Hladná planéta: Fotograf zachytil, čo jedia rodiny vo svete

Hladná planéta: Čo sa zje vo svete za týždeň
Peter Menzel

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo a koľko toho skonzumuje bežná rodina v rôznych kútoch sveta? Americký fotoreportér Peter Menzel sa spolu s manželkou vybrali do 24 krajín, aby našli uspokojivú odpoveď. Výsledné fotografie prezradili viac, ako desiatky slov.

Americký fotoreportér Peter Menzel rozvíril hladinu už pred niekoľkými rokmi, keď zverejnil knihu plnú prekvapivých záberov s názvom Material World: A Global Family Portrait. V nej požiadal rodiny v rôznych kútoch sveta, aby mu zapózovali so všetkým majetkom, ktorí vlastnia. O niekoľko mesiacov neskôr sa Menzel opäť vydal na cesty po svete. Tentokrát si na pomoc zobral svoju manželku Faith D’Aluisio a pozrel sa bližšie na to, čo rodiny vo svete konzumujú. Dvojica spolu navštívila 30 rodín v 24 krajinách sveta – od Číny, cez Japonsko, USA, Bosnu a Hercegovinu, Kuvajt, Taliansko a Ghanu, aby nahliadla do kuchýň miestnych obyvateľov.

Hladná planéta: Čo sa zje vo svete za týždeň
USA Peter Menzel

Výsledkom je zbierka fotografií s názvom Hungry Planet: What the World Eats in a Week, v ktorej fotoreportéri zdokumentovali, čo bežná rodina v danej krajine väčšinou skonzumuje za jeden týždeň. Výsledné zábery opäť nútia k hlbšiemu zamysleniu. Fotografie z rozvinutých krajín, kde sa stoly prehýbajú pod nezdravým jedlom tu kontrastujú s fotografiami z chudobných oblastí, kde potrava rastie na stromoch či v zemi.

Kým Menzel fotografoval potraviny v domácnostiach či na ulici, jeho manželka urobila zaujímavé rozhovory s oslovenými rodinami, v ktorých zisťovala bližšie informácie o zvykoch, nákupných zoznamoch či cenách potravín. Výsledok projektu, ktorý vyšiel knižne, tak ponúka globálny prehľad o potravinách, ktoré sa často konzumujú v rôznych kútoch sveta ako aj o množstve jedla, ktoré rodiny potrebujú na jeden týždeň.

Hladná planéta: Čo sa zje vo svete za týždeň
Čad Peter Menzel

„Ľudia v rozvinutých krajinách preferujú spracované jedlo a zabúdajú na ovocie a zeleninu. Často trpia „chorobami blahobytu“ – na cukrovku, rakovinu, depresiu či problémy so srdcom. Naopak ľudia z chudobných krajín jedia nutrične bohatšie potraviny, aké by si bohatí mohli ľahko dovoliť kúpiť aj čerstvé,“ zhodnotil Menzel.

Pozrite si výber fotografií, ktoré nepotrebujú komentár:

www.times.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom