Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Keď cestou do školy ide o život
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.boredpanda.com

20 najnebezpečnejších trás do školy, kde ide deťom o život. Zvládli by to tie vaše?

Pre väčšinu žiakov nepatrí cesta do školy medzi najobľúbenejšie. Na svete však existujú miesta, na ktorých sa návšteva školy rovná adrenalínovému zážitku pre odvážlivcov. Pozrite si prehľad šokujúcich chodníkov za vzdelaním, ktoré deti z rôznych kútoch sveta v túžbe po vzdelaní ochotne absolvujú každý deň.

Prvé zvonenie dnes oficiálne ukončilo letné prázdniny na Slovensku a do školských lavíc sa postupne vracajú aj školáci z ostatných kútov sveta. O tom, že cesta za vzdelaním býva náročná, pochybuje málokto.Keď cestou do školy ide o životKým v západnom svete ide skôr o metaforu, existujú krajiny, v ktorých pri ceste do školy skutočne ide o život. Školáci v Číne, Indonézii, Kambodži či v Indii často prekonávajú riskantné trasy cez pohoria a rieky, aby získali vzdelanie, ktoré je inde považované za samozrejmosť.

Podľa informácií organizácie UNESCO sa proces uľahčenia školskej dochádzky za uplynulých päť rokov vo svete výrazne spomalil. V oblastiach, v ktorých chýbajú vhodné cesty, púť do školy často prekazia prírodné živly v podobe záplav a tuhých mrazov. Nebezpečné chodníky sú pritom v týchto krajinách, kde sú deti nútené k práci od mala, len jedným z dôvodov, prečo sa ľudia k vzdelaniu nedostanú vôbec.

Internetový magazín Boredpanda pri príležitosti začiatku školského roka zostavil zoznam 25 riskantných trás, ktoré sú školáci v rôznych kútoch sveta ochotní prekonať po ceste za vzdelaním. To pre nich aj napriek nebezpečenstvu zostáva vzácnosťou na nezaplatenie.

Keď cestou do školy ide o život Keď cestou do školy ide o život Keď cestou do školy ide o život Keď cestou do školy ide o život Keď cestou do školy ide o život

Pili, Čína

V niektorých oblastiach Číny sa návšteva školy rovná adrenalínovému zážitku. Na to, aby sa deti z dediny Pili v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny dostali do školy, musia prekonať 200 km pešej cesty – takmer polovicu z toho cez horské masívy, nebezpečné útesy a divoké rieky.

Na začiatku každého semestra sa v dedine zídu učitelia a miestni úradníci, aby si vyzdvihli 80 žiakov rôznych vekových skupín a previedli ich do školy. Vyše dva dni trvajúcu cestu takto absolvujú štyrikrát ročne – na začiatku každého semestra.

Žiaci sa po ceste za vzdelaním musia prebrodiť cez štyri rieky s ľadovou vodou, prejsť cez 200-metrový reťazový most, vyliezť na 300 metrov vysoký strmý útes bez istenia a prejsť cez nebezpečné mosty vytvorené len z úzkej latky. Silný prúd rieky Yarkand deťom často nedovoľuje prebrodiť sa cez tieto vody, a tak si žiaci volia dlhšiu obchádzku popri vysokých útesoch.

Najmenších žiakov niekedy nosia učitelia na chrbte, no keďže na cestu potrebujú aj zásoby vody a jedla, väčšinu cesty musia aj päťročné deti prejsť po svojich. Aj napriek nebezpečenstvu číhajúcemu z každej strany deti údajne tento výlet za vzdelaním zbožňujú.

Ďalšie nebezpečné cesty nájdete vo fotogalérii:

www.boredpanda.com

Odporúčané články

Ako by vyzerali predlohy abstraktných portrétov naživo? Budík britského dizajnéra prebudí ľudí šálkou čerstvej kávy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Výchova a škola

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...