Koho môžu zabiť extrémne mrazy? Lekári varujú

Chodník, zima,

„Ak pacienti musia ísť von, odporúčame len v nevyhnutných prípadoch,“ upozorňujú odborníci. 

Príliš nízke teploty zvyšujú u pacientov s ochorením kardiovaskulárneho systému možnosť upchatia ciev, zvyšujú krvný tlak a spôsobujú poruchy srdcového rytmu, upozorňuje Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). Odborníci odporúčajú takto rizikovým pacientom, aby v extrémnych mrazoch nevychádzali von a zostali radšej doma.

Ak pacienti musia ísť von, odporúčame len v nevyhnutných prípadoch, napríklad návšteva lekára, mali by sa veľmi dobre obliecť (viacvrstvovo, tzv. cibuľový efekt), nemali by v žiadnom prípade zabudnúť na čiapku, rukavice a šál. Čiapka je základ, od hlavy je najväčšia zima a riziko zúženia ciev je veľké, čo môže spôsobiť až cievnu mozgovú príhodu,“ uvádzajú lekári. Dodávajú, že je potrebné vyvarovať sa akejkoľvek zvýšenej fyzickej námahe a nezabudnúť užiť svoju pravidelnú dávku liekov.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb takisto neodporúča, aby pacienti s ochorením srdca a ciev v týchto extrémnych mrazoch lyžovali alebo sa venovali iným zimným športom. Z extrémneho chladu môže dôjsť až k zlyhaniu srdca.

Záchranári upozorňujú, že podchladeného človeka treba dať do tepla, do miestnosti s bežnou izbovou teplotou a ak je to potrebné, vlhké šaty vymeniť za suché. Podchladenému treba dať vypiť sladený vlažný nápoj, nesmie byť však horúci a nesmie to byť alkohol „na zahriatie“. Alkohol rozširuje cievy a podchladenému tak uniknú z tela aj posledné zvyšky tepla a zhorší sa mu zdravotný stav. Pri vážnejších stavoch treba okamžite volať linku tiesňového volania 155, na ktorej operátor poradí, ako postupovať a v prípade potreby vyšle záchranárov.

Na Slovensku pokračuje mrazivé počasie. Arktická zima by mala kulminovať na prelome februára a marca. Na noc zo stredy na štvrtok už vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy pred nízkymi teplotami takmer pre celé Slovensko. Výstraha 2. stupňa platí pre celé stredné a sever východného Slovenska, kde môžu teploty v noci klesnúť až na mínus 28 °C. „Silný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká,“ varujú meteorológovia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom