Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
David Oelhoffen
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. marca 2016 LifestyleKnihy a film od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Francúzsky režisér David Oelhoffen: Splnil som si sen

Počas nedávneho filmového festivalu francúzskeho filmu Crème de la Crème sa v Bratislave predstavil medzinárodne uznávaný francúzsky režisér David Oelhoffen.

Jeho film Ďaleko od ľudí je inšpirovaný poviedkou existencionalistu Alberta Camusa „Hosť“ a Oelhoffena nadchla už v čase keď ju čítal. Ako sa samotný režisér vyjadril pre portál Dámskajazda.sk, okamžite po prečítaní sa mu v hlave začal odohrávať scenár. V tom čase si ani neuvedomoval, akú nadčasovú tému spracuje. Príbeh izraelského učiteľa, ktorý má cez púšť previezť  palestínskeho zločinca, krásne ilustruje myšlienku, že všetci sme len ľudia z mäsa a kostí, bez ohľadu na náboženstvo a politickú orientáciu. Film poukazuje na konflikt medzi európskou a arabskou kultúrou, ktorá je momentálne veľmi diskutovanou.

 

Spolupráca s veľkými hviezdami

Do hlavnej úlohy David Oelhoffen obsadil populárneho Vigga Mortensena. Hudbu filmu koprodukoval Nick Cave. Oelhoffenovi sa týmto obsadením splnil veľký sen. Podarilo sa mu spolupracovať s hviezdami, o ktorých spolupráci vždy sníval. Podľa jeho vlastných slov, s Viggom Mortensenom sa mu spolupracovalo nadmieru dobre, aj vďaka tomu, že Viggo sám pomáhal tvoriť charakter hlavnej postavy a bol veľmi pohodový a príjemný človek.

Príbeh o sériovom vrahovi

Okrem filmu Ďaleko od ľudí, ktorý režisér predstavil v plnej sále bratislavského nákupného centra, sa scenáristicky spolupodieľal na ďalšej známej snímke francúzskeho filmu Prípad SK1, kde skratka SK1 znamená sériový vrah (Serial Killer). Film, ako už názov napovedá, hovorí o sériovom vrahovi, ktorý vyčíňal v Paríži počas obdobia desiatich rokov.

Mladý detektív Charlie, v podaní populárneho herca Raphaela Personnaza, rieši svoj prvý prípad násilného úmrtia mladej ženy. Postupne počas vyšetrovania narazí na ďalšie dôkazy a ako jediný začne mať podozrenie, že prípad súvisí s inými násilnými vraždami mladých žien a jedná sa o sériového vraha.

Prípad SK1 sa líšil od filmu Ďaleko od ľudí vo viacerých rovinách. Jednak to bolo tým, že Ďaleko od ľudí  som aj režíroval, jednak tým, že oba filmy sú posadené v úplne inom prostredí. Čo však bolo pre mňa a celý tím pri SK1 najzaväzujúcejšie, je to, že sme natáčali skutočnú udalosť, ktorá sa stala v Paríži, ovplyvnila životy konkrétnych ľudí, rodiny pozostalých obetí a ich blízkych. Bol to úplne iný rozmer a vyžadovalo  to veľkú mieru zodpovednosti a rešpektu aby sme nezranili nikoho emócie,“ povedal David Oelhoffen.

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème III sa konal už tretíkrát, v Bratislave a v  ďalších 15 mestách. Toto podujatie organizuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company.

Crème de la Crème

Program prehliadky tvorili 4 sekcie  –  „v  Crème de la Crème – Aktuálne“ – 8 filmov – klasickým westernom inšpirovaná dobrodružná dráma „Ďaleko od ľudí“ (r. David Oelhoffen) s Viggom Mortensenom v hlavnej úlohe, emocionálna  dráma o vášnivom vzťahu Tony a Georgia  „Môj kráľ“ (r. Maïwenn), ovenčená cenou za najlepší herecký výkon v Cannes 2015 (Emmanuelle Bercot),  filmová adaptácia slávneho románu „Denník komornej“(r. Benoît Jacquot) nominovaná na Berlinále 2015 na Zlatého medveďa s Léou Seydoux v hlavnej úlohe, dobrodružné road-movie režiséra Michela Gondryho „Mikrób a Gasoil“ o dvoch teenageroch, ktorí sa na neštandardnom vozidle vyberú počas prázdnin naprieč Francúzskom, krimi – thriller „Prípad SK1“, inšpirovaný skutočným prípadom desaťročného vyšetrovania masového vraha a  dráma o ľúbostnom trojuholníku „V tieni žien“ (r. Philippe Garrel), komediálna dráma o únose Chaplinovej mŕtvoly „Cena slávy“ (r. Xavier Beauvois) a thriller „Pán Bezchybný„(r. Yann Gozlan) o ambicióznom mladíkovi, ktorý sa rozhodol naštartovať svoju kariéru vydaním cudzieho rukopisu mŕtveho muža.

Sekciu „Crème de la Crème – Návraty“ tvorila kolekcia francúzskych filmov, ktoré  boli uvedené na predchádzajúcich ročníkoch  „Crème de la Crème“ alebo „Be2Can“:

– Renoir,

– Život Adèle,

– Dheepan,

– Hlavu hore,

– Láska je dokonalý zločin,

– Vtáci a ľudia,

– Láska na prvý boj,

Sils Maria,

– Pátranie,

– Turné

Tohtoročnou novinkou bola sekcia, venovaná jednému filmovému tvorcovi – v Crème de la Crème 3x Marion, kde mali všetci obdivovatelia skvelej francúzskej herečky Marion Cotillard možnosť pozrieť si 3 filmy s jej excelentnými výkonmi –Macbeth, Dva dni, jedna noc a Z hrdze a kosti.

Minuloročný Crème de la Crème II sa konal v 14 mestách a v 15 kinách, celková návštevnosť bola 6 600 divákov.

Text: Mimi Šramová

Foto: Mimi Šramová, Crème de la Crème

K téme

Na slovenské kiná sa valí Farmageddon v novom animovanom dobrodružstve ovečky Shauna Jennifer Lopez sexi ako nikdy predtým

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.