Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fashion Live! - Andrea Pojezdálová, VŠVU Atelier 343
Andrea Némethová
22. októbra 2014 Móda a krásaMódne trendy od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Fashion LIVE! mekkou nevšedných módnych inšpirácií

Na podujatí Fashion LIVE! v Bratislave sa snúbila nezameniteľná atmosféra s prekvitajúcim talentom a kreativitou mnohých slovenských a českých návrhárov.

Hovorí sa, že je čo je doma, to sa počíta. Medzi tými, čo svoje kolekcie odprezentovali minulý týždeň na móle v bratislavskej Starej Tržnici, sa objavili známe i menej známe tváre. Jedno však mali všetci spoločné: stelesnenie životného štýlu plného otvorenosti, kozmopolitnosti a dynamiky s dávkou zmyselnosti a charizmatickej elegancie.

Martin Hrča

Jedna z najvýraznejších kolekcií bola oslavou rodnej domoviny a zmyslu pôvodna. Stelesnila dynamickú silu hodnôt, ktoré pre túžbu po veľkoleposti a svetovosti často prehliadame. Z materiálov dominovali ovčia kožušina a ručne tkané ľanové plátno, pričom ich výber bol úzko spätý s Liptovom, odkiaľ Hrča pochádza. Z modelov bolo cítiť prijemnú hrejivú atmosféru, pocit útulnosti, bezpečia a istoty. Snúbili sa v nej živelnosť a divokosť prírody na jednej strane, luxusnosť prírodného materiálu a ručnej práce na strane druhej. Jedným zo silných elementov boli jedinečné šperky a ozdoby z pergamenu a skryštalizovanej krvi vytvorené Kristínou Španihelovou. Kolekcia Martina Hrču mala dušu. A duša je to, čo pridáva veciam na vážnosti a zároveň dokáže prebudiť život v akomkoľvek kúsku oblečenia.

Boris Hanečka

Názov kolekcie bol PÁTERNOSTER, z latinského OTČE NÁŠ. Hanečkova kreatívna modlidba dostala na móle podobu slobodného a neustáleho presúvania sa, putovania a fluktovania v akomsi pomyslenom výťahu, ktorý sa rovnako ako kamienok v ruženci predstavujúci očenáš, prstami posúva ďalej v nepretržitom slede. Orámovanie jednotlivých výsekov odevov predstavovalo vystupovanie a klesanie vo výťahu. Vznikla tak zaujímavá vizuálna koláž poskladaná v siluete ústiacej do zmeny proporcií jednotlivých modelov. Boris Hanečka opäť raz dokázal, že jeho práca je snúbením mimoriadnej techniky sústredenej na detail a inovatívnosti vytvárajúcej svoje vlastné hranice sveta módy. Originálny a zaujímavý bol i spôsob, akým doplnil šaty fukármi namiesto typickej vlečky.

Pavel Berky

Hlavnou inšpiráciou slovenského návrhára žijúceho v Prahe bol ľudový folklór a jeho transformácia do súčasnosti. Prínosom pri práci mu pritom bol samotný materiál. Išlo o tzv. africký brokát – unikátny žakársky výrobok firmy Veba. Kúsky, ktoré následne vytvoril, boli nositeľné a veľkolepé zároveň. Lenivé siluety dopĺňala zmyselnosť. Boli tiež jasným dôkazom toho, že Berky nemá problém vydať sa na vzrušujúcu cestu k modernizácii. O doplnky sa postarala Jenny Jeshko.

Lenka Sršňová

Rovnako ako v umení, i v kolekcii Lenky Sršňovej, realita spočíva v pocitovom účinku farby ako takej. Jej autorské výtvory prinášajú do bežného a často jednotvárneho života radosť, hravosť a optimizmus. Pri tvorbe aktuálnej kolekcie s nádychom nedbalej elegancie sa spolu s textilnou dizajnérkou Michaelou Bednárovou pohrali s čistými energickými plochami, premyslenými farebnými kombináciami, a tiež súmernými linkami, ktoré zasadili do živých vibrujúcich vzorov.

Marcel Holubec W.

