPHARM Železničná nemocnica a poliklinika
 • Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya Kremnica

 

Za ubytovanie, stravu a upratovanie dostali najlepšie známky Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb , Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica  a ORL HUMENNÉ . Najhoršie pacienti ohodnotili NOVAPHARM Železničnú nemocnicu a polikliniku, Všeobecnú nemocnicu s poliklinikou Veľký Krtíš a Nemocnicu s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta. Výskum ukázal, že pacienti sú najviac spokojní s ambulantnými lekármi v Banskobystrickom kraji.

Zoznam spokojnosti zverejnila aj ZP Union . Tá najväčšie nedostatky zistila v kvalite stravy, ubytovania a čo je pre ňu najhoršie , že pacienti majú pocit, že ich stav sa ani po pobyte v špitáli nezlepšil tak, ako očakávali.

Riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Union Elena Májeková upozornila, že v minulom roku boli výsledky veľmi podobne. “Svedčí to o tom, že nedošlo k výraznejšiemu posunu na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a že doplnenie finančných zdrojov, ktoré im tak zúfalo chýbajú, je naozaj nevyhnutné, aj keď pacienti pochválili starostlivosť a správanie sa lekárov, ako aj zdravotných sestier.“

V prieskume UNION ZP vyšli najlepšie nemocnice v Prešovskom kraji, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Najmenej v Trnavskom.

Medzi desať najlepšie hodnotených zdravotníckych zariadení UNION patrí:

 1. Národný endokrinologický a diabetologický ústav n.o.
 2. Psychiatrická nemocnica Michalovce, n.o.
 3. ORL HUMENNÉ, s.r.o.
 4. Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník, a. s.
 5. Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy
 6. Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie
 7. Nemocnica svätého Michala, a. s.
 8. Mammacentrum sv. Agáty ProCare, a.s.
 9. Východoslovenský onkologický ústav, a.s.
 10. Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.

Operácie, choroba, choré dieťa, nemocnica

Najhoršie ohodnotené boli zdravotnícke zariadenia:

 1. Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
 2. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava
 3. Nemocnica s poliklinikou Myjava

Medzi najhoršími nemocnicami na Slovensku sa DFNsP vyskytuje už roky. Vedenie nemocnice už niekoľko rokov cez hovorkyňu odkazuje, že spätná väzba je pre nich veľmi dôležitá a tak rodičom rozdávajú aj vlastné dotazníky. „ Žiaľ, finančné prostriedky zo zdravotných poisťovaní nám neumožňujú modernizovať kliniky a oddelenia. Detský pacient je pre nás vždy na prvom mieste. Aby sme mali pre každé dieťa vždy zabezpečené bezpečné lôžko 24 hodín denne, museli sme pristúpiť aj k nepopulárnemu opatreniu, a to mobilným lôžkam pre sprevádzajúce osoby, s ktorými sa nie všetci stotožnili,“ uviedla po minuloročných výsledkoch hovorkyňa DFNsP v BA Dana Kamenická, ktoré sa však nezmenili ani tohto roku.„Oceňujem, že každý rok má stále viac nemocníc záujem o detailnejšie spätnú väzbu a dokonca vedenia nemocníc sedia potom so svojimi primármi a snažia sa urobiť nápravu. V žiadnom prípade sme zatiaľ neprešli k tomu, že by sme najhoršie nemocnice potrestali zrušením zmluvy len na základe pacientskeho hodnotenia. DFNsP BA,  áno dlhodobo sa umiestňuje na spodných priečkach nielen v ubytovaní, strave, ale aj v správaní najmä sestier. Časť sťažností je objektívna pre technické možnosti, na druhej strane často medializované problémy so zdravotným personálom sú asi tie hlavné dôvody. DFNsP BA má nezastupiteľné miesto pri liečbe detských pacientov a je nevyhnutné, aby sa tam spokojnosť postupne zvyšovala. Na lekárov až také zlé reakcie neboli,“ upozornil riaditeľ Dôvery Martin Kultan. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá sa momentálne topí v problémoch po predchádzajúcom vedení, uviedla, že vyhodnotenie indikátorov kvality za rok 2016 ešte nemá. „ Proces súvisiaci so spracovaním prieskumu spokojnosti pacientov za rok 2016 ešte nie je ukončený a zverejnenie definitívnych výsledkov predpokladá v máji,“ uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov pre Dámsku jazdu reagovala, že tieto rebríčky sú pre všetkých mimoriadne dôležité.

Sú aj určitým návodom na výber nemocnice. Takisto ide o určitú formu sebareflexie, pretože sú obrazom kvality nemocníc. Nie však uceleným. Jedným z problémov je návratnosť dotazníkov. Tá bola napríklad vo VŠZP minulý rok na úrovni 30%. Zároveň sú výsledky rozdelené medzi tri poisťovne. To znamená, že môžu byť, aj na základe rozdelenia pacientov v poisťovniach, skreslené. Určite by sme uvítali, keby sa dáta spájali do jednotnej štatistiky,” uviedla pre Dámsku jazdu Mária Lévyová.

Lucia Tomečková

Odporúčané články

Zabráňte vzniku krvných zrazenín jednoduchým receptom a schudnite Forbes zverejnil rebríček najlepšie platených speváčok, niektoré budú pre vás možno prekvapením

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravý život

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...