Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miriam Šramová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Barbora Jančárová
24. februára 2020 LifestyleSex a vzťahy od Mimi ŠramováSITA Diskusia()

Ghosting alebo hra na mŕtveho chrobáka

Novodobý fenomén, ktorý sa čoraz viac objavuje v dnešných vzťahoch. Prečo to tak je? Spýtali sme sa vzťahovej poradkyne Miriam Šramovej.

1, Mladí ľudia čoraz častejšie končia svoje krátkodobé vzťahy (randenie) spôsobom, že sa vymažú zo dňa na deň zo života toho druhého. Bez slov a vysvetlenia. Čo si myslíš o tomto fenoméne ghostingu?

Ghosting alebo úplné odmlčanie sa vo vzťahoch sa začalo vyskytovať popri nástupe digitálne doby, sociálnych médií a online zoznamiek. Vzťahy sa stali rýchloobrátkovým tovarom a ľudia často necítia potrebu vysvetľovať dôvod ukončenia vzťahu. Jednoducho sa odmlčia.

2. Existuje nejaké psychologické vysvetlenie na toto správanie?

Vysvetlení je niekoľko: ľudia často nie sú naučení komunikovať negatívne informácie vo všeobecnosti, neboli tak naučení. Boja sa protichodnej reakcie, konfrontácie a výčitiek. Radšej sa odmlčia a hrajú mŕtveho chrobáka. Výčitkám však neujdú. Horšie je to pre druhú stranu, ktorá sa utápa v nezodpovedaných otázkach, čo vlastne spravil/a zle, prečo nastalo odmlčanie bez vysvetlenia. Nastupujú automaticky otázky: Má niekoho iného? Urobila som niečo zle? Má toľko práce, že sa nevie ozvať? Bojí sa, že ma zraní na citoch? V podstate je ghosting jasná forma rozchodu. Akurát že bez slov a bez vysvetlenia.

3. Prečo súčasné vzťahy vydržia tak veľmi krátko? Aké sú najväčšie vplyvy, ktoré nás ohrozujú? Ako veľmi nás ovplyvnili sociálne médiá?

Je veľká škoda, že pojem tradičná rodina je na ústupe. Ľudia žijú v rôznych zväzkoch, z ktorých nie je problém vystúpiť zo dňa na deň. Nemajú navzájom finančné záväzky a pokiaľ aj majú deti, striedavá starostlivosť je dnes úplne bežný jav. Ľudia sú od prírody a už z histórie hedonisti. Chcú si užívať. Ako muži, tak aj ženy. Chcú byť milovaní, obdivovaní, všímaní. Majú radi vzrušenie. Dnešná doba sociálnych médií len napomáha možnosťami, ktoré internet ponúka. Polyamórne vzťahy sa stávajú úplne bežnou súčasťou života. Z pohodlia domova sa dá nerušene komunikovať aj s viacerými partnermi naraz. Viete si predstaviť, že by ste museli obehať, ísť na rande, na večeru, do kina s desiatimi osobami naraz? Zabralo by to veľa času.

4. Za posledné roky vzniklo množstvo anglických výrazov, ktoré kopírujú rôzne formy date-ovania. Jednou z nich aj caspering – ktorý ide ruka v ruke s ghostingom… s tým rozdielom, že osobe, o ktorú už nejavíte záujem, alebo ju už nechcete, len „umelo“ udržujete v ilúzii. Ako by si zhodnotila takéto správanie, prečo to ľudia robia? Ide o nejaký druh manipulácie?

Caspering, podľa vzoru filmovej postavy Caspera, je milosrdnejšia forma alebo predohra ghostingu. Inými slovami povedané, partner partnerovi, ešte predtým ako sa úplne odmlčí, citlivo vysvetlí, že niečo nie je v poriadku. Napríklad ‘Je mi s tebou super, ale nie je tam iskra’. Samozrejme, vždy lepšie ako breadcrumbing- keď s niekým chodíte a dopredu viete, že to nemyslíte vážne alebo submarining- najskôr ignorujete(ghosting), neskôr sa ozvete, akoby sa nič nedialo.

V každom prípade caspering je empatickejší a milosrdnejší ako ostatné formy rozchodu, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi časté. Ale zažila som aj prípad, keď sa partnerka až na polícii dozvedela, že jej priateľ tvrdí, že už spolu nie sú. Tvrdil to napriek tomu, že v skutočnosti stále spolu intímne fungovali a pomáhal jej s rekonštrukciou. A čo robila na polícii? Partner dal na ňu trestné oznámenie za nebezpečné prenasledovanie, aby sa mohol nerušene stretávať s ďalšou partnerkou. Ženatý partner, žijúci v spoločnej domácnosti so ženou.

K téme

I. Rozchod podľa znamení zverokruhu Ženský orgazmus: Prečo ho nemôžete dosiahnuť?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.