Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Janko stovka 1 4.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Janko Stovka
18. mája 2019 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Kubánka vo svojom diele Nesmrteľný tanečník vzdáva poctu všetkým tanečníkom

Hudobno-tanečné divadlo v podaní súboru PUĽS vzniklo ako pocta žijúcej choreografickej legende slovenského folklóru Juraja Kubánku. Dielo je plné bravúrnych tanečných výkonov, neuveriteľnej energie a nádhernej muziky plnej emócií.    

Umelecké teleso PUĽS pripravilo hudobno-tanečné divadlo, ktoré je oslavou života a zároveň poctou žijúcej choreografickej legende Jurajovi Kubánkovi.

Hudobno-tanečné dielo venované životnému jubileu 90 rokov maestra bude mať premiéru 17. mája 2019 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove. O choreografiu a réžiu sa postaral Kubánkov žiak – Jaroslav Moravčík a hudbu skomponoval Július Selčan.

Janko stovka 1 1.jpg
Foto Janko Stovka

Otcom myšlienky, vytvoriť premiéru pod názvom Nesmrteľný tanečník bol Juraj Kubánka, ale choreografické stvárnenie a réžiu zobral do rúk Jaroslav Moravčík. Domnievam sa,  že tejto úlohy sa zhostil skvele, ovládajúc  folklórny materiál z pomerne dlhého pôsobenia v SĽUKU. Opäť raz využíva svoj zmysel pre rytmus, viac či menej štylizovaný prejav, používa  netradičné  rekvizity, ktoré s humorom jemu vlastným zapracoval do svojich choreografií. V spolupráci s autorom hudby,  skladateľom a tiež dirigentom v tomto predstavení Júliusom Selčanom vytvorili hudobno-tanečné divadlo o tejto našej žijúcej legende slovenského folklóru. Pri plnom rešpektovaní podstaty umeleckého telesa  ľudový – umelecký – profesionálny,  prepája  scénické hudobné kompozície s tradičným folklórom  a v Moravčíkom rozpohybovanom  zbore, v  profesionálne nadštandardných  kompozíciách v našom umeleckom telese už tradične  perfektne využíva funkciu viachlasu ,“ vyjadril sa o predstavení riaditeľ PUĽSU Juraj Švantner.

Janko stovka 1 3.jpg
Foto: Janko Stovka

Podľa režiséra Jaroslava Moravčíka je autorský projekt Juraja Kubánku „Nesmrteľný tanečník“ tak trošku aj jeho autobiografiou, ktorou chce maestro vzdať poctu všetkým profesionálnym tanečníkom, spevákom a hudobníkom. „S veľkým rešpektom, pokorou i zodpovednosťou som prijal maestrovu ponuku na realizáciu choreografie a réžie tejto jeho myšlienky. Nesmierne si vážim túto dôveru. Ale keďže som mal možnosť dokonale spoznať Kubánkovu tvorbu i jeho náhľad na umenie, tak som sa do toho pustil a snažil sa dať do toho všetko, čo som sa od tohto velikána naučil. Som presvedčený o tom, že PUĽS je momentálne to najlepšie, čo tu v tejto oblasti máme. Toto teleso má neuveriteľnú energiu, vysokú interpretačnú a umeleckú úroveň a zároveň veľkú pokoru vo všetkých svojich umeleckých zložkách“, dodáva na záver Moravčík, podľa ktorého sa nesmrteľným môže stať každý z nás, ak sa na svet díva očami srdca a krásy.

K téme

Predstavenie umenia a novej kuchyne: Aj umenie dokáže byť na zjedenie Netradičné spojenie umenia a predstavenie novej kuchyne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.