Leto – čas lásky, nežností, ale aj nežiaduceho otehotnenia

Man and women laying on a bed
ellaOne®

BRATISLAVA 30. mája 2017 (DJ/PR) – Tri letné mesiace sú rajom na zemi – slnko páli, voda láka, oblečenie viac odhaľuje, než zakrýva. Počas víkendov a dovoleniek navštevujeme nové destinácie, kde sa to len tak hmýri novými ľuďmi. Príležitosť zaľúbiť sa a nájsť si nového partnera sa zväčšuje s rastúcou návštevnosťou kúpalísk, pláží či tak obľúbených letných festivalov. Aj dlhoročné páry majú počas leta viac príležitostí užívať si pohodu, venovať sa jeden druhému a vychutnávať si vzájomnú blízkosť. Leto proste praje prejavom telesnej náklonnosti viac než ktorékoľvek iné ročné obdobie.

Taking a swim
ellaOne®

Úskalia leta

Letnú idylku však dokáže doslova zruinovať strach z neželaného otehotnenia. Ak vám počas milovania zlyhá antikoncepcia (praskne kondóm, zabudnete užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie a pod.), alebo sa vrhnete do sexuálneho dobrodružstva bez použitia akejkoľvek ochrany, verte, že razom bude po letnej pohode! Aj uprostred júlovej horúčavy a po okamihoch spaľujúcej vášne vás myšlienka na dieťa, ktoré možno počnete, poriadne schladí. Že ste to takto neplánovali? Že si teraz dieťa fakt, ale fakt nemôžete dovoliť?

Potrat nie je dobrým riešením

Darmo plakať nad rozliatym mliekom, povedali by naše staré matere a zalomili by rukami. V 21. storočí však pokrok napreduje a ženám sa možnosti slobodnej voľby rozšírili – do úvahy už v nervy drásajúcej situácii „po“ nepripadá len potrat. Ten je príliš veľkým zásahom do ženského tela aj duše. „O existencii tzv. postaboritívneho syndrómu (PAS) nás presviedčajú viaceré klinické štúdie aj skúsenosti z klinickej praxe v ambulanciách psychológov a psychiatrov. Ide o súhrn psychických symptómov na emocionálnej, kognitívnej, behaviorálnej aj somatickej úrovni, ktoré sa môžu vyskytovať u žien po interrupcii alebo po spontánnom potrate. To, či je dieťa chcené, alebo nie, má veľký vplyv aj na život dieťaťa. Pri riešení problémov v rodine – neurotických, psychosomatických či výchovných – je práve to, či bolo dieťa želané, alebo nie, jedným z dôležitých faktorov pri zisťovaní anamnézy. Nechcené deti totiž nie sú do života prijaté vrelo a s láskou – tak, ako to každé dieťa potrebuje. Už v raných fázach vývinu sa totiž negatívny postoj matky prenáša do starostlivosti, ktorú dieťaťu poskytuje. Dieťa sa potom, celkom oprávnene, cíti odmietané –  a tým sa spúšťa nabaľovanie problému na problém. Niekedy je veľmi ťažké takéto „klbko problémov“ rozmotať a vyriešiť k spokojnosti matky aj dieťaťa,“ hovorí psychologička PhDr. Zuzana Polťáková, PhD.

Negatívne dopady potratu na ženský organizmus vymenúva aj MUDr. Peter Krajkovič, gynekológ zo Sanatória Helios v Martine: „Interupcia má najmä pre veľmi mladé ženy negatívne následky na ich psychiku a niekedy so sebou nesie aj zmeny fyzického rázu so psychosomatickými ochoreniami, zrastami, problémami s otehotnením v budúcnosti, kedy by už žena rada počala dieťa, či so zápalmi v intímnych ženských zónach. Potraty prestali byť ako možnosť antikoncepcie zaujímavé a skôr je hanbou pre ženu dospieť až do štádia interupcie, keď už dnes existuje toľko možností antikoncepcie „pred“ – hormonálnej, chemickej, bariérovej a podobne. Kľúčovým sa stáva zodpovedné plánovanie tehotenstva, ktoré ide ruka v ruke s používaním jednej z pravidelných antikoncepčných metód.“

Ilustracka_nudzova antikoncepcia_1.jpgNehody sa môžu pritrafiť aj najlepšie pripraveným
Hoci ste na antikoncepciu „pred“ mysleli, nehody sa môžu stať každému. Stačí, že vám počas horúcich posteľových scén praskne kondóm alebo sa zvlečie – a je po paráde! V takom prípade sa k slovu dostáva antikoncepcia „po“, alebo tzv. núdzová antikoncepcia„Použitie núdzovej antikoncepcie považujem v prípade núdze za „menšie zlo“ než potrat, ktorý by musela žena podstúpiť po nechránenom sexe alebo zlyhaní bežnej antikoncepčnej metódy,“ hovorí MUDr. Krajkovič. „Ženám v núdzi hrá do karát aj legislatíva – predaj núdzovej antikoncepcie v lekárni sa totiž už ani na Slovensku neviaže na lekársky prepis a nutnosť navštíviť gynekológa. Faktom však je, že hoci za posledné roky klesla preskripcia antikoncepcie „pred“, počet potratov má na Slovensku klesajúcu tendenciu. K tejto potešujúcej správe prispela okrem iného aj núdzová antikoncepcia. Tento druh antikoncepcie však nie je určený na užívanie „ako lentilky“ po každom pohlavnom styku, ale naozaj len výnimočne, v čase núdze,“ dodáva MUDr. Krajkovič.

Aký typ núdzovej antikoncepcie si vybrať?
Na trhu nájdete dva preparáty núdzovej antikoncepcie – jeden s účinnou látkou levonorgestrel (LNG), druhý s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Odlišujú sa použitou účinnou látkou a časom, dokedy najneskôr treba liek po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie užiť. Pri oboch platí, že ich treba užiť čo najskôr po „nehode“, ale odlišujú sa v intervale, dokedy najneskôr je to možné, aby sa nežiaducemu otehotneniu zabránilo. Preparát s ulipristal acetátom (UPA), nazývaný aj „tabletka do 5 dní“, je vlastne voľnopredajný liek ellaOne® 30 mg tableta (ulipristal acetát 30 mg), ktorý sa užíva ústami čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní pravidelnej antikoncepčnej metódy, a to kedykoľvek počas menštruačného cyklu. To dáva žene väčšiu časovú slobodu rozhodnúť sa oproti preparátu s LNG, ktorý je potrebné užiť ústami čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, ale nie neskôr ako 72 hodín (3 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie. Účinná látka ulipristal acetát dokáže zabrániť nežiaducemu otehotneniu tým, že oneskoruje uvoľnenie vajíčka z maternice počas ovulácie, takže ovuláciu  posúva a k stretnutiu vajíčka a spermie nemusí vôbec dôjsť. Je určený pre všetky plodné ženy vrátane dospievajúcich. Ak už však k ovulácii došlo, liek ellaOne® 30 mg tableta nie je účinný. Liek nie je určený na prerušenie tehotenstva a nemožno ho tak chápať ako „potratovú tabletku“. Zo Súhrnu charakteristických vlastností lieku vyplýva vyššia účinnosť (menej nežiaducich tehotenstiev) preparátu s UPA oproti preparátu s LNG. Liek ellaOne® 30 mg tableta však nenahrádza bežnú formu antikoncepcie, ide o jednu z posledných možností, teda núdzové riešenie, ako sa slobodne rozhodnúť aj „po“.

Ellaone_produkt_3d.jpg

Zdravotnícke informácie zverejnené v tomto článku sa poskytujú len na informatívne a reklamné účely a nie sú určené ako náhrada návštevy u lekára, lekárnika alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Liek  ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je určený na núdzovú antikoncepciu, má sa užiť čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je liek na vnútorné užitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku. O použití lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

www.nudzovaantikoncepcia.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom