Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Weleda
Weleda
7. januára 2015 ZdravieZdravý život od PRSITA Diskusia()

Holistický prístup

BRATISLAVA 7. januára (PR) – Počuli ste už o holistickom (celostnom) prístupe k starostlivosti o zdravie? Tento prístup sa dá uplatniť vo vzťahu k zdraviu človeka na ktorúkoľvek jeho časť… Aj na vlasy.

Prirodzená celostná starostlivosť o vlasy funguje tak, že poskytneme vlasom všetko, čo potrebujú, aby mohli byť zdravé.

Tým sa líši od starostlivosti s bežnými syntetickými produktami, ktoré často používajú pri starostlivosti o vlasy nielen syntetické základy v podobe tenzidov na odmastenie, ale tiež prídavné zložky (napr. silikóny), ktorými docieľujú okamžitý efekt – v prípade silikónov napr. lesk.

No a čo… – poviete si: „…veď trocha lesku nezaškodí!“

Trocha lesku občas nezaškodí, pokiaľ nebudete používať prípravky so silikónmi pravidelne. Pravidelné používanie vytvorí totiž na povrchu vašich vlasov silikónovú vrstvu, ktorá po pár mesiacoch používania z vlasov spraví všetko iné, len nie prirodzenú peknú a lesklú ozdobu vašej hlavy. Nehovoriac o tom, že bez kondicionéra ich je ťažké rozčesať. A nie je to len o silikónoch. Časť populácie má problémy s tvorbou lupín, pretože šampóny, ktoré používa, obsahujú SLES – sodium laureth sulfát. Táto zložka dobre odmasťuje, tým i vysušuje vlasovú pokožku. Niekomu to nevadí, niekto je na to citlivý. A ak výrobca použije mix odmasťujúcich tenzidov, môže byť problém ešte zložitejší… O problematike najrozšírenejších tenzidov sa dočítate v samostatnom článku Je SLS rizikový?

Silikóny vo vlasovej kozmetike majú negatíva i pozitíva. Spomeňme niektoré z nich: negatíva – vzniknutý silikónový film nie je pre vodu či vzduch dobre priepustný (v stavebníctve je toto negatívum opakom :)), silikóny zaťažujú životné prostredie. Pozitíva – silikóny nie sú rozpustné vo vode a nedajú sa teda zmyť ľahko z pokožky či vlasov vodou, v tenkej vrstve zvyšujú lesk, sú pokožkou tolerované.

Tieto ich vlastnosti umožňujú napríklad veľmi efektívne použitie pri likvidácii vší. Najmä ak dieťa prinesie zo školy domov voš detskú, rozšírenú v zmiešaných kolektívoch, panika je predo dvermi. Na slovenskom trhu je možné nájsť niekoľko prípravkov čisto na báze silikónov (niekedy sú silikóny skryté v zložení pod názvami dimethicon, Bis-Hydroxyethoxypropyl Dimethicone a pod.). Po nanesení na vlasy silikóny jednoducho nedajú všiam dýchať, udusia sa. Prípravky nesmrdia. Predídete nimi aj chémii na pokožke dieťaťa, účinnosť prípravkov je veľmi blízka 100%-ám. Po použití treba vlasy 2-3 krát od prípravku umyť, po uschnutí vyčesať prípadné vajíčka. Pre istotu je dobré po predpísanom čase (2-3 týždne) kúru zopakovať. Tieto vlastnosti silikónu však nie sú na každodenné použitie!

Tipy na ozdravenie vlasov

Ak ste už z vrabčieho hniezda či silikónu na hlave zúfalí, prirodzenou starostlivosťou sa ho zbavíte. Chvíľu potrvá, kým sa vaše vlasy prispôsobia svojmu novému prirodzenému režimu – môže nejakú dobu trvať než získajú opäť svoju úplnú prirodzenosť a lesk. U niekoho dva-tri týždne, u niekoho dva-tri mesiace. Preto ak sa efekt nedostaví hneď po prvých umytiach, nie je chyba v zlej voľbe prírodného šampónu.

Aby vaše vlasy aj počas prechodu k prirodzenosti vyzerali dobre, a prepracovali ste sa rýchlejšie k ich dobrému zdravotnému stavu, tu sú niektoré holistické tipy k prirodzenej starostlivosti o vlasy.

Weleda

Mastné či normálne vlasy?

V predchádzajúcom texte sme spomínali odporúčania pre suché a lámavé vlasy. Normálne alebo mastné vlasy majú tiež svoje zákonitosti starostlivosti, ktoré sú však o čosi jednoduchšie. Pretože majú svoje špecifiká, v našich laboratóriách sme vyvinuli šampóny s rôznymi rastlinnými výťažkami a prispôsobili zloženie cieľovej skupine. Na problémové suché vlasy vyvinula Weleda Ovsený regeneračný šampón. Pšeničný šampón proti lupinám a výťažky v ňom obsiahnuté sú určené na problémy s výskytom lupín. Šampón s prosom je na normálne vlasy.

Pre všetkých platí však predovšetkým nasledujúci odstavec.

Holistický prístup nie je len očista

Holistický prístup nie je o čistení organizmu či vlasov, poukazuje najmä na súvislosti – zdravé vlasy odrážajú vnútorné zdravie a kondíciu človeka. Veľmi zjednodušené – oslabuje ich nedostatok alebo prebytok minerálov podobne ako nedostatok odpočinku. Často sa za vypadávaním skrývajú na prvých miestach práve tieto dva faktory.

Nedostatok odpočinku sa odzrkadľuje i na únave očí a následnej potrebe okuliarov, čím sa mení svalový tonus vlasovej pokožky na dlhé hodiny (najmä prácou pri počítači). Vlasová pokožka je slabšie prekrvená a vlasy dostávajú výživu len obmedzene. Zvážte sami, čo môžete v tomto spraviť pre zmenu k lepšiemu.

Ľudský organizmus a jeho schopnosti regenerácie sú úžasné. V každom prípade aj pre vlasy platí to, čo pre zdravie celého tela – prestať si škodiť…

Odporúčané články

So západom slnka prichádza svetlo Ako si vybrať vhodnú kozmetiku?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravý život

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...