Lietanie bez hraníc

Superfly - Let bez barier
Michal Reiberger
reklama:

Život plný bariér, to je každodenná realita ľudí pripútaných na invalidný vozík.

Chodníky, obrubníky, podchody. Toto predstavuje len zlomok toho, s čím pravidelne

bojujú vozíčkari na Slovensku. Napriek tomu mohlo 14 statočných vozíčkarov aspoň na chvíľu zabudnúť na útrapy, ktoré im život prináša a vyrovnať sa zdravým ľudom v aerodynamickom tuneli Hurricane Factory Tatralandia, kde si vyskúšali, aké to je lietať.

Keď je handicap plusom

Odvážlivcov na vozíku, ktorí sa odhodlali vyskúšať si aerodynamický tunel, čakalo veľké prekvapenie. Objavili totiž jedno z mála miest, kde sa ich handicap stáva výhodou a lietanie v aerodynamickom tuneli im ide lepšie ako zdravým ľuďom. Tým, že nedokážu ovládať svoje nohy, držia ich stále v základnej polohe, čo je pre vznášanie sa v tuneli obrovskou výhodou.

Na to, aký je rozdiel v lietaní zdravých a handicapovaných ľudí, sme sa spýtali inštruktora Aleša Hrebíka: “V podstate v ničom, iba ten vstup je trošičku iný. Klienta sme si chytili dvaja pre istotu cez rameno, vniesli ho do tunela, potom nám driver pridal rýchlosť”

O svoj zážitok sa s nami podelil aj jeden z odvážlivcov Bekim Aziri: “Dobré to bolo, dobré to bolo. Trošku mám grambľavé ruky a ono sa to ťažko ovláda s týmito hrabľami. Ale tak super! Som spokojný. Niečo podobné ako skok z lietadla,” prezradil s nadšením mladík, ktorý je tiež odkázaný na invalidný vozík.

Fotoalbum k článku:

10. novembra 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: JM