Hitlerova ochutnávačka: Po každom jedle sme plakali

Hitlerova ochutnávačka: Po každom jedle sme plakali
SITA/AP

Jedenie každého sústa bolo pre dnes už 96-ročnú vdovu Margot Wölk ako ruská ruleta – každý obed či večera mohli byť posledné v jej živote. AKo jediná z 15 dievčat však vojnu prežila.

Jedenie každého sústa bolo pre Margot Wölk ako ruská ruleta – každý obed či večera mohli byť posledné v jej živote. Vdova, ktorá spolu s ďalšími 14 dievčatami musela ochutnávať Hitlerove pokrmy pred tým, než ich sám vložil do úst, ako jediná prežila do konca vojny. Svoj príbeh nedávno vyrozprávala v nemeckej televízii RBB.

Slzy v tanieri

Hitlerova ochutnávačka: Po každom jedle sme plakali
SITA/AP

Dnes už 96-ročná Nemka bola v mladosti vďačná za to, že na rozdiel od mnohých ostatných mala v čase vojny čo vložiť do úst. Nekŕmili ju však z láskavosti. Margot bola jednou z 15 mladých žien, ktoré vo Vlčom brlohu – tajnom operačnom stredisku nacistického vodcu Adolfa Hitlera v lesoch na severovýchode Poľska – pracovali ako ochutnávačky vodcových jedál.

„Jedlo bolo vždy vegetariánske,“ spomína Nemka. „Šepkalo sa, že Briti chcú otráviť Hitlera, preto nikdy nejedol mäso. Jedávali sme veľa ryže, cestoviny, papriku, hrášok a karfiol,“ uviedla žena, ktorá sa k nebezpečnej práci dostala náhodou ako 25-ročná. Keď jej v roku 1941 zbombardovali byt v Berlíne a manžela Karla odvelili na vojnu, Margot sa odsťahovala za svojou matkou do mesta Partsch (dnešný Parcz v Poľsku) vo východnom Prusku, ktoré susedilo s neďalekým Hitlerovým komplexom bunkrov. Miestny veliteľ jej rozkázal nastúpiť na pozíciu ochutnávačky. Každý deň ju doma vyzdvihol strážnik a odviedol do školy, kde dievčatá jedlá ochutnávali.

„Niektorým dievčatám tiekli slzy, keď začali jesť, lebo mali veľký strach. Všetko sme museli vždy dojesť. Potom sme čakali asi hodinu a zakaždým sme sa obávali, že nám zostane zle. Zvykli sme plakať ako malé, také sme boli šťastné, keď sme prežili,“ spomína vdova, ktorá aj napriek svojej pozícii Hitlera osobne nikdy nestretla.

Peklo na zemi

Hitlerova ochutnávačka: Po každom jedle sme plakali
SITA/AP

Po pokuse o atentát na Hitlera v júli 1944 vodcove obavy o vlastný život prerástli do dramatických rozmerov. „Sedeli sme na drevených lavičkách a zrazu sme počuli obrovský výbuch. Spadli sme na zem a potom som začula mužský hlas, ktorý kričal: ´Hitler je mŕtvy!´Ale samozrejme nebol,“ spomína na atentát 96-ročná vdova. Hitler atentát ako súčasť prísne utajovanej operácie Valkýra prežil, nacisti následne popravili 5 000 Nemcov.

V tom istom roku Margot jeden z dôstojníkov pomohol pred blížiacimi sa Rusmi utiecť do Berlína. Hrôzy vojny ju však dostihli, keď sa dostala do rúk Rusov, ktorí ju 14 dní znásilňovali. „Bolo to peklo na zemi. Tejto nočnej mory sa asi nikdy nezbavím,“ uviedla vdova, ktorá vždy túžila po dcére, nemohla však počať.

„Keď som mala 50 rokov, pomyslela som si, že som už mohla mať 25-ročnú dcéru. Ale nanešťastie sa tak nestalo,“ dodala žena, ktorá ako jediná z Hitlerových ochutnávčiek vojnu prežila. Ostatné dievčatá popravili vojaci Červenej armády v roku 1945.

Rok po vojne sa z ruského zajatia vrátil aj jej manžel Karl. Vážil len 45 kilogramov a takmer ho nespoznala. Vojna a hrozivé spomienky si vybrali svoju daň – manželia si už k sebe nikdy nenašli cestu späť a neskôr žili odlúčene.

www.independent.co.uk, www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom