Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica, pacient,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Male patient walking with an IV drip stand www.thinkstockphotos.com
28. júna 2017 Zdravie od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Dôvera, ako prvá skrátila čakanie na „papiere“

Slovensko má prvú zdravotnú poisťovňu v Európe, ktorá spustila informačný systém na online komunikáciu s českými zdravotnými poisťovňami. Klientom ZP Dôvera tak výrazne skrátila dobu vydávania dokladov preukazujúcich nárok na zdravotnú starostlivosť v oboch štátoch. Testy so všetkými siedmimi českými zdravotnými poisťovňami  dopadli dobre a novinku chce rozšíriť aj do  ďalších krajín EÚ, predovšetkým Rakúska a Nemecka. Po Česku totiž práve  slovenskí poistenci cestujú najviac.

Doba čakania na potrebné papiere na vyšetrenie sa vďaka novému systému skrátila z troch až štyroch týždňov na 24 hodín až 3 dni. Týka sa to občanov Slovenska, ktorí majú bydlisko na území SR, ale pracujú alebo podnikajú v Čechách alebo občanov Českej republiky, ktorí majú bydlisko na území ČR, ale pracujú alebo podnikajú na území SR. Poisťovňa má takýchto klientov približne 10-tisíc, týkať sa to však môže až 1,4 milióna ľudí.

Doteraz to fungovalo tak, že čerpať zdravotnú starostlivosť na území ČR i SR mohli poistenci až vtedy, keď im česká poisťovňa vystaví potrebný EU formulár, pošle ho poštou do príslušnej slovenskej zdravotnej poisťovne, kde ho zaevidujú do informačného systému. Toto v praxi trvalo niekoľko týždňov.

Od 1. júna 2017 to ZP Dôvera vybaví za pár hodín, maximálne tri dni.  Vďaka tomu môžu jej poistenci bez prerušenia navštevovať všetkých svojich lekárov na Slovensku a to aj napriek tomu, že sú poistení v Českej republike. Poistenec nemusí ísť na pobočku osobne, stačí, ak svoju požiadavku pošle Dôvere poštou, e-malom alebo aj telefonicky.

Okrem hlavného prínosu, ktorým je rýchlejšie vybavenie nárokov poistenca, online komunikácia poisťovne so zahraničím prináša aj finančnú úsporu cca 25-tisíc eur ročne (odbúranie zbytočných nákladov na papier, tlač, poštovné). Online prepojenie zdravotných poisťovní nariadila Európska únia svojim členským štátom najneskôr do roku 2019. „Naše rozhodnutie, že do toho ideme, padlo v júni 2016, v októbri 2016 sme podpísali dohody s českou stranou, začiatkom roka 2017 sme spustili testovaciu prevádzku a od 1. júna 2017 ideme naostro,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.  Po úspešnom spustení systému má záujem o spoluprácu s Dôverou aj Rakúsko a najnovšie prejavila záujem aj nemecká poisťovňa AOK.  „V ďalšej fáze by sme chceli online riešiť aj schvaľovanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí a neskôr i refundáciu nákladov na už poskytnutú zdravotnú starostlivosť v zahraničí,“ dodal Kultan.

S českou stranou má uzatvorenú zmluvu už aj UNION ZP. „ V súčasnosti s nimi testujeme elektronickú výmenu informácií. Systém by sme chceli mať plne funkčný do mesiaca,“ reagovala pre Dámsku jazdu Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union poisťovňa a. s. . Najčastejšie poisťovňu o preukaz s označením EÚ žiadajú Slováci pracujúci v Česku, v Maďarsku a v Rakúsku. UNION oň môžu požiadať elektronicky alebo sa zastaviť na pobočke, kde im bude vydaný do pol hodiny. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa odvolala na blízku budúcnosť: „Ide o dohodu o elektronickej výmene dát medzi ČR a SR, ktorú uzavrela Kancelář zdravotního pojištění v ČR s každou zdravotnou poisťovňou v SR. VšZP považuje predmetnú dohodu za veľmi užitočnú a prínosnú a v súčasnosti pracuje na jej technickej realizácii. V blízkej budúcnosti aj VšZP pristúpi k nahradeniu výmeny papierových dokumentov elektronickými,“  reagovala Viktória Vasilenková, hovorkyňa VšZP.

Lucia Tomečková

Odporúčané články

Tri otázky pre Luciu Tomečkovú: Verím, že ak niekto robí svoju prácu naplno, úspech sa dostaví Je mladá, nie je lekárka a aj tak Druhým názorom lekára zachraňuje životy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravie

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies