Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grafici z 25 krajín zmenili ženu podľa ideálu krásy svojich kultúr
www.estherhonig.com

Jedna žena, 25 ideálov krásy: Pozrite si drastické rozdiely

Mladá americká redaktorka sa rozhodla zistiť, ako vnímajú ideál ženskej krásy grafici v rôznych kútoch sveta.

Mladá redaktorka Esther Honig z amerického Kansas City sa pustila do zaujímavého projektu, pri ktorom sa pokúsila odhaliť ideály krásy našej multikultúrnej spoločnosti. V experimente, ktorý dostal názov Before & After (Predtým a potom) 24-ročná Američanka odoslala svoju fotografiu nenalíčenej tváre 40 ľuďom v 25 krajinách na celom svete s jednoduchou žiadosťou: „Urobte ma krásnou“.

Grafici z 25 krajín zmenili ženu podľa ideálu krásy svojich kultúr
www.estherhonig.com
Fotografia sa dostala do rúk profesionálnych i amatérskych grafikov zo Srí Lanky, Ukrajiny, Maroka, Filipín či Kene, ktorí sa drobnými i výraznými zásahmi pokúsili z redaktorky urobiť krásavicu podľa osobných, geografických a kultúrnych preferencií. Výsledné fotografie dokumentujú výrazne odlišné estetické preferencie rôznych kultúr.

Redaktorku najviac prekvapila výsledná fotografia, ktorú dostala z Maroka. „Spôsob, ako interpretovali koncept krásy mi vyrazil dych,“ uviedla Esther, ktorá po fotografickej manipulácii zostala so šatkou na hlave a minimálnym mejkapom.

„Na druhej strane, pri pohľade na fotografiu z USA som až vykríkla. Bola tak radikálne zmenená, až som mala pocit, že sledujem svoj pokrivený odraz v zrkadle. Nečakala som, že niekto z mojej krajiny urobí takéto zmeny,“ uviedla redaktorka, ktorá sa na dimenzionálne odlišných fotografiách takmer nespoznala.

„Odvtedy každá nová fotografia od umelcov z ďalších krajín pridala do mojej konverzácie o ideáloch krásy iný rozmer,“ dodala Esther, ktorá čoskoro začala badať veľké rozdiely pri vnímaní krásy aj medzi grafikmi z rovnakých krajín. Redaktorka, ktorá očakávala isté vzorce a stereotypy, si však uvedomila, že grafici pracujú „nielen na základe kultúrneho zázemia, ale aj osobného estetického vnímania“.

Grafici z 25 krajín zmenili ženu podľa ideálu krásy svojich kultúr
www.estherhonig.com
Grafici z 25 krajín zmenili ženu podľa ideálu krásy svojich kultúr
www.estherhonig.com

Projekt ju doviedol k zaujímavému poznaniu. „Photoshop nám umožňuje dosiahnuť naše nedosiahnuteľné štandardy krásy. Keď však porovnáme tieto šandardy v globálnom meradle, dosiahnutie ideálu zostáva stále viac klamné,“ dodala redaktorka.

www.estherhonig.com

Odporúčané články

Reštaurácia na Filipínach láka hostí na krokodíliu zmrzlinu Tanec so smrťou: Aktivistka odhaľuje „ľudskú“ tvár žralokov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Stĺpček na sobotu

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...