Marcel Holubec vo svojej novej kolekcii odzrkadlil osobné zážitky prežité za posledné obdobie, medzi inými aj pobyt v hlavnom meste Francúzska, tvorbu Yves Saint Laurenta, nekonečne dlhé prechádzky v rozkvitnutých parížskych záhradách či svetelné inštalácie umelcov Jamesa Turela a Dana Flavina. V každom outfite bola zretelná svieža letná nálada parížskych ulíc, rozpálených horúcim slnkom vyvolávajúc tak pocit samotného počiatku, pre ktorý je príznačná hra s nevyčerpateľnou pastelovou inšpiráciou či túžbami. Vo farebnosti sa Holubec pridržiaval svojho tradičného čierno – bieleho základu, ktorý bol podobne, ako oblaky plávajúce po letnom nebi, prerušený občasnými zábleskami farieb.

Andrea Pojezdálová, ktorá bola súčasťou prehliadkového bloku s dizajnérmi z krajín V4., zaujala čistými líniami, uvoľnenou siluetou, experimentálnymi strihovými riešeniami a tiež farebnosťou dotvárajúcou celkovú atmosféru unikátnych modelov. Kolekciou sa prelínala sofistikovanosť, mladistvosť, ženskosť, ale tiež istá delikátnosť.

V rámci česko – slovenského projektu Sci-Fi Safari na podporu nastupujúcej generácie módnych tvorcov, sa predstavili návrhári ESHA Lenka Mlynarčíková, Anna Marešková, Markéta Martišková, Adam Ptáček a Kristina Synek. Milovnící futuristického surrealizmu zachovaného v čistých líniách si prišli na svoje práve pri kolekcii od Anny Mareškovej. Jej snové modely pripomínali priam architektonické diela. Pre skutočne nádherne spracovanú vizuálnu hru odevov, vďaka ktorým sa navonok zmenila estetika ľudského tela, autorka využila unikátny 3D materiál od společnosti Tylex.

Fashion Live! – Anna Marešková

Veronika Hložníková a Jana Gavalcová predviedli vizuálne silné a bežne nositeľné kolekcie so štipkou opulencie, pričom obe návrhárky vytvorili nesmierne pôsobivé ženské modely, ktoré by určite v svojom šatníku prijala nejedna žena.

Fashion Live! – Veronika Hložníková

Fashion Live! – Jana Gavalcová

Vskutku inovatívny pohľad na súčasné odievanie a možnosť vyčleniť sa z davu ponúkla návrhárka Jana Kuzmová, ktorá čerpala inšpiráciu z čierno – bielych fotografií Karola Plicku a krásy ľudového folklóru.

Módne prehliadky sa v priestoroch bratislavskej Starej tržnice konali počas niekoľkých dní. Nechýbali ani sprievodné akcie ako odborné semináre či sprístupnenie módnych showroomov. Svoje kolekcie predstavili aj obchody Imperia Design, La Femme, Marella a M.ona, študenti Ateliéru Design Odevu z UTB Zlín, Lubica Poncik, Veronika Lokajíčková a Petra Poórová.

Tri dni venované móde, ktoré prebiehali od 15. do 17. októbra, boli ukončené udeľovaním cien Eva Fashion Awards. Dizajn cien navrhla Lucia Gašparovičová a boli udelené v nasledujúcich kategóriach:

Cenu DESIGNER FL! 2014 pre najlepšiu kolekciu v rámci hlavného prehliadkového programu získal Martin Hrča, cena FRESH DESIGNER FL! 2014 pre najlepší mladý talent bola udelená Andrei Pojezdálovej a cenu THE BEST SHOW FL! 2014 získala prehliadka Borisa Hanečku.

Fashion Live! – Petra Poórová

Príspevok napísala módna konzultantka Barbora Dudinská pôsobiaca v Toronte. Pôvodom Slovenka čitateľom portálu DÁMSKAJAZDA.sk prostredníctvom reportáží približuje najvýznamnejšie spoločenské podujatia vo svete súvisiace s módou a módnymi trendmi. Aktuálne novinky zo sveta módy prináša aj na jej oficiálnej webovej stránke www.barboradudinska.com.

K téme

Prvý deň Fashion LIVE! odhalil veľkolepú scénu s efektnými textíliami, na ktorú sa spotrebovalo viac ako kilometer látky Vždy ste túžili mať doma svojho „Hanečku“? Oddnes to bude možné!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.