Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Google
prt sc
18. februára 2015 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Google spomína na génia elektriny Alessandra Voltu

Do jeho siedmich rokov si o ňom mysleli, že je slabomyseľný a dnes mu vďačíme za mnohé vymoženosti, bez ktorých nedokážeme existovať! Aký bol jeho životný príbeh?

Najznámejší vyhľadávač Google dnes spomína na 270. výročie narodenia vynálezcu prvej galvanickej batérie – Voltovho stĺpa, trecej elektriny a mnohých iných objavov, ktoré mu priniesli svetové uznanie ešte počas jeho života. A to napriek tomu, že ho v detskom veku považovali za slabomyseľného. Ide o významného talianskeho fyzika Alessandra Voltu, ktorý sa narodil 18. februára 1745 v šľachtickej rodine ako posledné siedme dieťa. Do svojho siedmeho roku nerozprával, a preto vznikli spomínané obavy o jeho slabom intelekte. On však dokázal pravý opak.

Svoje štúdium začal na jezuitskej škole, no už v tom čase sa zaujímal o elektrinu a prestúpil na kráľovský seminár. Jeho prvá kniha niesla názov O príťažlivej sile elektrického ohňa a javoch s tým súvisiacich. Už ako osemnásťročný totiž odhalil súvislosť medzi magnetizmom a elektrinou, ktorú rozvinul v spomínanej knihe.

V ďalšom období kariéra a sláva Allesandra Voltu už len stúpala a rástla. Stal sa riaditeľom lýcea a profesorom fyziky na gymnáziu v Come. Vynašiel a zdokonalil mnoho prístrojov, ktoré mu pomáhali v jeho bádaní. Medzi ne patril napríklad kondenzátor a elektrometer.

Podarilo sa mu získať aj uznanie mocných, ku ktorému mu dopomohol nepriamo Luigi Galvani, ktorý v roku 1791 publikoval svoje výsledky pokusov s preparovanými žabacími nervami a svalmi. Voltu zaujali jeho pokusy a sám si ich zopakoval. Prišiel však k odlišným záverom ako Galvani, a to že príčinou vzniku elektrického prúdu vo svaloch a nervoch žaby sú dva rozličné, navzájom spojené kovy, ktoré sú súčasne spojené elektricky vodivou kvapalinou živočíšneho tkaniva a nie „živočíšna elektrina“.

Toto poznanie mu pomohlo objaviť prvý elektrochemický článok tzv. Voltov stĺp, ktorý mu priniesol svetové uznanie. Keď totiž informoval o svojich objavoch a prednášal pred Kráľovskou spoločnosťou v Londýne a vo Francúzskom inštitúte v Paríži, svojimi výsledkami výskumu uchvátil spoločnosť, ktorá vtedy niečo znamenala. Medzi jeho mecenášov patril aj Napoleon Bonaparte, ktorý ho vymenoval grófom a vo všetkom ho podporoval.

Alessandro Volta, celým menom Gróf Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, sa stihol počas života i oženiť a stal sa otcom troch synov.

V roku 1823 dostal srdcovú mŕtvicu, ktorá ho pripravila o zrak i sluch a zomrel o štyri roky neskôr vo veku 82 rokov.

Odporúčané články

Toto sú najviac vyhľadávané výrazy na Google Na čitateľskej vlne: 14 dôvodov, prečo vziať do ruky knihu!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Lifestyle

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...