Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrozí vám citová závislosť?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
18. júna 2018 LifestyleSex a vzťahy od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Hrozí vám nebezpečná citová závislosť? Zistite pravdu

Priam chorobné puto, ktoré dokáže človeka spútať natoľko, že mu nedovoľuje voľne dýchať a spokojne žiť, nevieme mnohí rozpoznať. Prezradíme vám, ako odhaliť nebezpečné vzťahy.

Citové závislosti ničia každému, kto im podlieha, život, a nedovoľujú mu viesť plnohodnotnú existenciu. Preto je veľmi dôležité si včas uvedomiť, že máme buď my alebo náš partner k nim sklony. To nám umožní sa im tiež včas postaviť a včas ich riešiť.

Ako sa prejavuje citovo závislý človek?

Mnohé z nás nemajú o prejavoch chorobnej citovej závislosti ani tušenie. Niekedy nám takéto partnerove správanie dokonca lichotí. Kedy však spozornieť a začať situáciu riešiť?

– citovo závislý človek sa nespráva nikdy prirodzene ani uvoľnene a robí všetko podľa predstáv partnera,

– stále na partnera čaká a nedokáže sa bez neho sám zabaviť, a keď partner nie je doma, jeho neprítomnosťou sa nezdravo trápi,

– často vám volá a zisťuje, čo robíte, kde ste a s kým,

– na partnerovej láske, pozornosti i uznaní je silne závislý, často sa mu zalieča, robí veci, ktorými sa snaží partnerovi zapáčiť alebo zavďačiť,

– na partnera sa i fyzicky až nezdravo upína a stále sa na neho vešia ako kliešť,

– aj keby žil vo vzťahu, ktorý ho veľmi ničí, nedokáže ho ukončiť a stále v ňom pokračuje.

Prečo vzniká citová závislosť?

Väčšinou je to nízke sebavedomie a nedostatok lásky v detstve, ktoré človeka tlačia podriadiť sa a citovo sa upnúť na druhú osobu. Emočne závislý partner si neverí a jeho jediným cieľom sa stáva, za každú cenu udržať vzťah, ktorý často prestáva fungovať. Zaujímavé však je, že mnohí z nich si svoju závislosť vôbec neuvedomujú, a dokonca ju popierajú. Kým sa však svojej citovej závislosti nezbavia, nemôžu kvalitne žiť a nemôžu ani mať kvalitné partnerské vzťahy.

Ak hrozí chorobné citové puto vám, včas s týmto problémom niečo urobte, než si mnohé vzťahy pokazíte. Citovo závislá však môžete byť aj na rodičoch, deťoch alebo na hocikom inom. Ani tieto prehnané väzby nenechávajte bez povšimnutia, ak chcete spokojne žiť.

K téme

Aký ste typ ženy podľa mesiaca, v ktorom ste sa narodili? Existuje ideál? Toto treba o takmer dokonalých mužoch vedieť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.