Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenske haute coutur.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: facebook Beauty&Woman
13. októbra 2017 Kultúra od aupark-bratislava.sk Diskusia()

Haute Couture made in Slovakia

V utorok 10. októbra odštartovala v bratislavskom Auparku svoju púť výstava slovenských ľudových krojov. Časť unikátnej zbierky tkaných pokladov sprístupnila spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová. Tá sa už niekoľko rokov snaží širšej verejnosti predstaviť krásu slovenských ľudových odevov.

Výstava nesie názov „Od Kolísky v kráse“, pričom jedinečné kroje pochádzajúce z niekoľkých regiónov Slovenska si môžete vychutnať do 25. októbra.

Slovenske haute couture.jpg
Foto: aupark-bratislava.sk

Tamara zbiera pôvodné kroje už vyše pätnásť rokov. Aj vďaka jej aktivitám sa postupne začal historický sviatočný odev roľníckej spoločnosti spájať s výnimočným pomenovaním SLOVENSKÉ HAUTE COUTURE.

„Ak sa na to pozeráme z tohto pohľadu, je na mieste hovoriť o najvyššom umení krajčírstva, keďže zhotovenie niektorých náročných a pracných kúskov trvalo aj niekoľko týždňov, mesiacov. Slovenské kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majsterskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe.“ (Tamara Šimončíková Heribanová)

Slovenske haute couture_13.jpg
Foto: facebook Daniela Drabová

Na čo sa môžete tešiť?

Na obdiv budú vystavené nielen ženské, ale i detské komplety a krojové doplnky z čias druhej polovice devätnásteho storočia, ako aj z prvej polovice dvadsiateho storočia.

Slovenske haute couture_15.jpg
Foto: facebook Beauty&Woman
Slovenske haute couture_11.jpg
Foto: facebook Beauty&Woman
Slovenske haute couture_14.jpg
Foto: facebook Beauty&Woman

Chcete byť súčasťou výstavy?

Žiaden problém. Aj vy môžete prispieť k rozšíreniu vystavovaných exponátov.

„Rozhodli sme sa totiž, že návštevníci i nadšenci ľudového odevu môžu priniesť či poslať fotografiu svojich predkov v kroji spolu s informáciami a táto bude vystavená.“ (Tamara Šimončíková Heribanová)

Zaujímavým je aj fakt, že väčšina krojov je prezentovaná v takom stave, ako ich hrdá majiteľka získala.

Slovenske haute couture_10.jpg
Foto: facebook Beauty&Woman

„Som veľmi rada, že odbornou garantkou výstavy je reštaurátorka a poradkyňa pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby Zuzana Tajek Piešová, ktorej prácu roky obdivujem.“ (Tamara Šimončíková Heribanová)

Či už milujete slovenskú kultúru, alebo sa chcete ponoriť do čias minulých, odporúčame vyraziť na rodinnú exkurziu, ktorá vám aspoň na malú chvíľu sprostredkuje neopakovateľné čaro slovenského haute couture.

Odporúčané články

Výstava Rudavského a Kiču vás unesie za hranice priestoru i času, kultúr i civilizácií Boris Chmel prvýkrát verejne vystaví svoje maľby

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.