Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zomrel režisér Jozef Bednárik
Režisér Jozef Bednárik si prebral Cenu Pavla Straussa počas slávnostného večera v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Nitra, 1. marec 2011. SITA/Martin Havran
23. augusta 2013 ŠoubizDomáci šoubiznis od SITASITA Diskusia()

Jozef Bednárik bol magnetom na úspešné muzikály

Jozef Bednárik režíroval v Prahe, v Bratislave a v Nitre legendárne muzikály ako Dracula, Johanka z Arku, Klietka bláznov, Donaha, Fidlikant na streche, Grék Zorba, Adam Šangala či Kabaret.

Jozef Bednárik, ktorý vo veku 65 rokov zomrel vo štvrtok vo večerných hodinách, bol jednou z najvýznamnejších režisérskych osobností česko – slovenského divadelníctva. Preslávil sa najmä ako režisér legendárnych muzikálov, ale aj opery, činohry a televíznych inscenácií. Príčinou úmrtia bolo vážne metabolické a kardiálne zlyhanie. Jozef Bednárik bol v Univerzitnej nemocnici v Bratislave od pondelka 19. augusta. Jeho stav bol od začiatku veľmi vážny. Ležal na ARO v umelom spánku.

S úľakom, neveriacky a s hlbokým zármutkom v duši sme prijali správu o náhlom odchode nášho kolegu, priateľa, herca a výnimočného režiséra Jožka Bednárika,“ píšu jeho kolegovia z Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre, v ktorom dlhé roky pôsobil. Spomínajú naňho nielen ako na herca, režiséra, scenáristu, ale aj „skvelého človeka, zábavného spoločníka a gurmána života“.

Šokujúca správa: Režisér Jozef Bednárik zomrel!

V roku 1970 absolvoval Jozef Bednárik štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hneď po ukončení školy, teda od roku 1971, sa stal členom Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde pôsobil ako herec. Eruptívnosť hereckého prejavu podporenú hektickou gestikuláciou a dynamickým pohybom uplatnil najmä v komediálnom repertoári. Ako profesionálny režisér sa preslávil viacerými inscenáciami v 80. rokoch na pôde DAB v Nitre. Úspechy žal doma aj v zahraničí.

V polovici 70. rokov viedol a formoval medzinárodne uznávaný ochotnícky súbor Z-divadla z rodného Zelenča. V Nitre založil Pod-divadlo či Divadlo po hradom pri DAB Nitra. „Bol obrovský pedant a profesionál, prísny aj cieľavedomý umelec, obdarený niekoľkonásobnou dávkou talentu, pracovitosti a imaginácie. Skromný, vtipný, ironický, krásne zábavný, milovník kníh, hudby a ciest – skutočná osobnosť slovenskej kultúry,“ spomínajú na Bednárika kolegovia z nitrianskeho divadla, informoval agentúru SITA tlačový tajomník DAB Dušan Nevín.

Jozef Bednárik má na konte desiatky televíznych réžií svetovej aj slovenskej literatúry, legendárne televízne rozprávky, triptychy a televízne muzikály. Mnohé inscenácie pripravil aj v martinskom divadle, v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, na pôde Státní opery v Prahe a Opery a Baletu Národního divadla v Prahe. V hlavnom meste Českej republiky uviedol legendárne muzikály Dracula, Rusalka, Gróf Monte Christo, Johanka z Arku, Angelika a Elixír života. V Bratislave na Novej scéne začiatkom 90. rokov priviedol na svet muzikály Evanjelium o Márii, Grand Hotel, Pagannini, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov, Donaha, v Prešove to bola Sladká Charity, v Košiciach Oliver.

Zomrel režisér Jozef Bednárik
Režisér Jozef Bednárik ďakuje divákom po premiére muzikálu divadla SND Nová Scéna Fidlikant na streche. Bratislava, 29. september 2007.SITA/Peter Maďar

V roku 1996 sa vrátil do svojho domovského divadla DAB v Nitre, kde pripravil mimoriadne úspešné muzikály Fidlikant na streche, Grék Zorba, Adam Šangala, Kabaret, Divotvorný hrniec a Modrá ruža. Takmer revolučné vo vývine slovenskej opernej tvorby bolo Bednárikovo naštudovanie Gounodovho Fausta a Margaréty v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave. Získal množstvo ocenení ako DOSKY za najlepšiu réžiu sezóny, Ceny Literárneho fondu, Krištáľové krídlo, Cenu za celoživotné dielo Literárneho fondu, Cenu Pavla Straussa či Cenu Tatra banky.

K téme

Šokujúca správa: Režisér Jozef Bednárik včera večer zomrel Jozef Bednárik skolaboval

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.