Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európsky deň záchrany života
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
EDZZ
18. októbra 2014 Lifestyle od DámskajazdaSITA Diskusia()

Európa resuscitovala svoje srdcia, zapojilo sa aj Slovensko

Každoročne sa náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne u 350 000 Európanov, 100 000 z nich by mohlo žiť, keby sme im vedeli poskytnúť prvú pomoc.

Každý deň počas roka zbytočne zomrie tisíc ľudí. Práve preto sa od minulého roka stal 16. október Európskym dňom záchrany života. V tomto roku sa prvýkrát k európskej iniciatíve pripojilo aj Slovensko. Organizátorom Dňa záchrany života je Slovenská resuscitačná rada, ktorá včera na nádvorí OC Eurovea v Bratislave zorganizovala podujatie, kde sa verejnosť mohla oboznámiť s jednoduchými resuscitačnými postupmi a pripraviť sa na moment, kedy ich Akciu prišli podporiť aj známe tváre – Michaela Kocianová – topmodelka agentúry Elite, speváci Robo Opatovský a Janka Kozáková zo skupiny MUKATADO a moderátorky Lenka Šóošová a Barbora Rakovská.

Počas Dňa záchrany profesionáli, ktorí v rámci svojho povolania vykonávajú resuscitáciu, bežným ľuďom ukazovali správne laické postupy na figurínach, ľudia si mohli tieto postupy vyskúšať, nacvičiť a mieru správnosti svojich postupov si aj otestovať. Podujatie nebolo prezentáciou technických pokrokov a prístrojov, ale ľudí a ich postoja a rúk, ktoré sú

najdôležitejším prostriedkom na vykonanie včasnej záchrany, nakoľko o prežití sa rozhoduje bezprostredne po kritickej príhode.

K náhlemu zastaveniu srdca dochádza nanešťastie najčastejšie doma, kde sú jedinými svedkami udalosti členovia rodiny. Pokiaľ vedia ako resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj – až trojnásobne. Dnes je však kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako 1 z 10 takýchto pacientov. „Pomoc v čase, keď je ešte možné zachrániť život, bohužiaľ, dostane iba malá menšina ľudí,” hovorí prezidentka Európskej resuscitačnej rady, profesorka Maaret Castrén zo švédskeho Karolinska Institutet.

Európsky deň záchrany životaEDZZ

Prvá pomoc nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale o vôli. Niekoľko jednoduchých úkonov môže zachrániť životy. Podľa Európskej resuscitačnej rady by viac ľudí vzdelaných v resuscitácii mohlo ročne zachrániť v Európe 100 000 životov. Práve preto 16. októbra národné resuscitačné rady po celej Európe učili verejnosť ako správne resuscitovať.

Miera poskytovania KPR náhodnými svedkami sa v jednotlivých krajinách Európy značne líši, od 12 % v španielskej Andalúzii, 15 % v Nemecku až po 48 % na Slovensku, 61 % v Holandsku a 59 % vo Švédsku. Preto je aj miera prežívania osôb so zastavením obehu rozdielna podľa jednotlivých krajín. V niektorých krajinách je to 6 %, zatiaľ čo v Nórsku a Holandsku, ktoré majú v KPR vynikajúce výsledky, miera prežívania dosahuje až 40%. „Ak by sme dokázali v celej Európe zvýšiť mieru poskytovania KPR na úroveň krajín na prvých miestach v tomto ukazovateli, ročne by sme mohli zachrániť v celej Európe 100 000 ľudí,” tvrdí profesorka Maaret Castrén.

Európsky deň záchrany životaEDZZ

„Sme presvedčení o tom, že ak by viac ľudí bolo trénovaných v KPR (napríklad všetci príbuzní vysokorizikových pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, alebo rodiny pacientov, ktorí už zastavenie obehu, alebo infarkt prežili), účinne by sme dokázali predísť 50 % úmrtiam po náhlom zastavení obehu,” dodáva.

Kampaň Európskej resuscitačnej rady na záchranu života „Restart a Heart“ nadväzuje na deklaráciu Európskeho parlamentu z júna 2012, ktorá vyzýva členské štáty k zavedeniu Európskeho týždňa záchrany života (European Cardiac Arrest Awareness Week) s cieľom zvýšiť povedomie a vzdelanie verejnosti, ako aj lekárov a zdravotníckych pracovníkov.

Podľa profesorky Maaret Castrén je KPR niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré môže vykonávať väčšina ľudí. „Široká verejnosť má moc zachraňovať životy. Aj neveľké zvýšenie počtu ľudí, ktorí vedia poskytnúť KPR, môže zachrániť mnoho životov.” Hlavným poslaním združenia je podieľať sa na zlepšovaní kvality neodkladnej resuscitácie a urgentnej medicíny na Slovensku na všetkých úrovniach – od laickej po odbornú.

Slovenská resuscitačná rada je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady (European Resuscitation Council – ERC) pre Slovenskú republiku. Podieľa sa na zvyšovaní povedomia verejnosti o neodkladnej resuscitácii na Slovensku

v súlade s odporučeniami Európskej resuscitačnej rady. Vykonávaním resuscitácie nemôžete urobiť nič zle.

Jediná vec, ktorá môže byť zlá, je neurobiť nič.

K téme

Barbora Rakovská opäť sama! Po ôsmich rokoch jej krachol vzťah 12 foto slovenských celebrít: Takto si užívali exotiku!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.