III. Liečivé vody s tinktúrou na zle prekrvenú pleť

Pleť, kráska, pleťové vy, beauty, pokožka, tvár
www.thinkstockphotos.com
reklama:

Aj v dnešnej časti sa budeme venovať receptom na kozmetické prípravky pre nečistú a uhrovitú pokožku.

Olejový výluh z medovky

2 polievkové lyžice listov medovky, 100 g olivového alebo slnečnicového oleja.

Drogu rozdrobíme, zalejeme olejom a necháme asi 2 týždne vylúhovať v tmavej nádobe na teplejšom mieste. Nádobu občas potrasieme. Olej scedíme, zvyšky drog vytlačíme a ešte raz scedíme cez plátenko.

Získaný olej je neobyčajne voňavý. Uchovávame ho v tmavej fľaši. Používame ho na masáž tela po kúpeli, pričom ho môžeme ešte zriediť olejom podľa potreby. Je dobrý aj ako prísada do iných kozmetických prípravkov.

Pleťová voda zo šalvie

20 g šalviovej tinktúry, 80 g destilovanej vody, 3 kvapky olejového výluhu z rozmarínu

Olejový výluh z rozmarínu rozpustíme v šalviovej tinktúre, prilejeme destilovanú vodu a uschováme v tmavej fľaši. Aromaticky voňajúca mliečne zelená pleťová voda obsahuje všetky výluhy z rastlín vhodné na liečenie nečistej pokožky. Šalviová tinktúra má protizápalový účinok, olejový výluh z rozmarínu dezinfekčný účinok. Pleťová voda je vhodná najmä na dočistenie pokožky.

Šalviová tinktúra

5 g listov šalvie, 100 g liehu (60 %).

Rozdrobenú drogu prelejeme liehom a vylúhujeme v uzavretej nádobe asi 10 dní pri izbovej teplote. Roztok scedíme a uchovávame v tmavej fľaši. Niekoľko kvapiek tinktúry pridaných do pohára vody sa používa na kloktanie, pri krvácaní ďasien a podobne.

Prečítajte si aj: II. Liečivé pleťové vody s tinktúrou na uhrovitú pleť

Pleťová voda z tymianu, rozmarínu a šalvie

2 polievkové lyžice vňate dúšky tymianovej, 1 polievková lyžica listov rozmarínu, 1 polievková lyžica vňate šalvie, 200 g destilovanej vody, 60 g liehu (60 %), 3 kvapky olejového výluhu z tymianu alebo rozmarínu.

Drogy premiešame, prelejeme v porcelánovej miske destilovanou vodou a pridáme 50 g liehu. Misku prikryjeme a necháme v nej drogy vylúhovať 7 dní. Získanú zlatohnedú tekutinu scedíme a prilejeme zvyšok liehu (10 g), v ktorom sme rozpustili voňavý olej.

Pleťová voda očisťuje, dezinfikuje a je veľmi vhodná pre mastnú nečistú pokožku. (U niektorých ľudí môže tymol obsiahnutý v tymiane vyvolať svrbenie alebo opuchliny. Preto si ju najprv vyskúšajte na pokožke ruky.)

Pleťové vody s tinktúrami nájdete aj v ďalších častiach.

9. júla 2017

Odporúčané články

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lota