Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iva Bittová
Iva Bittová SITA/Jozef Jakubčo
24. januára 2014 Hudba od SITASITA Diskusia()

Iva Bittová nahrala nový album v Santiniho barokovom kostole

Speváčkina novinka, ktorý by mala vyjsť na prelome februára a marca, bude obsahovať 12 autorských skladieb.

Česká speváčka, huslistka a skladateľka Iva Bittová nahrala nový album s názvom Entwine/Proplétám. Dielo vzniklo v akusticky zaujímavých priestoroch kostola Sv. Jana Nepomuckého na Zelenej Hore v českom meste Žďář nad Sázavou.

Kostol, ktorý speváčke poslúžil ako inšpirácia pri tvorbe piatich skladieb, postavili v rokoch 1719 až 1722 podľa návrhu architekta Jana Blažeja Santiniho. Ďalších sedem kompozícií dozrievalo počas niekoľkých rokov pri sólových vystúpeniach interpretky.

Album Entwine/Proplétám nadväzuje na speváčkinu minuloročnú štúdiovku Fragments, ktorú nahrala v spolupráci s mníchovským vydavateľstvom špecializujúcim sa na džez a klasickú hudbu. Niektoré z piesní, ktoré speváčka predstavila na tejto nahrávke, by sa v inom spracovaní mali objaviť aj na novinke. V Česku a na Slovensku by mal nový album vyjsť na prelome februára a marca pod značkou Pavian Records vo vydavateľstve Dr. Horák.

Entwine je akousi reflexiou, alebo ak chcete zrkadlom môjho života. Prepletaním životných skúseností, nálad, farieb tónin i tónov sa podarilo upliesť hudobnú textovú mozaiku tohto albumu, ktorý s úctou a veľkým rešpektom venujem môjmu dlhoročnému blízkemu človeku Václavovi Havlovi,“ povedala Bittová.

Skladateľka je zároveň výhradnou interpretkou i autorkou hudby. Texty, ktoré ju pri tvorbe inšpirovali, našla napríklad v zbierke Uspávanky moravského básnika Jana Skácela, u Gertrudy Steinovej či Růženy Danielovej, rómskej ženy, ktorá ako jediná z rodiny prežila holokaust. Práve jej text, ktorý napísala v Osvienčime, upravila interpretka pre husle a hlas na žiadosť britskej televízie BBC. Textami prispeli aj autorkini britskí priatelia, hudobník Chris Cutler a novinár a muzikológ Ken Hunt.

Päťdesiatpäťročná Iva Bittová vyštudovala hudobno-dramatický odbor v Brne. Bola členkou divadla Husa na provázku. Na konte má niekoľko albumov ako napríklad Čikori (2001), Jako host (2002) či Zvon (2012).

Účinkovala tiež v snímkach ako napríklad Balada pro banditu (1978), Mikola a Mikolko (1988), Želary (2003) či Tajnosti (2007).

Informácie pochádzajú z webstránky kultura.idnes.cz a z archívu agentúry SITA.

Odporúčané články

Shakira prezradila názov nového albumu Kapela Belle and Sebastian sa inšpirovala Eurovíziou

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:

Z kategórie Hudba

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies