Komu hrozí arytmia srdca?

Srdce, bolesť, žena, infarkt, zdravie, arytmia, porážka
shutterstock.com

Touto nebezpečnou poruchou srdcového rytmu trpí na Slovensku až 100-tisíc ľudí.

Arytmia je akákoľvek nenormálna činnosť srdcového rytmu. Jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že vyvoláva cievnu mozgovú príhodu či náhlu stratu vedomia. Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, ktorou trpí v Európe približne sedem miliónov ľudí a na Slovensku pravdepodobne viac ako 100-tisíc ľudí. Vzniká vtedy, keď srdce prestane byť riadené pravidelnými elektrickými impulzmi. Tieto impulzy vznikajú chaoticky v srdcových predsieňach. V dôsledku nekoordinovaného kmitania predsiení sa významne zvyšuje riziko vzniku drobných krvných zrazenín, ktoré môžu po vypudení do krvného obehu spôsobiť mozgovú porážku alebo inú závažnú príhodu. V prípade nedostatočnej liečby majú pacienti s fibriláciou predsiení v porovnaní so zdravou populáciou podobného veku až päťnásobne zvýšené riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

Prečítajte si aj: Môže pitie teplej vody po jedle zachrániť život?

Prečo naše srdce stráca rytmus?

Medzi ochorenia, ktoré najčastejšie spôsobujú vznik arytmií, patria najmä vysoký krvný tlak, prekonaný infarkt myokardu a chronické srdcové zlyhávanie. Ohrozuje častejšie ľudí trpiacich nadváhou, preto pre zdravie vášho srdca je potrebné snažiť sa dodržiavať zdravý životný štýl.

Ako odhaliť arytmiu?

Prítomnosť porúch srdcového rytmu sa dá zistiť monitorovaním elektrickej činnosti srdca. Túto metódu využívajú lekári už viac ako 60 rokov. V priebehu tejto doby sa tieto zariadenia stali menšími a inteligentnejšími. Od veľkých mnohokilogramových zariadení vyžadujúcich nosenie batohu na chrbte sa vývoj neuveriteľne posunul až k miniatúrnemu zariadeniu implantovateľnému priamo v blízkosti srdca, ktoré umožňuje 24-hodinový online monitoring po dobu troch rokov s bezdrôtovým prenosom dát.

Prečítajte si aj: Predchádzať infarktu sa dá aj touto stravou!

V tomto smere nezaostáva ani Slovensko. Kardiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave začali ako jedni z prvých na svete používať miniatúrny EKG monitor, ktorý implantujú pacientovi pod kožu hrudníka v blízkosti srdca. Toto zariadenie dokáže tri až päť rokov presne zaznamenávať srdcovú činnosť, a identifikovať tak prítomnosť arytmie, ktorá môže spôsobiť náhlu cievnu mozgovú príhodu. Na Slovensku ho začali používať vlani a momentálne ho má už 25 pacientov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom