Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokoupil
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mimi Šramová
2. decembra 2016 Šoubiz od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Jiří Georg DOKOUPIL: Ikonické bublinové obrazy už aj na Slovensku, pozrite si foto

Aktuálna samostatná výstava renomovaného európskeho umelca Jiřiho Georga Dokoupila (1954) pod názvom Oxymoron prináša na Slovensko nielen ikonické bublinové obrazy, ale aj jeden z jeho najnovších projektov Furniture For Fotos.

Dokoupil vstúpil na svetovú scénu v 80. rokoch minulého storočia v rámci silnej nemeckej neo-expresívnej maliarskej školy.  V priebehu rokov postavil osobitý maliarsky program, ktorý modeluje polemiku so samotným médiom maľby.  Ide o posun od expresívnej figurálnej maľby k novým experimentálnym  a „mentálnym“  polohám  maliarskej práce. V priebehu rokov priniesol takmer stovku inovatívnych maliarskych techník a štýlov, ktoré podáva v ucelených cykloch (maľba pneumatikou, bičom, sadzami, dymom sviečky, „filmové“ plátna a pod.).

Dokoupil
Mimi Šramová

Na súčasnej výstave  prezentuje sériu malieb s mydlovými bublinami,  ktoré rozvíja od roku 1992 hlavne vo svojom berlínskom ateliéri.  Bubliny v klasickej ikonografii boli symbolom prchavosti chvíle a pominuteľnosti života, dnes možno viac svedčia o povrchnosti  médií a vnímania sveta. Ide o proces kalkulovanej spontánnosti a  akčnosti maľby – kde bubliny s pridaním pigmentu vytvárajú podivné organické a dynamické štruktúry, melodicky vznášajúce sa na obrazovej ploche.  Je to abstraktná  maľba?  Materiálová maľba reálnymi bublinami? Či skôr Dokoupilov postoj voči maľbe, jeho dialóg so samotným jazykom závesného obrazu.

V podobnom duchu Jiří Georg Dokoupil vytvoril aj sériu špeciálnych objektov, ktoré stierajú rozdiely medzi druhou a treťou dimenziou. Ide o cyklus Furniture  For Fotos, ktorý po premiére v pražskej DSC Gallery predstaví prvýkrát aj na Slovensku. „Už před sedmi lety jsem měl sen o tom, že se druhá dimenze rozhodla být třetí, ale nějak jí to nevyšlo…jde o nejautentičtější důkaz teorie Marcela Duchampa, který říká, že umělecké dílo začne existovat teprve s divákem. Objekty samotné neznamenají nic, dokud se divák sám nestane součástí sochy,“ vysvetľuje princíp tejto série samotný autor. Vznikla ucelená kolekcia elementárnych nábytkových prvkov a predmetov s iluzívnou perspektívnou skratkou, ktoré narúšajú bežné vnímanie týchto podivných objektov. Tak obe polohy Dokoupila  na tejto výstave – séria malieb a 3D realizácie prinášajú príbuzné protichodné (oxymoronové) prístupy autora v jeho súčasnom umeleckom prejave. Výstava potrvá do 5. marca 2017.

Dokoupil
Mimi Šramová

Jiří Georg Dokoupil sa narodil roku 1954 v Krnove. V roku 1968 sa jeho rodina presťahovala do Kolína nad Rýnom v Nemecku, kde v 70. rokoch študoval na Akadémii výtvarných umení. Ďalej navštevoval výtvarné ateliéry na University of Frankfurt v Nemecku a Cooper Union v New Yorku, kde študoval pod vedením nemeckého koncep-tualistu Hanse Haackeho, ktorý mal významný vplyv na jeho rannú tvorbu. Od roku 1979 bol Dokoupil prominentným členom nemeckej neo-expresionistickej skupiny  Mülheimer Freiheit, ktorú založil spolu s ďalšími piatimi umelcami. Od jeho účasti na významnej svetovej výstave Documenta 7 v Kasseli v roku 1982 sa z neho stala hviezda svetového formátu. Od tejto doby prezentoval svoju tvorbu na svetových výstavách, napríklad na Benátskom bienále (1987, 1993), vystavoval v galérii slávneho Lea Castelliho, Ileany Sonnabend alebo Davida Zwirnera v New Yorku, tiež v umeleckých inštitúciách ako Centre Georges Pompidou v Paríži či viedenské Muzeum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (Mumok), Museo Reina Sofia v Madride alebo Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku. Jeho obrazy sú zastúpené v zbierkach významných umeleckých inštitúcií, i v popredných  privátnych zbierkách po celom svete. V rokoch 1983-1984 pôsobil Dokoupil ako hosťujúci profesor na Kunstakademie v Düsseldorfe, v roku 1989 v Circulo de Ballas Artes v Madride a na Gesamtschule Kassel v rokoch 1994-1995. V roku 2012 získal cenu Lovis-Corinth Price. V súčasnosti žije a pracuje v Berlíne, Madride, Rio de Janeiro a v Prahe.

Autor: Mimi Šramová

Odporúčané články

Obraz tohto autistického dievčatka kúpila aj Angelina Jolie! Triptych od Francisa Bacona vydražili za rekordnú sumu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Šoubiz

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies