Ktoré činnosti by sme nemali vykonávať pod stresom?

Hnev
shutterstock

Stres a hnev môžu ohroziť našu schopnosť vykonávať každodenné úlohy. Špičkoví odborníci diskutovali o tom, ktoré činnosti by sme nikdy nemali robiť, keď sme pod vplyvom hnevu. Prečítajte si aké.

1. Nechoďte nahnevaná spať

Spánok môže posilniť alebo „zachovať“ negatívne emócie. Štúdia v Journal of Neuroscience zistila, že spánok zlepšuje pamäť, a to predovšetkým emocionálnu. Preto je dobré vysvetliť si vzájomné nezhody a až potom ísť do postele.

2. Nemali by sme šoférovať

Riadenie motorového vozidla, keď je človek rozzúrený, môže byť nebezpečné. Výskum ukazuje, že rozčúlení vodiči viac riskujú a majú oveľa viac nehôd ako šoféri, ktorí sú v psychickej pohode.

Jóga – cvik pre skvelú náladu

3. Nemali by ste jesť

Ukľudňovať svoj hnev tým, že siahneme na jedlo, môže zlyhať v niekoľkých ohľadoch. Keď sme nahnevaní, často siahame po nezdravých potravinách. Vyhľadávame potraviny s vysokým obsahom cukru či tuku. Zároveň, keď sme v strese, ani naše trávenie nefunguje tak, ako by malo, čo môže mať za následok hnačky alebo zápchy.

4. Vyhýbajte sa náročným rozhovorom

Keď sme nahnevaní, mnohokrát povieme niečo, čo môžeme neskôr oľutovať, no nedá sa to vrátiť späť. Preto iniciujte rozhovor, až keď ste pokojná a v stave pohody

5. Nemali by ste písať o vašom konflikte na Facebooku

Pokiaľ vás niečo hnevá, porozprávajte sa o tom so svojou rodinou či priateľmi, no nikdy nezdieľajte svoje pocity na verejných sieťach. Môže sa to obrátiť proti vám a aj keď svoj čin oľutujete, budete s veľkou pravdepodobnosťou zaň musieť niesť následky.

6. Nemali by ste piť alkohol

Človek v snahe po ukľudnení siaha po poháriku. V skutočnosti tým dosiahnete pravý opak. Alkohol odstraňuje impulzné riadenie a znižuje zábrany, ktoré nám bránia ublížiť druhým alebo sami sebe. Vaše dočasné emócie sú ešte umocnené alkoholickým opojením a v tomto stave môžete urobiť niečo, čo často vedie napr. k trvalému zničeniu vášho vzťahu, no svoje konanie už nemôžete vrátiť späť.

7. Neignorujte svoj krvný tlak

Riziko srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody stúpa do dvoch hodín po výbuchu hnevu, a to najmä u pacientov s predchádzajúcim srdcovým infarktom. Ak ste náchylní k vysokému krvnému tlaku, všímajte si ako váš tlak reaguje a pokiaľ ide hore jednou z najmúdrejších vecí, ktoré môžete urobiť, je odísť zo stresovej situácie a snažiť sa ovládať svoj hnev.

8. Nemali by sme uvažovať

Utkvelo premýšľať o spôsoboch, ako vám iná osoba ublížila alebo ako bolo niečo nespravodlivé, nevyrieši nič. Namiesto toho sa oddajte činnosti, ktorá vás uvoľní, zrelaxuje a privedie na iné myšlienky.

Hnev je súčasťou nášho každodenného života. Musíme sa s ním naučiť žiť, no v prvom rade ho vedieť ovládať. Vyvarujte sa impulzívnym konaniam a činnostiam, ktoré tomu predchádzajú a vždy konajte až v stave fyzickej a psychickej pohody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom